Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Zibens nodara finansiāli sāpīgus postījumus 0

Šī gada jūnija beigās un jūlija sākumā, salīdzinot ar aizvadītā gada attiecīgo laika posmu, zibens nodarīto postījumu skaits palielinājies par aptuveni 30%, kā rezultātā cietušas ēkas un dažādas elektroierīces vairāku tūkstoš eiro apmērā, liecina “BTA Baltic Insurance Company” apkopotā informācija.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 531
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk no zibens spērieniem cieš dažādas elektroierīces – televizori un to dekoderi, datori, elektriskās plītis un ēku signalizācijas sistēmas, taču vislielākos un finansiāli sāpīgākos postījumus zibens nodara ēkām, sagraujot to jumtus un izraisot ugunsgrēkus. Arī šogad, piemēram, 25. jūnija vakarā zibens iespēra J.Čakstes Liepājas 10. vidusskolas skurstenī, kā rezultātā daļēji sagruva ne tikai pats skurstenis, bet izcēlās arī ugunsgrēks, dega sijas un tika sabojāta viena klases telpa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko darīt, lai sevi un savu īpašumu pasargātu no zibens postījumiem?

1. Zibens spēriens parasti skar visus enerģiju nesošos tīklus – sakaru, elektrības un interneta tīklus, tāpēc, sākoties negaisam, no strāvas jāatvieno visas sadzīves ierīces – televizorus, datorus, TV dekoderus, elektriskās plītis un citu sadzīves tehniku. Jāatceras no strāvas atvienot visas antenas – arī bezvadu.

2. Sākoties negaisam, jāaizver mājām logi un dūmvadu aizvērtņi, kā arī īpaši jāpieskata gan bērni, gan mājdzīvnieki, lai tie neuzturētos ūdens krānu vai radiatoru tuvumā.

3. Ja negaiss pārsteidzis, atrodoties ārpus mājas, nevajadzētu stāvēt zem augsta koka.

4. Zibeņošanas laikā nav ieteicams nodarboties ar sportiskām aktivitātēm un uzturēties ūdens tilpņu tuvumā – peldēšana, makšķerēšana vai ūdens sporta veidu baudīšana var izvērsties par ļoti bīstamu nodarbi.

5. Negaisa laikā nedrīkst turēt rokās metāla priekšmetus, sevišķi, ja tie ir gari un atrodas vertikālā stāvoklī, tāpēc lietussargus ar metāla kātiem negaisa laikā nevajadzētu izmantot.

6. Ja negaisa laikā braucat ar auto, nevajag satraukties – automašīna tiek uzskatīta par vienu no drošākajām vietām, kur paslēpties. Riskantāka pārvietošanās negaisa laikā ir ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri – tos negaisa laikā nevajadzētu izmantot.

7. Domājot par dzīvnieku drošību, mājlopus nepieciešams ievest kūtī un nekādā gadījumā tiem neļaut pulcēties zem kokiem, kurus parasti izmanto kā patvērumu no lietus un krusas. Mājlopus nekādā gadījumā nevajadzētu atstāt pieķēdētus.

Reklāma
Reklāma

8. Iestājoties negaisu sezonai, vajadzētu pārliecināties, ka māja ir maksimāli pasargāta no iespējamiem zibens postījumiem – vai mājas elektrotīklam ir zemējums un vai uzstādītie elektrības vadi nodrošina pret pārspriegumu. Lai nodrošinātu nepārtrauktu elektrības padevi ierīcēm, piemēram, datoram, un aizsargātu tās pret pārmērīgu spriegumu, var noderēt arī nepārtrauktas barošanas avots jeb UPS (Uninterruptible Power Supply).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.