Skats uz bijušo latviešu leģiona lazaretes kapsētu Krievijas Novgorodas apgabala Krečno sādžas apkaimē.
Skats uz bijušo latviešu leģiona lazaretes kapsētu Krievijas Novgorodas apgabala Krečno sādžas apkaimē.
Ekrānuzņēmums no “Leģenda” facebook vietnes

170 leģionāru pārapbedīšana – ne tik drīz 0

Aizvadītajā vasarā Krievijas Novgorodas apgabalā ekshumēto Otrajā pasaules karā kritušo latviešu leģionāru mir­stīgās atliekas šobrīd atrodas īpašā glabātavā Novgorodā vai Sebežā, bet to pārvešana dzimtenē notiks tikai pēc identifikācijas procedūras pabeigšanas, kas kopā ar formalitātēm prasīs aptuveni divus gadus, apstiprināja Brāļu kapu komitejas (BKK) vadītājs Arnis Āboltiņš.

“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Lasīt citas ziņas

 

Izrakti 354 karavīri

CITI ŠOBRĪD LASA

Meklēšanas vienība “Leģenda” BKK uzdevumā aizvadītā gada augustā kopā ar vācu speciālistiem veica izrakumus Otrajā pasaules karā Vācijas pusē karojušo karavīru kapsētā staignā, meža un brikšņu klātā apvidū pie bijušās Krečno sādžas, kuras dabā vairs nav.

“Tur kapsētā ir divi bloki, katrā apmēram pa 20 rindām. Vienā blokā izrakti 354 karavīri, no kuriem maksimums 171, iespējams, ir latvietis,” stāsta Āboltiņš.

Laikā no 1943. gada pavasara līdz 1944. gada janvārim/februārim Krečno ietilpa latviešu leģiona 2. brigādes (vēlāk 19. divīzija) kontrolētajā, ap 20 km garajā Volhovas frontes iecirknī. Pie sādžas atradās brigādes štābs un piefrontes lazarete. Kapsētā apbedītie karavīri pārsvarā ir lazaretē mirušie.

A. Āboltiņš norāda, ka Krečno nav vienīgā karavīru kapsēta attiecīgajā rajonā: “Ir atmiņas, ir cīņu dalībnieku zīmētas shēmas. Tur apkārtnē ir vēl kādas trīs četras, bet daļu no tām vācieši jau rakuši. Apmēram 200 latvieši no turienes jau pārvesti un apglabāti lielajā vācu karavīru kopkapsētā Novgorodā. Viņu vārdi ir uz piemiņas plāksnēm. Tos cilvēkus vairs ārā neraks.”

 

Zuduši Krečno

Dabā kapsētu pirms pāris gadiem sazīmēja vācu speciālistu ekspedīcija no “Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V” (“Tautas apvienība karā kritušo vāciešu kapu aprūpei”), kas rūpējas par karā kritušo Vācijas armijas karavīru kapu aprūpi un pārapbedīšanu. Vācija un Krievija ir noslēgušas attiecīgus līgumus.

Tie ļauj vāciešiem meklēt Krievijas teritorijā un pārapbedīt savus kritušos karavīrus, savukārt Latviju un Vāciju vieno līgums, kas paredz, ka identificētie latviešu leģiona kritušie nonāk BKK rīcībā. Pagājušajā vasarā raktā lazaretes kapsēta pie Krečno iekārtota vēl 1942. gadā, tātad pirms tur pozīcijās ieradās latviešu leģionāri. Kapsētā apbedīti arī vācu, spāņu un holandiešu karavīri. Ekshumācijā, kurā piedalījās ap 20 “Leģendas” vīru kopā ar pieciem speciālistiem no Vācijas, notika vācu jurisdikcijā saskaņā ar izrakumu atļauju, ko no Krievijas varasiestādēm saņēmusi Vācija.

Meklētāju pieredze liecina, ka, izceļot karavīrus no pamestajām frontes kapsētām, uzreiz precīzi identificēt iespējams vien nelielu daļu. Pārējo personību jācenšas noteikt pēc arhīvu dokumentiem, kuros fiksēta kārtība, kādā tie guldīti zemes klēpī. Diemžēl ne vienmēr iespējams precīzi pateikt, vai atrastie kauli ir tā vai cita karavīra.

