Postoši plūdi Vācijā

Vācu valodā neesot piemērotu vārdu, lai aprakstītu katastrofu. Speciālreportāža no plūdu skartās Vācijas 30

Ieva Alberte, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus 9
VIDEO. Lietuvas slēptās kameras nofilmē, kādām metodēm nelegālie migranti šķērso Baltkrievijas robežu 5
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu 43
Lasīt citas ziņas

Kā kurmja rakums izskatās Šuldas ciems Reinzemes-Pfalcas pavalstī – melna zeme un dubļi visapkārt, vien pašā kalna galā rozīgs spīd baznīcas tornis vakara saules gaismā.

Ne gaismas, ne sakaru

CITI ŠOBRĪD LASA

Ciems slīgst tumsā, jo elektrības nav kopš plūdiem un pieslēgt to varēs, kad elektrības kastes būs izžuvušas. Blāvas spuldzes manāmas vien dažos logos, tām strāvu padod ģeneratori.

Šuldā (Die Schuld – no vācu val. – vaina) ciematā nogāzti arī mobilo sakaru torņi, tāpēc ciems ir kā nogriezts no pasaules. Lielākā daļa iedzīvotāju – evakuēti.

Vienā pagalmā pamanu kustību – Brigite un Anu Himmes Šuldā dzīvojot piecdesmit gadus, jo “vieta ir skaista – ar upi, kalniem, mežiem”, saka Anu. Viņi zaudējuši visu iedzīvi, atteikušies no dzīves viesnīcā, jo meitas māja nav cietusi tik ļoti, tāpēc apmetušies tur.

“Kad sākās plūdi, mēs skrējām uz otro stāvu, tur pavadījām astoņas stundas, gaidot, kad plūdi mitēsies,” atceras Brigite. Nelaime esot likumsakarīga, jo “cilvēki pabojājuši ozona slāni. Daba jāsargā vairāk. Mēs paši esam dzīvi tikai tāpēc, ka Dievs mūs pasargāja,” pārmetot krustu un nobučojot rokās sažņaugto pērļu kaklarotu, saka Brigite.

To dubļos apraktu atraduši glābēji. Tā ir vienīgā dzimtas relikvija, kas palikusi neskarta – visi albumi ir aizgājuši bojā.
Ārveileres pilsētā pie katras mājas ir milzu kaudzes dubļainu mantu.
Foto: Ieva Alberte

Bojāgājušie – pagrabstāvos

Kopumā Vācijā plūdos dzīvību zaudējuši 157 cilvēki. No tiem 110 bojāgājušie ir Reinzemes-Pfalcas pavalsts Badneinas-Ārvaileres apriņķī, kurā kopumā mīt ap 130 tūkstošiem. Lielākoties tie ir cilvēki, kuri mita pagrabstāvos.

Vācijā ierasts izbūvēt apartamentus pagrabstāvos, lielai daļai ir izeja uz dārzu. Plūdi bija tik pēkšņi un naktī, ka cilvēki nespēja aizbēgt.

Bādneienāras-Ārveileres apvidū bez mājām palikuši 3500 cilvēki.

Larss Brummers, Koblencas policijas preses pārstāvis, pastāstīja, ka 1200 cilvēki nav sasniedzami telefoniski, kas “nenozīmē, ka viņi izsludināti kā oficiāli pazuduši – kāds ir atvaļinājumā, kāds sakaru trūkuma dēļ nav sazvanāms. Mēs turpinām pazudušo meklēšanu, diennaktīm darbībā ir vairāki helikopteri un droni,” saka Brummers.

Glābšanas darbus visvairāk apgrūtinot tas, ka daudzi ceļi nav izbraucami. To apstiprina arī Haralds Marko, viens no glābējiem, elektriķis. «Nav iespējams izvest drazu, jo visi, kas vien vēlas, braukā pa labi un kreisi,” saka Haralds.

Viņš ar kolēģiem apseko elektrības kabeļus, kas daudzviet esot pārrauti.

Pilsēta noklāta ar dubļiem

Pati Ārveileres pilsēta izskatās šausmīgi. Pie katras mājas ir milzu kaudzes dubļainu mantu, tās nesot, cilvēki nosmērējušies līdz padusēm. Ēkās, kas atrodas tuvāk Āras upei, skats ir traģisks – automašīnas vēkšpēdus, pazemes autostāvvietas applūdušas.

Pie vienas no mājām satieku Olgu, kura stāsta, ka divas dienas raudājusi par pazudušo kaķi, taču tas pēkšņi atradies. “Kad kaķenīte mūs atrada, es apraudājos,” saka Olga.

Olga divas dienas raudājusi par pazudušo kaķi, taču tas pēkšņi atradies.
Foto: Ieva Alberte

Viņas mājas trepes ir klātas ar biezu dubļu kārtu, tāpat arī viss dzīvoklis. Dienu vēlāk, kad cepinājusi saule, dubļi ir piekaltuši un laužami, izskatās gluži kā piena šokolādes milzu gabali – gaiši brūni, viendabīgi.

