Ekonomika
Bizness

Kā efektīvi dzesēt telpas?0

Foto: Shutterstock

Ja vasaras mēneši būs tikpat silti un saulaini kā līdz šim, tad tveices remdēšanai iekštelpās arvien vairāk darbināsim gaisa kondicionierus. Lai telpas dzesētu efektīvi un veselībai droši, aicinām ņemt vērā Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu ieteikumus.

Pazemini par pāris grādiem

Karstā vasaras dienā nav nekā patīkamāka par vēsumu – vai tas ir saldējums, atspirdzinošs dzēriens vai atvēsinoša gaisa plūsma –, tomēr efektīvākais līdzeklis tveices remdēšanā noteikti ir pēdējais – gaisa kondicioniera radīta vēja plūsma. Tomēr, lai dzesējot telpas nenodarītu pāri savai veselībai un vienlaikus patērētu mazāk elektroenerģijas, gaisa temperatūru telpā vēlams pazemināt ne vairāk kā par 5 °C salīdzinājumā ar āra gaisa temperatūru.

Lielāka temperatūras starpība var radīt sliktu pašsajūtu, izraisot, piemēram, kakla sāpes, iesnas, galvas sāpes, sausinot acis. Tāpat arī, jo zemāku dzesēšanas temperatūru iestatīsi, jo vairāk elektroenerģijas gaisa kondicionieris patērēs vēlamās temperatūras uzturēšanai. Būtiski atcerēties, ka kondicioniera darbības laikā jāaizver logi un durvis, lai siltais gaiss neieplūstu telpā un atkārtoti to neuzsildītu.

Darbini no rīta

Gaisa kondicioniera elektroenerģijas patēriņš ir atkarīgs no āra gaisa temperatūras – jo āra temperatūra augstāka, jo vairāk elektroenerģijas jāpatērē gaisa atdzesēšanai.

Tādēļ telpu dzesēšanu vēlams uzsākt agri no rīta, kamēr āra gaisa temperatūra nav sasniegusi maksimumi, dienā tikai cenšoties uzturēt komforta temperatūru. Lai pasargātu telpas no temperatūras paaugstināšanās, jau savlaicīgi vēlams aizvērt žalūzijas vai aizkarus telpās, kas atrodas saules pusē.

Regulē

Lietderīgāku gaisa kondicioniera darba režīmu var panākt, programmējot tā darbības laiku, nevis ieslēdzot to ar pogu, kad telpās jau ir kļuvis sutīgi.

Lielai daļai ierīču ir iespējams iestatīt grafiku, piemēram, visām nedēļas dienām, norādot, cikos un kurā dienā kondicionierim ir jāieslēdzas un jāizslēdzas, un cik grādu temperatūra jānodrošina. Lai radītu vēsuma sajūtu, der atcerēties, ka gaisa kondicionieri var darbināt tikai ventilatora režīmā, kas padzenās telpā sastāvējušos gaisu.

Tāpat ventilatoru var izmantot, lai pēc ierīces ieslēgšanas ātri radītu vēsuma sajūtu. Bet jāuzmana, lai atdzesētā gaisa plūsma nepūstu tieši virsū cilvēkiem, jo tā var izraisīt saspringumu sprandā vai mugurā u.c. veselības problēmas. Praktiski visu kondicionieru gaisa plūsmu ir iespējams regulēt sev vēlamajā virzienā, novēršot to no cilvēka.

Novietojums

Gaisa kondicioniera dzesēšanas efektivitātes nodrošināšanai ap iekārtu vēlams nodrošināt labu gaisa cirkulāciju, pārvietojot šķēršļus, piemēram, mēbeles vai augus, kas bloķē atdzesētā gaisa plūsmu.

Tāpat kondicionierim ir temperatūras sensors, kas mēra telpas temperatūru, un termostats, kas attiecīgi pielāgo dzesēšanas temperatūru. Tādēļ blakus kondicionierim nav ieteicams novietot iekārtas, kas darbojoties izdala siltumu, kas liks kondicionierim domāt, ka telpā ir siltāks nekā patiesībā.

Iekārtas apkope

Lai nodrošinātu efektīvu un arī veselībai draudzīgu gaisa kondicioniera darbību, reizi gadā ieteicams veikt tā apkopi, sekojot lietošanas instrukcijā norādītajai informācijai. Daļa gaisa kondicionieri ne tikai dzesē, bet arī ar filtru palīdzību nodrošina gaisa attīrīšanu.

Viedie risinājumi

Mūsdienīgas gaisa kondicionēšanas ierīces ir aprīkotas ar attālinātas vadības iespēju, kas ļauj no jebkuras vietas, kur ir pieejams interneta pieslēgums, nekavējoties ieslēgt, izslēgt un kontrolēt gaisa kondicioniera funkcijas.

Saistītie raksti

Tādējādi gadījumā, ja āra gaisa temperatūra strauji paaugstinās, arī neatrodoties blakus kondicionierim, varēsi iestatīt tā dzesēšanas temperatūru un režīmu.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Konkursā uz FKTK padomes priekšsēdētāja amatu izvēlēta “Citadeles” valdes locekle Purgaile
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Čeku loterijas izstrādātājs izvirzīts prestižai balvai
6 stundas
UA
Uldis Andersons
Ekonomika
Brauciet lēnām pār tiltu – eksperti novērtē Latvijas inženierbūves
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Saeima atbalsta ārkārtas situāciju atkritumu jomā Rīgā. Cik aizvainojošas bija debates?
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Pie Āfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim “Ance”
55 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
“Clean R” īpašnieks: Mēs varējām parādīt zobus
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
LHF izsludina ideju konkursu hokeja čempionāta talismana izveidei
2 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai tikšot slēgts Āgenskalna tirgus?
34 minūtes