Kultūra

Maija Kovaļevska: pasaule Latviju zina3

Foto – Karīna Miezāja

To akadēmiskās mūzikas izcilību vidū, kuri svētdien, 6. jūlijā, muzicēs operas nama priekšā koncertā “Dzimuši Rīgā”, būs arī operdziedātāja Maija Kovaļevska.

Pasaules opernamos pieprasītā zvaigzne no Latvijas, soprāns, savu talantu ir pilnveidojusi pie itāļu operdziedātājas Mirelas Freni. Maija Kovaļevska mirdzējusi gan Zalcburgas festivāla, gan Minhenes, Vīnes, Milānas un Drēzdenes opernamos, gan Losandželosas, Sanfrancisko, Vašingtonas operās un citur. Dziedātāja regulāri piedalās operas izrādēs Metropolitēna operā, Vīnes Valsts operā, Londonas Karaliskajā operā un Bavārijas Valsts operā Minhenē.

– Klasiskās mūzikas koncerts “Dzimuši Rīgā” ir viens no nozīmīgākajiem Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas notikumiem. Ko un kāpēc šajā koncertā dziedāsiet jūs?


M. Kovaļevska: – Esmu izvēlējusies Mimī āriju no Džakomo Pučīni operas “Bohēma”. Tā ir viena no skaistākajām operām pasaulē, un Mimī ir brīnišķīga loma. Tā man vienmēr saistās ar visjaukākajām atmiņām, jo Mimī tēls ir ļoti aizkustinošs. Tieši ar Mimī āriju 2006. gadā uzvarēju Plasido Domingo rīkotajā pasaules opersolistu konkursā “Operalia” Spānijas pilsētā Valensijā. Tas bija kā atspēriens tur­pmākajai karjerai, un žūriju toreiz vadīja pati opermūzikas leģenda – tenors Plasido Domingo. Tajā pašā gadā ar Mimī lomu debitēju Ņujorkas Metropolitēna operā Plasido Domingo muzikālajā vadībā. Mimī bija viena no manām pirmajām lomām uz Latvijas Nacionālās operas skatuves. Toreiz dziedāju kopā ar Aleksandru Antoņenko, Kristīni Opolais, diriģēja Andris Nelsons.

– Koncertā “Dzimuši Rīgā” piedalīsies pasaulē pazīstamas Latvijas opermūzikas izcilības: Inese Galante, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš… Vai ar kādu no viņiem jums nācies sastapties partnerībā uz ārvalstu skatuvēm? Ar kuru latviešu opermūzikas zvaigzni jūs labprāt muzicētu kopā?


– Kopā ar Aleksandru Antoņenko dziedājām Ņujorkas Metropolitēna operas 120 gadu jubilejas koncertā. Savukārt ar diriģentu Andri Nelsonu mums bija laba sadarbība Pučīni “Turandotā” turpat Ņujorkā. Es labprāt sadarbotos arī ar citiem māksliniekiem no Latvijas.

– Kas, jūsuprāt, ir labs partneris uz skatuves?


– Man uz mēles konkrēts vārds. Latvijas operas mākslinieks Krišjānis Norvelis. Viņš ir lielisks kolēģis, atraisa un palīdz partnerim uz skatuves. Ar prieku būšu kopā ar viņu partnerībā šovasar starptautiskajos Siguldas Opermūzikas svētkos operā “Karmena”.

– Brīvdabas festivāli ar operzvaigžņu piedalīšanos nav nekas neparasts. Bet vai jums kādreiz nācies dziedāt tieši kāda pasaulē slavena opernama priekšā, kā tas iecerēts 6. jūlija koncertā?


– Šāda tipa koncertā piedalīšos pirmo reizi mūžā.

– Kā vērtējat pašu ideju?


– Skaista! Paceļ opermākslu pāri ikdienai! Man ir liels pagodinājums būt starp daudziem lieliskiem Rīgā dzimušiem mūziķiem šajā koncertā.

– Kādas jums ir vismīļākās Rīgas vietas, kuras mēdzat apmeklēt, būdama Latvijā, no mēģinājumiem un izrādēm brīvā laikā?


– Rīga ir ļoti brīnišķīga, eleganta pilsēta. Lepojos, ka esmu rīdziniece. Te vienmēr jūtos kā mājās un labprāt apciemoju savu ģimeni, lai gan Rīgā iebraukt sanāk ļoti reti. Mani saista Rīgas arhitektūra, zaļie parki un Vecrīga ar savu neatkārtojamo auru.

– Vai, koncertējot pasaulē, esat dzirdējusi atskaņas par norisēm Rīgā kā Eiropas kultūras galvaspilsētā?


– Konkrēti šādā aspektā diemžēl ne, taču pasaule Latvijas galvaspilsētu pazīst arvien vairāk. Arī es vienmēr ar prieku visiem stāstu par savu pilsētu Rīgu, un, protams, daudziem Rīga saistās tieši ar izciliem mūziķiem, diriģentiem Gidonu Krēmeru un Marisu Jansonu.

– Esat teikusi, ka dzīvošana vienā vietā jums nu jau septiņus gadus nesanāk. Ir tikai pieturas punkti. Kur tāds ir patlaban un kas redzams pa jūsu mitekļa logu?


– Sicīlija, Palermo. Palmas, skaistas senlaicīgas celtnes un tālumā – osta un jūra…

– Kādi ir jūsu tālākie radošie plāni un ieceres?


– Esmu ticīgs cilvēks un vienmēr paļaujos uz Dievu, jo viņam ir plāni un ieceres katram no mums.

– Kas ir tie cilvēki, kurus cerat ieraudzīt Operas skvērā, klausoties koncertu “Dzimuši Rīgā”?


– Publikā ceru ieraudzīt daudz tuvinieku, draugu un kolēģu. Ar prieku gaidu šo koncertu Rīgā. Laipni aicināti visi operas un klasiskās mūzikas mīļotāji, un arī tie, kas operu dzirdēs pirmo reizi.

Uzziņa


Koncerts ciklā “Dzimuši Rīgā”


Krāšņā koncertā skvērā pie Latvijas Nacionālās operas 6. jūlijā plkst. 22 tiks sapulcinātas Rīgā dzimušās akadēmiskās mūzikas zvaigznes. Koncerta tiešraide – LTV1.

LA.lv