Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Arturs Budkevics/Shutterstock

Ārvalstu biznesu interesē Igaunija. Kas tur ir labāks? 0

Igaunija dominē advokātu biroja “Ellex” veiktajā pētījumā par uzņēmumu iegādes un apvienošanās (“M&A”) darījumu dinamiku Baltijā 2018. gadā.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Dati liecina, ka no kopējā apvienošanās un pārpirkšanas darījumu apjoma Baltijā pērn – 2,7 miljardiem eiro – trīs ceturtdaļas jeb 2 miljardi veiktas Igaunijā. Tāpat Igaunijā notikuši 7 no 10 lielākajiem pirkšanas darījumiem.

Jāņem gan vērā, ka daļa no darījumiem Igaunijā, piemēram, tādi kā “Luminor” bankas pirkums, patiesībā attiecas uz visu Baltiju, to pašu varētu teikt arī par “Taxify” un vēl dažiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

T”omēr, apskatot pagājušā gada sarakstu, šķiet, ka Igaunijas stabilā ekonomiskā situācija, nodokļu politika, zemais korupcijas līmenis un digitalizētā valsts pārvalde, kā arī pozīciju stiprināšana kā tehnoloģiju sasniegumu valstij dod rezultātu ārvalstu investoru ieinteresēšanā, kā arī ārvalstu uzņēmumu Baltijas biroju izvietošanā,” saka Raimonds Slaidiņš, “Ellex Kļaviņš” vecākais partneris Latvijā.

Pagājušais gads apvienošanās un pārpirkšanas darījumu ziņā Baltijas valstīs kopumā bija rekordveiksmīgs – pērn noslēgti 74 darījumi, kas ir par 43% vairāk nekā 2017. gadā, un darījumu kopējā vērtība salīdzinājumā ar gadu iepriekš augusi par 320%, sasniedzot vairāk nekā 2,7 miljardus eiro.

“Nozīmīgākais faktors šajā izaugsmē ir miljardu vērtais “Luminor” pirkšanas darījums, tomēr pieci lielākie darījumi pagājušajā gadā visi ir lielāki nekā citos gados pieredzētie. Kopumā aizvadītais gads noteikti bijis pa­grieziena punkts, kas Baltijas reģionu spilgti iezīmējis starptautiskajā investīciju kartē,” saka R. Slaidiņš.

Tomēr dati rāda, ka tieši Latvijā īstenoto “M&A” darījumu skaits pērn sarucis un ir 23% no kopējā pērn Baltijā īstenoto darījumu skaita (salīdzinot ar 31% 2017. gadā).

Latvijā īstenoto darījumu kopējā vērtība pērn sasniegusi 394 miljonus eiro, kas ir vēsturiski otrais labākais rezultāts pēc 2015. gadā sasniegtajiem 426 miljoniem eiro.

Arī īstenotais darījumu skaits (17) saglabājies pietiekami augsts, kas ir labākais rezultāts kopš 2013. gada, taču pērn to kopējā statistikā nomākusi lielā darījumu aktivitāte arī pārējās Baltijas valstīs.

Lietuvā, Baltijas lielākajā ekonomikā, pērn īstenota nedaudz vairāk kā trešdaļa (34%) no visiem “M&A” darījumiem. Vērts norādīt, ka Lietuvā īstenoto darījumu skaits pērn dubultojies – no 12 darījumiem 2017. gadā uz 25 darījumiem pērn.

Reklāma
Reklāma

Lietuvā pērn īpaši liela aktivitāte bijusi “fintech” sektorā. Šobrīd Lietuva Eiropas mērogā ir viena no vadošajām ekonomikām “fintech” uzņēmumu piesaistē, ko veicinājusi pozitīvām pārmaiņām atvērtā likumdošanas vide.

Vērtējot “M&A” darījumu struktūru dažādu biznesa nozaru griezumā, pirmajās pozīcijās pēc darījumu skaita kā vadošās jāmin četras nozares. Tās ir – TMT (tehnoloģiju, mediju, telekomunikāciju) sektors, patēriņa preču sektors, uzņēmējdarbības pakalpojumu un arī rūpniecības sektors.

Visās minētajās nozarēs veiksmīgos rezultātus ietekmējuši vairāki lieli darījumi, piemēram, starptautiskā auto tirgus uzņēmuma “Daimler” investīcija Igaunijā reģistrētajā kopbraukšanas platformā “Taxify”.