Foto: Valsts kanceleja

Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā 1

Vairākas nedēļas nenotiks Ministru kabineta sēdes. Daļa ministru šajā laikā izmantos atvaļinājumu, bet vairāki valdības locekļi turpinās strādāt.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Ministri otrdien pulcēsies uz pēdējo Ministru kabineta sēdi pirms mēnesi ilga pārtraukuma, kura laikā nenotiks valdības sēdes. “Es to skaidroju kā eksperimentu. Uz valsts budžeta sagatavošanu tas iespaidu neatstās,” “Latvijas Avīzei” sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”).

Intensīvs darbs pie nākamā gada valsts budžeta projekta, kas reizēm prasīs 16 stundas dienā, sākšoties augusta otrajā pusē.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Ministriem tiešām ir nepieciešams uzkrāt spēkus,” uzskata J. Reirs, kurš arī pats šajā laikā dosies jau iepriekš plānotā atvaļinājumā. “Mums visiem tā būs pirmā pieredze. Ir vērts paskatīties, kā tas strādās,” teica ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”).

Bijušo premjeru Māri Kučinski, kurš pārstāv opozīcijā esošo Zaļo un zemnieku savienību, nesenais valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) paziņojums, ka ministri dosies atvaļinājumā, bija pārsteidzis. M. Kučinskis “LA” atzina – esot grūti iedomāties, ka mēnesi nenotiek valdības sēdes, jo viņa laikā katrā sēdē esot bijuši četri pieci svarīgi jautājumi, kuru pieņemšanu nevarēja atlikt. Politiķis atzina – tolaik ir gadījies, ka kvoruma trūkuma dēļ vasarā sēde nenotika, bet tagad tās nebūs ilgāku laiku.

M. Kučinski izbrīnot arī tas, ka kopš pavasara valdība ir atteikusies no Ministru kabineta (MK) komitejas sēdēm, kurās nevalstiskajām organizācijām bijusi iespēja aizstāvēt savu viedokli.

Viņaprāt, “katrā normatīvajā aktā ir politika, ko nevar izšķirt ierēdņi”. Bijusī premjere Laimdota Straujuma (“Jaunā Vienotība”) līdz šim ir atturējusies kritizēt citu premjeru darbu, ko varēja just arī viņas atbildē “LA”: “Valdības darba organizēšana ir katra Ministru prezidenta kompetencē. Es uzticos Krišjānim Kariņam. Tas, ka nenotiks valdības sēdes, nenozīmē, ka ir pārtraukts ministriju darbs. Arī premjera atvaļinājuma laikā ir pienākumu izpildītājs, kurš vajadzības gadījumā sasauks ārkārtas sēdes.”

Vieni atpūtīsies, citi strādās

Valdības darbs turpināsies arī vasarā, “LA” apstiprināja premjera padomnieks Sandris Sabajevs. Līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, piemēram, Igaunijā, Lietuvā, Somijā, Zviedrijā, no jūlija vidus līdz augusta vidum nenotiks valdības sēdes. Taču ārkārtas gadījumos ministri ir gatavi sapulcēties. Premjers arī varētu attālināti sasaukt valdības sēdi, piebilda S. Sabajevs. Viņš teica: “Šī jaunā prakse ļauj ministriem un valsts iestādēm saplānot atvaļinājumu vasarā.” K. Kariņš ir aicinājis kolēģus savu atvaļinājumu izmantot tieši šajā laikā.

Reklāma
Reklāma

Satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP) “LA” sazvanīja kādā no ārvalstīm, kur viņš kopā ar ģimeni jau baudīja gada sākumā ieplānotu atvaļinājumu. T. Linkaits atzina, ka iecere mēnesi nerīkot valdības sēdes ir bijusi diezgan pēkšņa. Būtu bijis labi to zināt laikus.

“Tad, kad citi dosies atvaļinājumā, es čakli strādāšu,” sacīja T. Linkaits, kuram ir jau saplānotas tikšanās un citi pasākumi tuvākajiem mēnesim. Otrdienas, kad nenotiks MK sēdes, tagad varēšot izmantot saviem darbiem. Valdības darbā pēc būtības, viņaprāt, daudz nekas nemainās. Taču grūtības varot rasties tāpēc, ka šajā laikā nenotiks arī valsts sekretāru sanāksmes, bet satiksmes jomā esot projekti, kurus diezgan īsā laikā nepieciešams saskaņot. Arī veselības ministre Ilze Viņķele (“AP”) pieļauj, ka pēc mēneša valdībā var “rasties sastrēgums”. Viņai atvaļinājums būšot četras dienas, jo “man ir darbu vairāk nekā saprašanas”.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“AP”) uzskata, ka valdības sēdes neesot rādītājs, pēc kura vērtēt ministru darbu. Ministrijās darbs turpināsies. Viņš nekad neesot izmantojis atvaļinājumu ilgāk par nedēļu.

Vienlaikus A. Pabriks uzskata, ka arī ministriem ir jāatpūšas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (“AP”) kalendārs liecina, ka viņam jūlija vidū atsāksies konsultācijas ar pašvaldībām, kas notiks gandrīz katru dienu. Arī jaunais kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) strādās šajā laikā.

Klusuma periods ārlietās

“Starptautiskajās attiecībās šis ir klusuma periods,” “LA” sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“JV”), kurš jūlija beigās ies atvaļinājumā. Šonedēļ ministrs ir komandējumā Briselē, pēc tam dodas oficiālajā vizītē uz Hanoju Vjetnamā, kā arī darba vizītē uz Džakartu Indonēzijā. Tad uz divām dienām ministrs ieradīsies Latvijā, kur tiksies arī ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, bet pēc tam atkal dosies vienā vizītē. No sarunām ar ārvalstu kolēģiem E. Rinkēvičs ir secinājis, ka ārzemēs esot ļoti dažāda prakse.

Ir valstis, kur ministri neiet tādā atvaļinājumā, citur valdības sinhronizē sadarbību ar parlamentu, bet valdības sēdes nenotiek tik bieži.

Taču no savas ilgās darba pieredzes E. Rinkēvičs atceras, ka vasarā arī ministriem ir bijis atvaļinājumu laiks, kad nereti ar lielām grūtībām sēdēs varēja nodrošināt kvorumu. Tad to darba kārtībā arī ļoti būtiskus jautājumus neizskatīja.

Lūgts komentēt M. Kučinska neizpratni par valdības atteikšanos no Ministru kabineta komitejas sēdēm, E. Rinkēvičs atbildēja, ka atzīstot tās par savu laiku pārdzīvojušām. Nevalstisko organizāciju un iestāžu pārstāvji vienalga uz valdības sēdēm skatījušies kā uz augstāko apelācijas institūciju, uz kuru nāca aizstāvēt savu pozīciju. Par to liecinot garās rindas pie mikrofona valdības sēdēs, kas daļēji dublējušas komitejas sēdi.

Ārlietu ministrs arī uzsvēra, ka Latvijā MK sēdes esot vienas no demokrātiskākajām pasaulē, jo tās ir atklātas un tiek translētas tiešraidē internetā, kas citur tā nav. Nevalstisko organizāciju un institūciju pārstāvjiem ir iespēja sēdēs pārliecināt par savu viedokli. Atteikšanās no komiteju sēdēm palielinās valsts sekretāru sanāksmes lomu, uzskata E. Rinkēvičs.