Krečno gadījumā identifikācija rit pēc dokumentos reģistrētās kapu rindas un kapa numura. Tā kā tie ir lazaretes kapi, tad ne visiem tajos guldītajiem bijuši karavīru metāla žetoni (“Erkennungsmarke”). Vairākumam mirušo personas datus uzdrukāja uz papīra lapiņas, ielika pudelē, kuras kakliņu aizlakoja un apraka līdzās. Taču vairāk nekā 70 gadu laikā pudelēs tomēr iesūcies ūdens, papīru neglābjami sabojājot.

Āboltiņš stāsta, ka pašreizējā “darba sarakstā” 164 ekshumētie ir latvieši, no kuriem 20 identificēti pēc karavīra žetoniem, kamēr pārējo 140 izrakto identitāte atrodas noskaidrošanas stadijā. Tiesa, saskaņā ar dokumentiem ārpus kapsētas kaut kur tuvumā jābūt vēl sešu latviešu karavīru kapiem. Tie pagājušajā vasarā nav atrasti. Tā laika tradīcijas paredzēja ārpus karavīru kapsētām glabāt pašnāvniekus un pēc kara tiesas lēmuma nošautos.

Nenoskaidrots palicis arī leģiona kapteiņa Kārļa Šnēberga (1892–1943) kaps. Atmiņās rakstīts, ka viņš apbedīts Krečno apkaimē, taču šīs kapsētas sarakstos viņa vārds neparādās, kas liek domāt, ka tuvumā bijusi vēl kāda apbedījumu vieta.

Šnēbergs bija visai ievērojama personība Latvijas militārajā vēsturē

– Latvijas Neatkarības kara dalībnieks, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris; 30. gadu beigās dienējis Latvijas armijā, padomju okupācijas periodā ieskaitīts 24. teritoriālā korpusā, atvaļināts 1941. gada 28. februārī, 1941. gadā piedalījies Ventspils pašaizsardzības vienību cīņās pret sarkano armiju, pēc tam bijis Alūksnes drošības policijas priekšnieks, kopš 1943. gada latviešu leģionā, bataljona komandieris Volhovas frontē. Šnēbergs divas reizes apbalvots ar Dzelzs krustu. 1943. gada 7. oktobrī viņu smagi ievainoja, un divas dienas vēlāk kapteinis nomira.

 

Identifikācija vācu ziņā

Brāļu kapu komitejas pārstāvis skaidro, ka šobrīd visi ekshumētie gaida savu pārapbedīšanu vācu organizācijas noīrētajos “kaulu depo” Sebežā vai Novgorodā. Mājās vedīs tikai identificētos leģionārus, neidentificētos guldīs vācu karavīru kopkapsētā Novgorodā. Bet vispirms ekspertiem Vācijā jādara viss iespējamais, lai kritušos identificētu.

Dokumentos ierakstītais tiek salīdzināts ar kaulu materiāla nolasāmajām pazīmēm – nosakot aptuveno vecumu, augumu, kā arī izmantojot mirušajam līdzās atrastās lietas. Tieši eksperti Vācijā ir tie, kas pieņem lēmumu, kuri no atrastajiem atzīstami par latviešiem, un ziņo par to BKK.

Āboltiņš gan norāda, ka kritušo vārdi un dzimšanas vietas vienalga jāprecizē Latvijā. Jāņem vērā, ka sarakstus toreiz veidoja vācieši – latviešu vārdu atveidojums viņu izpildījumā ne vienmēr bijis precīzs. Tas ir iemesls, kādēļ janvāra beigās meklētāju vienības “Leģenda” “Facebook” profilā publicētais Krečno atrasto karavīru saraksts nav uzskatāms par galēju – tajā minētais vēl jāprecizē, tostarp salīdzinot ar vācu okupācijas laika avīzēs publicētajiem nekrologiem.

Arnis Āboltiņš sola, ka tuvākajā laikā precīzs saraksts ar sīkākiem personas datiem būs lasāms BKK vietnē “bkkomiteja.lv”. Tur drīzumā paredzēts publicēt arī Novgorodas vācu karavīru kapsētā jau agrāk pārapbedīto latviešu vārdus.

