1584. gada 11. decembrī 0

Pievieno LA.LV

Pirms 430 gadiem, 1584. gada 11. decembrī, Rīgas rāte, paklausot Polijas-Lietuvas valsts karaļa Stefana Batorija rīkojumam, pasludināja pāreju uz jauno gregoriāņu kalendāru, kas kļuva par ieganstu “Kalendāra nemieriem” – vai Ziemassvētki svinami pēc jaunā vai vecā kalendāra.

Kokteilis
Veiksmes vilnis tuvojas šīm 3 zodiaka zīmēm – tās tuvākajās dienās būs favorītes
Veselam
Nieres cieš klusējot: 10 ikdienas ieradumi, kas palīdzēs tās pasargāt no nopietnām slimībām
Kokteilis
Vēlies sev slinku vīru? Astroloģija zina, kuras zodiaka zīmes būs visspēcīgākās šajā jomā 9
Lasīt citas ziņas

Pēc jaunā, astronomiski precīzākā kalendāra Ziemassvētkus nācās svinēt 11 dienas agrāk. Faktiski runa tomēr bija par politiskajām cīņām starp rāti un pilsoniskajām ģildēm. Dumpošanos izraisīja arī mēģinājumi protestantiskajā Rīgā atjaunot katolicisma varu, atsevišķu baznīcu atdošana katoļiem. “Kalendāra nemieri” 1584. gada nogalē izpaudās kā katoļu baznīcu, tostarp Sv. Jēkaba baznīcas, izdemolēšana, svētbilžu, altāru, koka figūru dedzināšana, kulta priekšmetu samešana Daugavā. No kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas viedokļa tas bija barbarisms, taču no politiskā skatpunkta – Rīgas pilsoņu cīņa par pilsētas patstāvību.

Pievieno LA.LV
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.