Visapkārt gaisā virmo mitruma un puvuma smaka. Pārtika un apģērbi jau ir saziedoti, atvērti vairāki labdarības konti. Netālu no Ārveileres ir slavenā Nirburgringas autotrase, kas zināma ar diennakts sacensībām un 2013. gadā notikušo F-1 posmu – tieši tajā ir ierīkota saziedoto drēbju šķirotava.

Cilvēki zaudējuši ne tikai tuvos un mājas, bet arī darba vietas.

Andreai Vildermanei 16 gadus pieder aptieka Frīshaimas ciemā netālu no Erftštates pilsētas.

Farmaceite ar trīsdesmit gadu stāžu pieļauj, ka darbu varēs atsākt, iespējams, tikai rudenī, jo “sakopšanas darbi būs ilgi, visapkārt aptiekā ir eļļa no radiatoriem”.

Ar Andreu sazvanāmies – līdz šim aptiekā viņai ļauts ieiet vienu reizi, ciematam piekļūt ir grūti, jo A1 autobānis ticis daudzviet plūdu sadragāts. Frīshaimā tā ir vienīgā aptieka.

Daudzi klienti zvana Andreai un vaicā pēc padoma, jo raduši veselības jautājumos uzticēties.

“Man ir sausa mute, uzkāpis adrena­līns. Man jāatrod miers, jāizguļas.”

Vaicāta, vai pēc šiem plūdiem cilvēki vairāk domās par dabu, viņa atbild: “Cilvēki nemācās. Atmiņa ir īsa. Cilvēki patlaban dzīvo drudžaini – visu laiku nav gana: četrreiz gadā ceļot, katram dārzā batuts, visiem vienādas mēbeles, ko drīz atkal izmet. Visa ir par daudz.”

Viss klāts ar biezu dubļu kārtu, arī dzīvoklis. Dienu vēlāk saulē dubļi sakalta un izskatās gluži kā piena šokolādes milzu gabali – gaiši brūni, viendabīgi.
Foto: Ieva Alberte

Madara aizmuka kalnos

Plūdi Vācijā skāruši arī Bavāriju un Saksiju. Latviete Madara ar draugiem patlaban atrodas Berhtesgādenes apvidū, kur plūdi sākās sestdien. Viņa bija devusies plānotā atvaļinājumā.

Parādoties ziņām par iespējamajiem plūdiem, naktsmītnes īpašnieki negrasījās atcelt rezervāciju un atmaksāt naudu. Viņu namiņš bija kalnos. Īsu brīdi ar draugiem Madara apsvēra domu doties citur, tomēr paklausīja saimniekiem un kāpa deviņus kilometrus augšup kalnos.

“Tobrīd upe jau mutuļoja, bet viss vēl nebija applūdis. Divu stundu kāpiena laikā lija bez apstājas – drēbes līdz vīlēm slapjas, arī viss, kas mugursomā. Pa ceļam kalnup bieži lēcām pāri strautiņiem.

Vakarā un naktī gan bija bail – numuriņš pamatstāvā, un bija redzēti foto, kur kalns ieslīd mājā. Šeit pirmais stāvs ir tieši zem slēpošanas trases.

Tā nu ik pēc pusotras stundas likām modinātāju, lai saprastu situāciju,” raksta Madara. Bijis savādi redzēt pēcāk bildes ar Berhtesgādenes pilsētu 12 stundas vēlāk: asfaltētajos ceļos, pa kuriem viņa bija gājusi, bija izlauzti caurumi.

Madara savulaik dzīvojusi Vācijā, seko politiskajām norisēm un uzskata, ka politiķiem par klimata krīzi runāt ir par vēlu, jo daudz paveikt bija iespējams jau vairākus gadu desmitus iepriekš.

“Samērā traģiski apzināties, ka daudzi no ļaudīm, kuri šobrīd šņikā iekšā šniceles tepat netālu, ir atbraukuši ar auto – pēc būtības paši šo visu ietekmējuši,” spriež Madara.

Svētdien, 19. jūlijā, Ārvaileres apkaimes pilsētas apmeklēja Vācijas kanclere Angela Merkele.

“Sirreāli spokaini, vienkārši šausminoši. Vācu valodā nav piemērotu vārdu, lai aprakstītu katastrofu,” teica Merkele un norādīja, ka politiskie lēmumi jāpieņem, vairāk balstoties klimata krīzes un dabas sargāšanas jautājumos.

Šuldas ciems ir bez elektrības, sakariem un cilvēkiem – elektrības sadales kastes samirkušas, mobilo sakaru torņi nogāzti, iedzīvotāji evakuēti.
Foto: Ieva Alberte

Eksperte: Jādod dabai vieta, ne jāapbūvē

Doktore Marlēne Villkoma, plūdu eksperte (“Köln Hochwasserschutzzetrale”): “Reina neizgāja no krastiem, kā tas notika ar Āru, jo upes ir ļoti atšķirīgas.

