Foto: Shutterstock

Kā apgriezt? 0

– Noņem vecos un bojātos zarus: Izgriez visus zarus, kas vecāki par 4–5 gadiem, jo tie vairs nedod labu ražu. Tie parasti ir tumši, kokaini un ar maz pumpuriem. Izgriez arī salauztus, slimīgus vai uz zemes gulošus zarus.
– Retini krūmu: Izgriez zarus, kas aug uz iekšu vai krustojas, lai uzlabotu gaisa cirkulāciju un saules gaismas piekļuvi. Atstāj 8–12 spēcīgus zarus uz krūmu, tostarp 3–4 jaunus dzinumus no pagājušā gada.
– Saīsini dzinumus: Jaunajiem dzinumiem nogriez apmēram trešdaļu garuma, lai stimulētu sazarojumu un ogu veidošanos.
– Instrumenti un tehnika: Izmanto asu sekatoru, kas dezinficēts ar spirtu, lai izvairītos no infekciju izplatīšanas. Griezumus veic 45 grādu leņķī, 5–7 mm virs pumpura, kas vērsts uz krūma ārpusi. Pēc atzarošanas apstrādā lielākos griezumus ar dārza piķi, lai aizsargātu pret slimībām.
Papildu kopšanas noteikumi pavasarī

Lai jāņogas augtu veselīgas un dotu bagātīgu ražu, ievēro šos kopšanas paņēmienus:
Augsnes irdināšana: Pavasarī ap krūmu uzrušini augsni 5–10 cm dziļumā, lai uzlabotu gaisa un ūdens piekļuvi saknēm. Izvairies no dziļas rakšanas, lai nesabojātu saknes.

Laistīšana: Agrā pavasarī, ja nav pietiekami daudz lietus, aplaisti krūmus ar 10–15 litriem ūdens uz 1 m² reizi nedēļā. Maijā, ziedēšanas laikā, palielini laistīšanu līdz 20 litriem, ja laiks ir sauss.

Mulčēšana: Pēc mēslošanas un irdināšanas ap krūmu izklāj mulču (piemēram, zāģu skaidas, salmus vai mizu) 5–7 cm biezā slānī. Tas palīdz saglabāt mitrumu un nomāc nezāles.

Aizsardzība pret kaitēkļiem un slimībām: Pārbaudi krūmus, vai nav laputu, ērču vai miltrasas pazīmju. Ja pamanītas problēmas, apstrādā ar bioloģiskiem līdzekļiem, piemēram, ziepju un soda šķīdumu (50 g soda un 50 g ziepju uz 10 litriem ūdens). Smagākos gadījumos lieto fungicīdus vai insekticīdus, kas piemēroti jāņogām.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.