Postoši plūdi Vācijā

Vācu valodā neesot piemērotu vārdu, lai aprakstītu katastrofu. Speciālreportāža no plūdu skartās Vācijas 32

Ieva Alberte, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kā kurmja rakums izskatās Šuldas ciems Reinzemes-Pfalcas pavalstī – melna zeme un dubļi visapkārt, vien pašā kalna galā rozīgs spīd baznīcas tornis vakara saules gaismā.

Ne gaismas, ne sakaru

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 307
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
18 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Ciems slīgst tumsā, jo elektrības nav kopš plūdiem un pieslēgt to varēs, kad elektrības kastes būs izžuvušas. Blāvas spuldzes manāmas vien dažos logos, tām strāvu padod ģeneratori.

Šuldā (Die Schuld – no vācu val. – vaina) ciematā nogāzti arī mobilo sakaru torņi, tāpēc ciems ir kā nogriezts no pasaules. Lielākā daļa iedzīvotāju – evakuēti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienā pagalmā pamanu kustību – Brigite un Anu Himmes Šuldā dzīvojot piecdesmit gadus, jo “vieta ir skaista – ar upi, kalniem, mežiem”, saka Anu. Viņi zaudējuši visu iedzīvi, atteikušies no dzīves viesnīcā, jo meitas māja nav cietusi tik ļoti, tāpēc apmetušies tur.

“Kad sākās plūdi, mēs skrējām uz otro stāvu, tur pavadījām astoņas stundas, gaidot, kad plūdi mitēsies,” atceras Brigite. Nelaime esot likumsakarīga, jo “cilvēki pabojājuši ozona slāni. Daba jāsargā vairāk. Mēs paši esam dzīvi tikai tāpēc, ka Dievs mūs pasargāja,” pārmetot krustu un nobučojot rokās sažņaugto pērļu kaklarotu, saka Brigite.

To dubļos apraktu atraduši glābēji. Tā ir vienīgā dzimtas relikvija, kas palikusi neskarta – visi albumi ir aizgājuši bojā.
Ārveileres pilsētā pie katras mājas ir milzu kaudzes dubļainu mantu.
Foto: Ieva Alberte

Bojāgājušie – pagrabstāvos

Kopumā Vācijā plūdos dzīvību zaudējuši 157 cilvēki. No tiem 110 bojāgājušie ir Reinzemes-Pfalcas pavalsts Badneinas-Ārvaileres apriņķī, kurā kopumā mīt ap 130 tūkstošiem. Lielākoties tie ir cilvēki, kuri mita pagrabstāvos.

Vācijā ierasts izbūvēt apartamentus pagrabstāvos, lielai daļai ir izeja uz dārzu. Plūdi bija tik pēkšņi un naktī, ka cilvēki nespēja aizbēgt.

Bādneienāras-Ārveileres apvidū bez mājām palikuši 3500 cilvēki.

Larss Brummers, Koblencas policijas preses pārstāvis, pastāstīja, ka 1200 cilvēki nav sasniedzami telefoniski, kas “nenozīmē, ka viņi izsludināti kā oficiāli pazuduši – kāds ir atvaļinājumā, kāds sakaru trūkuma dēļ nav sazvanāms. Mēs turpinām pazudušo meklēšanu, diennaktīm darbībā ir vairāki helikopteri un droni,” saka Brummers.

Glābšanas darbus visvairāk apgrūtinot tas, ka daudzi ceļi nav izbraucami. To apstiprina arī Haralds Marko, viens no glābējiem, elektriķis. «Nav iespējams izvest drazu, jo visi, kas vien vēlas, braukā pa labi un kreisi,” saka Haralds.

Viņš ar kolēģiem apseko elektrības kabeļus, kas daudzviet esot pārrauti.

Pilsēta noklāta ar dubļiem

Pati Ārveileres pilsēta izskatās šausmīgi. Pie katras mājas ir milzu kaudzes dubļainu mantu, tās nesot, cilvēki nosmērējušies līdz padusēm. Ēkās, kas atrodas tuvāk Āras upei, skats ir traģisks – automašīnas vēkšpēdus, pazemes autostāvvietas applūdušas.

Pie vienas no mājām satieku Olgu, kura stāsta, ka divas dienas raudājusi par pazudušo kaķi, taču tas pēkšņi atradies. “Kad kaķenīte mūs atrada, es apraudājos,” saka Olga.

Olga divas dienas raudājusi par pazudušo kaķi, taču tas pēkšņi atradies.
Foto: Ieva Alberte

Viņas mājas trepes ir klātas ar biezu dubļu kārtu, tāpat arī viss dzīvoklis. Dienu vēlāk, kad cepinājusi saule, dubļi ir piekaltuši un laužami, izskatās gluži kā piena šokolādes milzu gabali – gaiši brūni, viendabīgi.

Visapkārt gaisā virmo mitruma un puvuma smaka. Pārtika un apģērbi jau ir saziedoti, atvērti vairāki labdarības konti. Netālu no Ārveileres ir slavenā Nirburgringas autotrase, kas zināma ar diennakts sacensībām un 2013. gadā notikušo F-1 posmu – tieši tajā ir ierīkota saziedoto drēbju šķirotava.

Cilvēki zaudējuši ne tikai tuvos un mājas, bet arī darba vietas.

Andreai Vildermanei 16 gadus pieder aptieka Frīshaimas ciemā netālu no Erftštates pilsētas.

Farmaceite ar trīsdesmit gadu stāžu pieļauj, ka darbu varēs atsākt, iespējams, tikai rudenī, jo “sakopšanas darbi būs ilgi, visapkārt aptiekā ir eļļa no radiatoriem”.

