Postoši plūdi Vācijā

Vācu valodā neesot piemērotu vārdu, lai aprakstītu katastrofu. Speciālreportāža no plūdu skartās Vācijas 32

Ieva Alberte, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kā kurmja rakums izskatās Šuldas ciems Reinzemes-Pfalcas pavalstī – melna zeme un dubļi visapkārt, vien pašā kalna galā rozīgs spīd baznīcas tornis vakara saules gaismā.

Ne gaismas, ne sakaru

LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 215
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 201
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Ciems slīgst tumsā, jo elektrības nav kopš plūdiem un pieslēgt to varēs, kad elektrības kastes būs izžuvušas. Blāvas spuldzes manāmas vien dažos logos, tām strāvu padod ģeneratori.

Šuldā (Die Schuld – no vācu val. – vaina) ciematā nogāzti arī mobilo sakaru torņi, tāpēc ciems ir kā nogriezts no pasaules. Lielākā daļa iedzīvotāju – evakuēti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienā pagalmā pamanu kustību – Brigite un Anu Himmes Šuldā dzīvojot piecdesmit gadus, jo “vieta ir skaista – ar upi, kalniem, mežiem”, saka Anu. Viņi zaudējuši visu iedzīvi, atteikušies no dzīves viesnīcā, jo meitas māja nav cietusi tik ļoti, tāpēc apmetušies tur.

“Kad sākās plūdi, mēs skrējām uz otro stāvu, tur pavadījām astoņas stundas, gaidot, kad plūdi mitēsies,” atceras Brigite. Nelaime esot likumsakarīga, jo “cilvēki pabojājuši ozona slāni. Daba jāsargā vairāk. Mēs paši esam dzīvi tikai tāpēc, ka Dievs mūs pasargāja,” pārmetot krustu un nobučojot rokās sažņaugto pērļu kaklarotu, saka Brigite.

To dubļos apraktu atraduši glābēji. Tā ir vienīgā dzimtas relikvija, kas palikusi neskarta – visi albumi ir aizgājuši bojā.
Ārveileres pilsētā pie katras mājas ir milzu kaudzes dubļainu mantu.
Foto: Ieva Alberte

Bojāgājušie – pagrabstāvos

Kopumā Vācijā plūdos dzīvību zaudējuši 157 cilvēki. No tiem 110 bojāgājušie ir Reinzemes-Pfalcas pavalsts Badneinas-Ārvaileres apriņķī, kurā kopumā mīt ap 130 tūkstošiem. Lielākoties tie ir cilvēki, kuri mita pagrabstāvos.

Vācijā ierasts izbūvēt apartamentus pagrabstāvos, lielai daļai ir izeja uz dārzu. Plūdi bija tik pēkšņi un naktī, ka cilvēki nespēja aizbēgt.

Bādneienāras-Ārveileres apvidū bez mājām palikuši 3500 cilvēki.

Larss Brummers, Koblencas policijas preses pārstāvis, pastāstīja, ka 1200 cilvēki nav sasniedzami telefoniski, kas “nenozīmē, ka viņi izsludināti kā oficiāli pazuduši – kāds ir atvaļinājumā, kāds sakaru trūkuma dēļ nav sazvanāms. Mēs turpinām pazudušo meklēšanu, diennaktīm darbībā ir vairāki helikopteri un droni,” saka Brummers.

Glābšanas darbus visvairāk apgrūtinot tas, ka daudzi ceļi nav izbraucami. To apstiprina arī Haralds Marko, viens no glābējiem, elektriķis. «Nav iespējams izvest drazu, jo visi, kas vien vēlas, braukā pa labi un kreisi,” saka Haralds.

Viņš ar kolēģiem apseko elektrības kabeļus, kas daudzviet esot pārrauti.

Pilsēta noklāta ar dubļiem

Pati Ārveileres pilsēta izskatās šausmīgi. Pie katras mājas ir milzu kaudzes dubļainu mantu, tās nesot, cilvēki nosmērējušies līdz padusēm. Ēkās, kas atrodas tuvāk Āras upei, skats ir traģisks – automašīnas vēkšpēdus, pazemes autostāvvietas applūdušas.

Pie vienas no mājām satieku Olgu, kura stāsta, ka divas dienas raudājusi par pazudušo kaķi, taču tas pēkšņi atradies. “Kad kaķenīte mūs atrada, es apraudājos,” saka Olga.

Olga divas dienas raudājusi par pazudušo kaķi, taču tas pēkšņi atradies.
Foto: Ieva Alberte

Viņas mājas trepes ir klātas ar biezu dubļu kārtu, tāpat arī viss dzīvoklis. Dienu vēlāk, kad cepinājusi saule, dubļi ir piekaltuši un laužami, izskatās gluži kā piena šokolādes milzu gabali – gaiši brūni, viendabīgi.

Visapkārt gaisā virmo mitruma un puvuma smaka. Pārtika un apģērbi jau ir saziedoti, atvērti vairāki labdarības konti. Netālu no Ārveileres ir slavenā Nirburgringas autotrase, kas zināma ar diennakts sacensībām un 2013. gadā notikušo F-1 posmu – tieši tajā ir ierīkota saziedoto drēbju šķirotava.

Cilvēki zaudējuši ne tikai tuvos un mājas, bet arī darba vietas.

Andreai Vildermanei 16 gadus pieder aptieka Frīshaimas ciemā netālu no Erftštates pilsētas.

Farmaceite ar trīsdesmit gadu stāžu pieļauj, ka darbu varēs atsākt, iespējams, tikai rudenī, jo “sakopšanas darbi būs ilgi, visapkārt aptiekā ir eļļa no radiatoriem”.

Ar Andreu sazvanāmies – līdz šim aptiekā viņai ļauts ieiet vienu reizi, ciematam piekļūt ir grūti, jo A1 autobānis ticis daudzviet plūdu sadragāts. Frīshaimā tā ir vienīgā aptieka.

Daudzi klienti zvana Andreai un vaicā pēc padoma, jo raduši veselības jautājumos uzticēties.

“Man ir sausa mute, uzkāpis adrena­līns. Man jāatrod miers, jāizguļas.”

Vaicāta, vai pēc šiem plūdiem cilvēki vairāk domās par dabu, viņa atbild: “Cilvēki nemācās. Atmiņa ir īsa. Cilvēki patlaban dzīvo drudžaini – visu laiku nav gana: četrreiz gadā ceļot, katram dārzā batuts, visiem vienādas mēbeles, ko drīz atkal izmet. Visa ir par daudz.”

Viss klāts ar biezu dubļu kārtu, arī dzīvoklis. Dienu vēlāk saulē dubļi sakalta un izskatās gluži kā piena šokolādes milzu gabali – gaiši brūni, viendabīgi.
Foto: Ieva Alberte

Madara aizmuka kalnos

Plūdi Vācijā skāruši arī Bavāriju un Saksiju. Latviete Madara ar draugiem patlaban atrodas Berhtesgādenes apvidū, kur plūdi sākās sestdien. Viņa bija devusies plānotā atvaļinājumā.

Parādoties ziņām par iespējamajiem plūdiem, naktsmītnes īpašnieki negrasījās atcelt rezervāciju un atmaksāt naudu. Viņu namiņš bija kalnos. Īsu brīdi ar draugiem Madara apsvēra domu doties citur, tomēr paklausīja saimniekiem un kāpa deviņus kilometrus augšup kalnos.

“Tobrīd upe jau mutuļoja, bet viss vēl nebija applūdis. Divu stundu kāpiena laikā lija bez apstājas – drēbes līdz vīlēm slapjas, arī viss, kas mugursomā. Pa ceļam kalnup bieži lēcām pāri strautiņiem.

Vakarā un naktī gan bija bail – numuriņš pamatstāvā, un bija redzēti foto, kur kalns ieslīd mājā. Šeit pirmais stāvs ir tieši zem slēpošanas trases.

Tā nu ik pēc pusotras stundas likām modinātāju, lai saprastu situāciju,” raksta Madara. Bijis savādi redzēt pēcāk bildes ar Berhtesgādenes pilsētu 12 stundas vēlāk: asfaltētajos ceļos, pa kuriem viņa bija gājusi, bija izlauzti caurumi.

Madara savulaik dzīvojusi Vācijā, seko politiskajām norisēm un uzskata, ka politiķiem par klimata krīzi runāt ir par vēlu, jo daudz paveikt bija iespējams jau vairākus gadu desmitus iepriekš.

“Samērā traģiski apzināties, ka daudzi no ļaudīm, kuri šobrīd šņikā iekšā šniceles tepat netālu, ir atbraukuši ar auto – pēc būtības paši šo visu ietekmējuši,” spriež Madara.

Svētdien, 19. jūlijā, Ārvaileres apkaimes pilsētas apmeklēja Vācijas kanclere Angela Merkele.

“Sirreāli spokaini, vienkārši šausminoši. Vācu valodā nav piemērotu vārdu, lai aprakstītu katastrofu,” teica Merkele un norādīja, ka politiskie lēmumi jāpieņem, vairāk balstoties klimata krīzes un dabas sargāšanas jautājumos.

Šuldas ciems ir bez elektrības, sakariem un cilvēkiem – elektrības sadales kastes samirkušas, mobilo sakaru torņi nogāzti, iedzīvotāji evakuēti.
Foto: Ieva Alberte

Eksperte: Jādod dabai vieta, ne jāapbūvē

Doktore Marlēne Villkoma, plūdu eksperte (“Köln Hochwasserschutzzetrale”): “Reina neizgāja no krastiem, kā tas notika ar Āru, jo upes ir ļoti atšķirīgas.

Reinas ūdens līmeni nemitīgi uzmana milzu komanda cilvēku, upe ir gadiem monitorēta un tai uzbūvēti vairāki aizsargvaļņi. Tādi ir visām – Donavai, Elbai. Liela upe līdzenā pilsētā nav salīdzināma ar mazu kalnu upi, kur ir citas iespējas un prioritātes.

SAISTĪTIE RAKSTI
Iespējams, Āras upi varēja labāk pasargāt jau laikus, taču ne ļoti – plūdi un lietusūdens bija ļoti spēcīgi. Ko mēs no notikušā varam mācīties?

Pirmkārt, dzīvojot pie ūdeņiem, jāatceras, ka kādu dienu tie var pārplūst, un ar to jārēķinās. Otrkārt, mums jādod dabai vieta – jābeidz būvēt visapkārt. Jābeidz mainīt strautu un avotu dabisko tecējumu. Jārespektē daba.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 215
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 201
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Nepaiet ne minūte, kad jau dzirdu sirēnas no visām pusēm…”: mūziķis Jānis Jubalts lidostā ievārījis pamatīgas ziepes 22
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Ušakovs ar savu “tvītu” ir izdarījis lielāku darbu nekā Vakcinācijas birojs 117
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā šobrīd augstākā saslimstība ar Covid-19 Eiropā 48
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” kontrolē uz ielām sola plašus policijas spēkus un zemessargu iesaisti 2
43 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sāk pastiprināties vējš, gaidāmas arī lietusgāzes 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Ugunsdzēsēji pie Saeimas pretlikumīgi protestēja formās. Kāds sods viņiem tagad pienākas? 30
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
NEPLP anulē apraides atļauju programmai “Pirmais Baltijas Kanāls Latvija”
16:58
LA
LA.LV
Ziņas
Liepnieks: “Atvieglojumus viņi nav pelnījuši, vakcinējies un strādā, valdība to neliedz!” 21
16:36
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” kontrolē uz ielām sola plašus policijas spēkus un zemessargu iesaisti 2
16:31
DJ
Dace Judina-Nīmane
Ziņas
Sirdscilvēks ar Sirdsdziesmu. In memoriam. Guntis Skrastiņš 8
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
NEPLP anulē apraides atļauju programmai “Pirmais Baltijas Kanāls Latvija”
16 minūtes
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 215
7 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO: Preses konference par ārkārtējās situācijas un mājsēdes laika drošības pasākumiem un pareizu rīcību 6
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Nespēja paredzēt sabiedrības reakciju ir kļuvusi par vienu no krīzes iemesliem 75
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Balti pleķi uz mārtiņrozēm? Baltā rūsa nav uzveicama – jālikvidē stādi
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 18
4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Par pieminekļa moto izvēlēts aicinājums “Nebaidies!” – Leģenda. Gunārs Astra 2
3 stundas
LA
LA
Ziņas
Vai nākotnē bez Covid-19 trešās potes varētu anulēt Covid-19 sertifikātu? 74
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 201
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Ušakovs ar savu “tvītu” ir izdarījis lielāku darbu nekā Vakcinācijas birojs 117
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Varu baudīt sauli, okeānu, veselīgu pārtiku, peldēt, jogot un attīstīt starptautisku biznesu: mūzikas izdevēja Elita Mīlgrāve jau mēnesī dzīvo Tenerifē 33
6 stundas
LE
LETA
Praktiski
Komandantstundas laikā būs atļauts īslaicīgā pastaigā izvest savu mājdzīvnieku 16
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
pagatavot izcilus biezpiena plācenīšus: recepte soli pa solim
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atbalstu uzņēmējiem algu subsīdijās maksās tikai vakcinētajiem. Kuras nozares nedrīkstēs pieteikties? 79
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Balkondārzs rudenī: kādus krāšņus augus izvēlēties dobītē pie loga, kad ārā jau ir vēss?
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Liepnieks: Laikā, kad Eiropā viss normāli strādā, mēs sēdēsim un dedzināsim aizņemtu naudu 124
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No Covid-19 miris bijušais CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Krīzes nav vienādas, tāpēc ir grūti sagatavoties nākamajai.” Godmanis par sarežģīto krīzes vadības procesu 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule izmēģina citu pieeju, lai uzrunātu tos, kas nevakcinējas 62
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvieši rada robotu – kaitēkļu pētnieku. Kā tas strādā? 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas Mārklas dibinātais uzņēmums drīz varētu kļūt par pasaulē vislabāk apmaksāto zīmolu 12
1 diena