Reinas ūdens līmeni nemitīgi uzmana milzu komanda cilvēku, upe ir gadiem monitorēta un tai uzbūvēti vairāki aizsargvaļņi. Tādi ir visām – Donavai, Elbai. Liela upe līdzenā pilsētā nav salīdzināma ar mazu kalnu upi, kur ir citas iespējas un prioritātes.

SAISTĪTIE RAKSTI
Iespējams, Āras upi varēja labāk pasargāt jau laikus, taču ne ļoti – plūdi un lietusūdens bija ļoti spēcīgi. Ko mēs no notikušā varam mācīties?

Pirmkārt, dzīvojot pie ūdeņiem, jāatceras, ka kādu dienu tie var pārplūst, un ar to jārēķinās. Otrkārt, mums jādod dabai vieta – jābeidz būvēt visapkārt. Jābeidz mainīt strautu un avotu dabisko tecējumu. Jārespektē daba.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus
VIDEO. Lietuvas slēptās kameras nofilmē, kādām metodēm nelegālie migranti šķērso Baltkrievijas robežu
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
Kas ar ko izcili labi sader ēdienos? Pieredzējušo saimnieču virtuves gudrības
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Amatā viens no vēsturiski augstākajiem ūdens līmeņiem – straume laivotājiem var būt bīstama!
Kāds sods draudēs jauniešiem par izvairīšanos no Valsts aizsardzības dienesta? Skaidro AM pārstāvis
Vai patiešām 123 valstis ir pavisam aizvērtas Krievijas prezidentam? Jurists: “Tas ir diezgan īpatnēji”
FOTO. Saulkrastos ūdenī nolaists pirmais šogad uzbūvētais kuģis – tas tapis pusgada laikā
Juris Lorencs: Tagad Moldovas un Rumānijas iedzīvotāji beidzot runā vienā valodā – ne tikai “de facto”, bet arī “de iure”
17:23
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
16:36
VIDEO. Neparasta kafejnīca – apmeklētāji “iegremdējas” baseinos, kas pilni ar košām koi karpām
16:06
FOTO. Stiliste Žanna Dubska “heiteru” dēļ kādu brīdi ir nolēmusi iepauzēt ar piedalīšanos TV šovos
FOTO. Sabiedrības krējums pulcējas Dailes teātra “Kaukāziešu krīta aplis” pirmizrādē
Šovakar Zemes stunda – trīs idejas, kā to saturīgi pavadīt ģimenes lokā
“Aizvestie. Neaizmirstie” – šodien 1949.gada 25.marta deportāciju piemiņas diena
Neaizmirsti – naktī uz svētdienu ir pāreja uz vasaras laiku. Pulksteņa rādītāji jāgriež stundu uz priekšu
Pirms “Nord Stream” eksplozijām gāzesvadu tuvumā bijuši vairāki Krievijas karakuģi
Vēstnieks paziņo, ka Polija iesaistīsies karā, ja Ukraina zaudēs. Ko nozīmē šāds paziņojums?
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Britu izlūki: Pēc nepārliecinoša uzbrukuma Krievija Ukrainā atgriežas pie aizsardzības
Zelenskis: Munīcijas trūkuma dēļ Ukraina pagaidām pretuzbrukumu nevar sākt
VIDEO. Lietuvas slēptās kameras nofilmē, kādām metodēm nelegālie migranti šķērso Baltkrievijas robežu
Vieni vienlīdzīgāki par otriem jeb kāpēc Saeimas ēkā joprojām ir oficiāla smēķētava?
VIDEO. Neparasta kafejnīca – apmeklētāji “iegremdējas” baseinos, kas pilni ar košām koi karpām
Kas ar ko izcili labi sader ēdienos? Pieredzējušo saimnieču virtuves gudrības
Mediķi ceļ trauksmi – pieaug narkotiku lietotāju skaits un nāves gadījumu skaits no pārdozēšanas
Daudzas deportēto Latvijas pilsoņu personu lietas tā arī palikušas dažādos Krievijas arhīvos…
“Daudzas dzimtas tika iznīcinātas līdz pēdējam ģimenes loceklim.” Intervija ar Emīlu Gaili
Rīgas Zoodārzs brīvdienās īpašā Pavasara maršrutā aicina aplūkot nesen dzimušos zvēru mazuļus
Svētdien palaikam gaidāms lietus, laiks būs dūmakains
Reizē ar pavasari klāt arī mājas ģenerāltīrīšana. Plašs padomu klāsts veiksmīgākam darbam
“Ķīnai ir vajadzīga nesabrukusi, bet vāja Krievija – paklausīga”, Ķīna tam jau laikus gatavojās, tā pētniece
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Planētas noslēpumi. Īpaši dārgās naktsmītnes. “Viss iekļauts” par nedēļu izmaksās reibinošus miljonus
Porziņģim NBA 23 punkti, Vašingtonas “Wizards” savā laukumā pārtraucot četru zaudējumu sēriju
“Līvu savienība bija tā, kas noturēja lībiskumu, kaut cik pacēla tautas pašapziņu.” Saruna ar novadpētnieci Baibu Šuvcāni