 

Turpinās rakt

SAISTĪTIE RAKSTI

Šā gada darbi atkarīgi no laika apstākļiem un atbildīgās Vācijas organizācijas, kas vēl nav darījusi zināmu, kur plāno pieprasīt rakšanas atļaujas Krievijas varasiestādēm. “Pagājušais bija sauss gads, un Krečno varēja vismaz ar traktoru piebraukt. Bet iepriekšējos gados, kad vācieši meklēja to vietu, viņi bija braukuši ar laivu, jo līdzās esošā Volhovas pieteka Keresta pārplūst,” tā Āboltiņš. Viņš spriež, ka šovasar vajadzētu pārbaudīt Krečno kapu otro bloku.

Vācieši tāpat esot izteikušies, ka varētu pameklēt apbedījumus Ostrovas apkaimē, kas arī ir latviešu leģionāru cīņu vieta un kur tāpat ir latviešu leģionāru kapi. 2015. gadā no Krievijas jau izdevās pārvest 236 Pleskavas pusē kritušos latviešu karavīrus, kurus 2016. gada 8. maijā ar militāru godu apbedīja Tukuma novada Lestenes Brāļu kapos. Pagaidām tā ir vienīgā reize, kad ko tādu izdevies paveikt, taču Arnis Āboltiņš ir pārliecināts, ka būs vēl citas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
Aktīvāk ķer latviski nerunājošus pedagogus un īpašu uzmanību pievērš bērnudārziem 9
Lasīt citas ziņas
Cerības uz Ukrainas bēgļiem arī nav īstenojušās! Nodoklis samazinās, bet problēmas ar viesstrādniekiem tikai aug
“Naudas līdzekļi ir, bet tie netiek pareizi izlietoti,” mācītājs Krists Kalniņš par atbalstu ukraiņiem
VIDEO. Izveicīgs policists izglābj no Salu tilta Daugavā ielēkušu vīrieti
Putins pelnījis balvu “Gada labākais NATO reklāmas aģents”! Kā karš mudina Eiropu atmosies no “drošības komas”
Tas nebija gluži racionāls aprēķins, drīzāk dvēseles sauciens! Kā Ainārs varonīgi glābj garāko kroga ēku Latvijā
12:51
Putins pelnījis balvu “Gada labākais NATO reklāmas aģents”! Kā karš mudina Eiropu atmosies no “drošības komas”
12:47
Nedēļas nogalē mūzikas baudītāji pulcēsies Liepājā
12:43
FOTO. Princim Viljamam un Keitai Midltonei “paslīd kāja” un viņi pārkāpj karalisko protokolu. Ko par to domā briti?
“Uzskatu, kas tas īstenībā ir dienesta noziegums!”- Ciekurs un Treija par katastrofālo vakcīnu pārpalikumu
Miljardieris Īlons Masks kļuvis par dvīņu tēvu: bērnus pasaulē laidusi viņa uzņēmuma darbiniece
Zanders: Kāds par nākamās Saeimas jaunpienācējiem teiks “beidzot”, kāds – “šausmas”!
Pensionāri nejūtas droši, lai izīrētu brīvās platības ukraiņu bēgļiem, skaidro Ločmele
“Nodzīti mati, runā saraustīti” – Slaidiņš par to, kas šobrīd notiek ar “Azov” sagūstītajiem kareivjiem
Aktīvāk ķer latviski nerunājošus pedagogus un īpašu uzmanību pievērš bērnudārziem 9
Daži atkritumu nešķirotāji var atradināt no šķirošanas pārējos mājas iedzīvotājus, brīdina Stankevičs
Iesaka veidot pakalpojumu sniedzēju melno sarakstu 1
Kāpēc dzeltē jaunie gurķīši?
APTAUJA. Vai piekrītat viedoklim – ja Saeima lemj, ka pašvaldībām jānojauc pieminekļi, tad valstij tas jākompensē?
“Privātajā veselības aprūpē pakalpojumi būs par piektdaļu dārgāki,” prognozē Rēvalds
FOTO. Aktrise Dārta Daneviča: “Svarīgākais, lai blakus ir mīļie cilvēki… Viss pārējais ir nebūtiska dekorācija”
Piespiedu laulībai un darbam! Cik cilvēku tirdzniecības gadījumi Latvijā pērn atklāti?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs