Kultūra
Kultūrpolitika

Mūžībā aizgājis citu piemiņas glabātājs 5

Foto: LETA

Tuvinieku un kolēģu sniegtā informācija vēsta: 28. septembrī mūžībā aizgājis arhitekts, Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Eižens Upmanis (1955 – 2016).

Lai uzskatītu darbus, kurus citu ļaužu piemiņas saglabāšanas labā savas dzīves laikā paveica Eižens Upmanis, būtu jāveido ļoti garš saraksts. Pieminekļi un piemiņa bija viņa sirdslieta, dzīves misija. Aizgājējs dzīves laikā pielika roku praktiski visu ievērojamāko Latvijas pieminekļu tapšanai vai atjaunošanai. Brāļu kapi Lestenē, memoriāls Litenē, piemineklis Oskaram Kalpakam Rīgā – tie ir tikai daži, kas saistāmi ar E. Upmaņa un viņa vadītās Brāļu kapu komitejas (BKK) darbību. Par 1998. – 2001. gadā organizēto Brīvības pieminekļa restaurāciju Rīgas pilsētas pašvaldības uzņēmuma “Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu pārvalde” direktors un BKK priekšsēdētājs E. Upmanis 2001. gadā saņēma Triju Zvaigžņu ordeni.

Rūgti, bet varbūt simboliski, ka Eižens Upmanis aizgājis tieši laikā, kad Rīgas dome pieņēmusi lēmumu cauri Lielajiem kapiem būvēt tramvaja līniju. Aizgājējs bija viens no tiem, kurš vēl padomju okupācijas gados centās glābt šajā izpostītajā vietā, kas vēl glābjams, meklēja un atdeva vārdus daudziem tajā apbedītajiem ievērojamajiem Rīgas pilsoņiem. E. Upmanis Rīgas Lielos kapos redzēja kā Memoriālo parku, līdzīgu Parīzes Perlašēzas kapsētai, kurā tūristi nāk aplūkot mirušo dižgaru atdusas vietas un mākslinieciskas vērtības.

Kad vēl pirms pāris mēnešiem kārtējo reizi lūdzu Eiženam Upmanim padalīties ar padomu un zināšanām, viņš, lai arī pāris gadus kā slimības no ierindas izsists, tomēr bija cerīgs atgriezties. Pēdējos gados par savu uzdevumu viņš uzskatīja Sibīrijā un Krievzemes plašumos bojāgājušo, represēto un gūstā kritušo latviešu kapa vietu apzināšanu un iezīmēšanu. 2014. gadā atklātais piemineklis gūstekņu nometnē Kirovas apgabala Verhņekamskas rajona Rudņičnajā mirušajiem latviešu karavīriem, Krievijas Komi republikas Intas pilsētā 1956. gadā pašu represēto latviešu uzstādītā pieminekļa ”Dzimtenei” atjaunošana ir tikai daži piemēri. Bet vēl daudz palicis iecerē. Arī 246 Krievijā kritušo latviešu leģionāru pīšļu pārvešana mājās un pārapbedīšana Lestenes Brāļu kapos šopavasar ir BKK un E. Upmaņa kunga personīgs vairāku gadu ilgs, pacietīgas pētniecības, sarunu, organizēšanas, saskaņošanas un pierunāšanas darba nopelns.

“Viņš bija Latvijas patriots savā dziļākajā būtībā. Un visa viņa darbība bija saistīta ar latviešu karavīru piemiņas saglabāšanu. Mums jāturpina viņa aizsāktais. Bet jāsaka, ka latiņa, kuru viņš mums uzlicis, ir diezgan augsta,” Eižena Upmaņa piemiņai teic BKK vadītāja pienākumu izpildītājs Arnis Āboltiņš.

Izvadīšana no Rīgas Debesbraukšanas baznīcas Mēness ielā 2 notiks 7. oktobrī plkst. 13.30. Apbedīšana plkst. 15. Debesbraukšanas kapos. “Latvijas Avīze” izsaka dziļu līdzjūtību Eižena Upmaņa piederīgajiem.

LA.lv