Ar Andreu sazvanāmies – līdz šim aptiekā viņai ļauts ieiet vienu reizi, ciematam piekļūt ir grūti, jo A1 autobānis ticis daudzviet plūdu sadragāts. Frīshaimā tā ir vienīgā aptieka.

Daudzi klienti zvana Andreai un vaicā pēc padoma, jo raduši veselības jautājumos uzticēties.

“Man ir sausa mute, uzkāpis adrena­līns. Man jāatrod miers, jāizguļas.”

Vaicāta, vai pēc šiem plūdiem cilvēki vairāk domās par dabu, viņa atbild: “Cilvēki nemācās. Atmiņa ir īsa. Cilvēki patlaban dzīvo drudžaini – visu laiku nav gana: četrreiz gadā ceļot, katram dārzā batuts, visiem vienādas mēbeles, ko drīz atkal izmet. Visa ir par daudz.”

Viss klāts ar biezu dubļu kārtu, arī dzīvoklis. Dienu vēlāk saulē dubļi sakalta un izskatās gluži kā piena šokolādes milzu gabali – gaiši brūni, viendabīgi.
Foto: Ieva Alberte

Madara aizmuka kalnos

Plūdi Vācijā skāruši arī Bavāriju un Saksiju. Latviete Madara ar draugiem patlaban atrodas Berhtesgādenes apvidū, kur plūdi sākās sestdien. Viņa bija devusies plānotā atvaļinājumā.

Parādoties ziņām par iespējamajiem plūdiem, naktsmītnes īpašnieki negrasījās atcelt rezervāciju un atmaksāt naudu. Viņu namiņš bija kalnos. Īsu brīdi ar draugiem Madara apsvēra domu doties citur, tomēr paklausīja saimniekiem un kāpa deviņus kilometrus augšup kalnos.

“Tobrīd upe jau mutuļoja, bet viss vēl nebija applūdis. Divu stundu kāpiena laikā lija bez apstājas – drēbes līdz vīlēm slapjas, arī viss, kas mugursomā. Pa ceļam kalnup bieži lēcām pāri strautiņiem.

Vakarā un naktī gan bija bail – numuriņš pamatstāvā, un bija redzēti foto, kur kalns ieslīd mājā. Šeit pirmais stāvs ir tieši zem slēpošanas trases.

Tā nu ik pēc pusotras stundas likām modinātāju, lai saprastu situāciju,” raksta Madara. Bijis savādi redzēt pēcāk bildes ar Berhtesgādenes pilsētu 12 stundas vēlāk: asfaltētajos ceļos, pa kuriem viņa bija gājusi, bija izlauzti caurumi.

Madara savulaik dzīvojusi Vācijā, seko politiskajām norisēm un uzskata, ka politiķiem par klimata krīzi runāt ir par vēlu, jo daudz paveikt bija iespējams jau vairākus gadu desmitus iepriekš.

“Samērā traģiski apzināties, ka daudzi no ļaudīm, kuri šobrīd šņikā iekšā šniceles tepat netālu, ir atbraukuši ar auto – pēc būtības paši šo visu ietekmējuši,” spriež Madara.

Svētdien, 19. jūlijā, Ārvaileres apkaimes pilsētas apmeklēja Vācijas kanclere Angela Merkele.

“Sirreāli spokaini, vienkārši šausminoši. Vācu valodā nav piemērotu vārdu, lai aprakstītu katastrofu,” teica Merkele un norādīja, ka politiskie lēmumi jāpieņem, vairāk balstoties klimata krīzes un dabas sargāšanas jautājumos.

Šuldas ciems ir bez elektrības, sakariem un cilvēkiem – elektrības sadales kastes samirkušas, mobilo sakaru torņi nogāzti, iedzīvotāji evakuēti.
Foto: Ieva Alberte

Eksperte: Jādod dabai vieta, ne jāapbūvē

Doktore Marlēne Villkoma, plūdu eksperte (“Köln Hochwasserschutzzetrale”): “Reina neizgāja no krastiem, kā tas notika ar Āru, jo upes ir ļoti atšķirīgas.

Reinas ūdens līmeni nemitīgi uzmana milzu komanda cilvēku, upe ir gadiem monitorēta un tai uzbūvēti vairāki aizsargvaļņi. Tādi ir visām – Donavai, Elbai. Liela upe līdzenā pilsētā nav salīdzināma ar mazu kalnu upi, kur ir citas iespējas un prioritātes.

SAISTĪTIE RAKSTI
Iespējams, Āras upi varēja labāk pasargāt jau laikus, taču ne ļoti – plūdi un lietusūdens bija ļoti spēcīgi. Ko mēs no notikušā varam mācīties?

Pirmkārt, dzīvojot pie ūdeņiem, jāatceras, ka kādu dienu tie var pārplūst, un ar to jārēķinās. Otrkārt, mums jādod dabai vieta – jābeidz būvēt visapkārt. Jābeidz mainīt strautu un avotu dabisko tecējumu. Jārespektē daba.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 307
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
18 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 48
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 61
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 24
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 11
58 minūtes
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 14
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība
14:18
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 3
13:48
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 11
13:37
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 25
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 32
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 29
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 2
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 6
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 2
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 6
7 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Pļaviņš/Točs olimpisko spēļu grupu turnīra otrajā spēlē uzvar pasaules čempionus 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 24
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Kārlis ir otrais čempions no mūsu ielas, kaimiņos dzīvo Dainis Kūla – 1980. gada olimpiskais čempions šķēpa mešanā,” Uģis Lasmanis lepojas ar dēla panākumiem 1
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 7
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 48
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Varbūt, ka mēs vēl neesam izdzīvojuši šo pārejas periodu no totalitāras, autoritāras valsts sabiedrības uz brīvu demokrātiju 90
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 61
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 4 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 64
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 133
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 126
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 220
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 31
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
3 stundas