Latvijā
Politika

Jau trīs mēnešus Vējonim palīdz “slepenpadomnieks” Zaķis 16


Reklāmas jomas uzņēmējs Zigurds Zaķis Raimondam Vējonim dod padomus stratēģiskās attīstības jautājumos.
Reklāmas jomas uzņēmējs Zigurds Zaķis Raimondam Vējonim dod padomus stratēģiskās attīstības jautājumos.
Foto no facebook.com

Ja ticēt Valsts prezidenta interneta mājas lapā sabiedrībai sniegtajai informācijai, Raimondam Vējonim dažādās jomās palīdz seši vārdā un uzvārdā nosaukti padomnieki. Taču īstenībā prezidenta padomnieki ir septiņi, bet viens no tiem tiek slēpts kopš augusta beigām.

Pirms trim mēnešiem par R. Vējoņa “slepenpadomnieku” ir kļuvis neveiksmīgs reklāmas jomas uzņēmējs, Saeimas deputāta Dzintara Zaķa brālis Zigurds Zaķis, kurš pēdējos trīs mēnešus valsts galvam dod padomus “stratēģiskās attīstības jautājumos”.

“Uzaicināto cilvēku sarakstu mēs parasti nepubliskojam,” tā Valsts prezidenta preses padomnieks Jānis Siksnis novembra vidū medijiem skaidroja, kāpēc Valsts prezidenta kanceleja nevēlas atklāt visus tos cilvēkus, kas ielūgti uz prezidenta rīkoto pieņemšanu Rīgas pilī par godu valsts svētkiem. Tagad, kad pēc oficiāla informācijas pieprasījuma iesniegšanas saraksts tomēr ir saņemts, atklājas, ka sarakstā ir fiksēts jaunpieņemts nozīmīgs kancelejas darbinieks, kura pieņemšanu darbā Valsts prezidenta kanceleja nav vēlējusies atklāt sabiedrībai.

Taču, lai gan Valsts prezidenta mājas lapā Z. Zaķa vārds un amats nav atrodams, valsts svētku ielūgto personu sarakstā viņš ir minēts kā Valsts prezidenta “padomnieks stratēģiskās attīstības jautājumos”. Turklāt padomus par “stratēģisko attīstību” viņš R. Vējonim, izrādās, dod jau vairāk nekā trīs mēnešus: kā rāda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publisko datu bāze, prezidenta “slepenpadomnieka” amatā Z. Zaķis ir stājies šā gada 30. augustā.

Z. Zaķa deklarācija rāda, ka “stratēģiskās attīstības” padomu sniegšanu viņš spēj savienot ar it kā pietiekami intensīvu uzņēmējdarbību: viņš ir valdes loceklis SIA “DMCG” un SIA “Stratēģisko inovāciju darbnīca”, kā arī komercpakalpojumu jomas izpilddirektors un valdes loceklis SIA “Dzeltenā zemūdene”. Jaunajam Valsts prezidenta padomniekam pieder arī kapitāldaļas šajos trīs uzņēmumos un vēl arī SIA “Balta komunikācijas” un SIA “Digital guru”.

Savukārt savā profilā sociālajā tīklā “LinkedIn” Z. Zaķis uzsver, ka bijis veselu divu Latvijas reklāmas aģentūru – “Balta komunikācijas” un “Domino BBDO” – dibinātājs un 2010. – 2011. gadā sekmīgi darbojies reklāmas jomā Krievijā. “Komunikācija, stratēģiskā plānošana, stratēģija, mārketings, reklāma, dizains, mediji, sociālās platformas, digitālais laikmets,” Z. Zaķis savas darbības jomas apraksta savā mājas lapā.

Taču oficiālo datu bāzu ziņas neļauj secināt, ka savu kompetenci stratēģiskajā attīstībā Z. Zaķis būtu spējis izmantot paša uzņēmējdarbībā. Pašlaik “Lur­soft” datu bāzē par aģentūru “Domino BBDO” nekādas ziņas nav atrodamas, savukārt “Balta komunikāciju” saimnieciskā darbība ar VID lēmumu apturēta jau 2015. gada jūnijā.

Kā rāda “Lursoft” dati, “Stratēģisko inovāciju darb­nīca” novembra sākumā bija valsts nodokļu parādnieks un saimniecisko darbību neveic, tāpat saimniecisko darbību pērn nav veikusi arī DMCG. SIA “Dzeltenā zemūdene” ar vienu oficiālu darbinieku pērn apgrozījusi 27 092 eiro, bet SIA “Digital guru” pērn apgrozījusi 55 005 eiro, taču gadu beigusi ar zaudējumiem un novembrī tāpat bijusi nodokļu parādnieku reģistrā.

Valsts prezidenta kanceleja piektdien neatbildēja uz jautājumu, kāds ir bijis Z. Zaķa ieguldījums pēdējo trīs mēnešu laikā, dodot padomus R. Vējonim, un vai pirms pieņemšanas darbā ir tikuši izvērtēti Z. Zaķa sasniegumi uzņēmējdarbības jomā, kas varētu liecināt par viņa praktisko kompetenci stratēģiskās attīstības jautājumos.

Saskaņā ar Valsts prezidenta kancelejas atklātajām nepilnīgajām ziņām padomnieka vidējais mēneša atalgojums ir vairāk nekā 3100 eiro.

LA.lv