Latvijā
Politika

Jautājam partijām: Kādu risinājumu piedāvājat nekustamā īpašuma nodokļa reformai?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Anda Krauze

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz jautājumu:

13. Saeimai jāveic nekustamā īpašuma nodokļa reforma, par ko darba grupā nespēja vienoties. Par kādu NĪN risinājumu iestājas jūsu partija?

Jaunā konservatīvā partija, Gatis Eglītis:

Ir jāatceļ nekustamā īpašuma nodoklis saprātīga izmēra primārajam mājoklim, piemēram, dzīvoklim vai ģimenes mājai. Katram pilsonim ir jābūt dzīvesvietai, kurā viņš jūtas droši, ko savu budžeta caurumu lāpīšanas nolūkos nevar konfiscēt pašvaldības un ko pilsonis ir gatavs aizstāvēt visiem sev pieejamiem līdzekļiem. Privātīpašums ir svēts!

Nacionālā apvienība, Roberts Zīle:

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšana un kadastrālā vērtība neatbilst loģiskai un taisnīgai nodokļa piemērošanai, jo vidējais atalgojums dažādos Latvijas reģionos atšķiras par apmēram 1,7 reizēm, bet nekustamā īpašuma nodoklis atšķiras pat 2500 reizes.

Reformēsim NĪN dzīvojamai platībai un zemei zem tā, nosakot trīs komponentu piemērošanu – 1) konstanta maksa par dzīvojamās platības katru kvadrātmetru, 2) konstanta maksa par zemi zem dzīvojamās platības par katru kvadrātmetru, 3) procentuāls komponents, ja kadastrālā vērtība ir virs noteiktas vērtības. Tādējādi tiks samazināta kadastrālās vērtības ietekme nodokļa piemērošanai.

“Saskaņa”, Vjačeslavs Dombrovskis:

Uzskatām, ka nepieciešams noteikt neapliekamo NĪN summu vienīgajam mājoklim, vienlaikus nodrošinot fiskālu kompensāciju pašvaldībām.

“Attīstībai/Par!”, Juris Pūce:

“Attīstībai/Par!” vēlas nopietnas, pārdomātas pārmaiņas NĪN jomā. Ir nepieciešams šī nodokļa politiku pilnībā nodot valsts, nevis pašvaldību pārziņā. Visā Latvijā jābūt vienotai nodokļa likmju un atvieglojumu politikai un jebkuram Latvijas iedzīvotājam un šī nodokļa maksātājam ir jāsaņem par savu mājokli ar NĪN neapliekamais minimums, kas tiktu aprēķināts no nekustamā īpašuma (vai vairākiem vienai personai piederošiem nekustamajiem īpašumiem) kadastrālās vērtības 40 000 eiro apmērā. Tādējādi vairākums Latvijas iedzīvotāju vairs NĪN nemaksātu un visiem Latvijas iedzīvotājiem būtu vienoti noteikumi.

Latvijas Reģionu apvienība, Edvards Smiltēns:

Pirmkārt – nosakāmas taisnīgas kadastrālās vērtības. Kadastrālai vērtībai ir vairāk jābalstās ieguldījumu vērtībā konkrētā īpašumā un mazāk apkārtējo darījumu vērtībās. Noteiksim stabilitāti kadastrālo vērtību aprēķinos, nosakot, ka vienīgajam mājoklim kadastrālās vērtības pieaugums nevar būt lielāks par 2% gadā, ja tā īpašnieks nemainās.

Otrkārt – nesamērīgs nekustamā īpašuma nodokļa apmērs nedrīkst būt kā pamats vienīgā mājokļa zaudēšanai. Latvijas Reģionu apvienība ierobežos nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam mājoklim.

“Jaunā Vienotība”, Arvils Ašeradens:

Radikāla NĪN reforma nav nepieciešama, izstrādājami vien uzlabojumi un pilnveidojama pašvaldību prakse to lietošanā. Ir svarīgi ieviest mehānismus, lai pašvaldības būtu motivētas atbildīgāk un ieinteresētāk attiekties pret NĪN aprēķināšanu un iekasēšanu, gan raugoties uz sociāli atbildīgu pieeju pret maksātnespējīgām iedzīvotāju grupām, gan nodokļa efektīvu iekasēšanu, gan NĪN stimuliem attīstības veicināšanā. Nepieciešams pilnveidot kadastrālās vērtības noteikšanas metodiku, lai kadastra vērtība būtu aptuveni 70% no īpašuma reālās tirgus vērtības.

“KPV LV”, Didzis Šmits:

Nav atbildes.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Jāmaina nekustamā īpašuma nodokļa noteikšanas kārtība sakārtotiem īpašumiem, izvērtējot kadastrālās vērtības aprēķina metodiku, samazinot nekustamā īpašuma nodokļa saistību ar kadastrālo vērtību, nepakļaujot nodokļu maksātājus krasam nodokļa apmēru kāpumam. Jābūt lielākai pašvaldību patstāvībai NĪN nodokļa atlaižu piešķiršanā.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Kā risināsiet darbaspēka trūkuma problēmu Latvijā?

Partiju piedāvājumu labklājībā, demogrāfijā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.lv