Publicitātes foto

9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2

Urīnpūslis ir orgāns, kurā uzkrājas urīns, tādējādi filtrējot nevajadzīgās un kaitīgās vielas, un izvadot tās no organisma. Problēmas šī svarīgā orgāna darbībā var būt ļoti traucējošas, tādēļ labāk tajās neiedzīvoties. Kā palīdzēt urīnpūslim būt veselam un ko darīt, ja tas niķojas – padomus apkopojusi „Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa.

LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 166
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
22 stundas
Lasīt citas ziņas

„Urīnpūslis ir īsts stiprinieks un spēj saturēt līdz pat četrām tasēm urīna,” skaidro Mēness aptiekas farmaceite Daiva Āboliņa.

“Brīdī, kad urīnpūslis ir pilns, nervu gali sūta signāls mūsu smadzenēm. Kad tas ir saņemts, mēs steidzamies uz tualeti, urīnpūšļa sienas savelkas un, atveroties vārstam līdzīgiem muskuļiem, šķidrums tiek izvadīts no organisma.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Urīnpūšļa veselības problēmas
Dažkārt urīnpūslis var nefunkcionēt, kā tam nākas, var rasties urīnpūšļa un urinēšanas problēmas. Lūk, izplatītākās no tām!

• Urīna nesaturēšana

Dažkārt šāda spēja nevarēšana saturēt urīnu ir brīžos, kad cilvēks tam nepavisam nav gatavs – šķaudot, klepojot vai smejoties.

Lielāka varbūtība urīna nesaturēšanai pieaug ar gadiem, aptaukošanās gadījumā un pēc vairākām dzemdību.

Perifēru nervu bojājumu var izraisīt arī alkoholisms un cukura diabēts, kas netiek pienācīgi kontrolēts. Nervu bojājums noved pie neatbilstošas muskuļu darbības urīnpūslī, kam seko urīna noplūdes.

Sievietēm pēc menopauzes krasi samazinās estrogēnu daudzums organismā, kas arī ietekmē urīnizvadsistēmu un var izraisīt nesaturēšanu.

“Nesaturēšana var liecināt arī par kādu veselības problēmu, piemēram, infekcijas slimību (vai tās sekām) vai palielinātu prostatu,” min farmaceite. “Ir situācijas, kad urīna nesaturēšana pāriet pati no sevis, taču var būt gadījumi, kad nepieciešami medikamenti. Tāpat ārsts var ieteikt arī speciālu diētu, īpašus vingrinājumus vai ierosināt veikt operāciju.”

• Pārāk aktīvs urīnpūslis

Vēlme urinēt parasti rodas pakāpeniski, urīnpūslim piepildoties. Taču pārāk aktīva urīnpūšļa gadījumā, muskuļi sāk sasprindzināties jau pie neliela urīna daudzuma, radot sajūtu urinēt pēkšņi un bieži. Tā mēdz būt tik spēcīga, ka pat izraisa nekontrolētas urīna noplūdes (inkontinenci).

Šī sajūta nakts laikā var pamodināt divas vai vairākas reizes, bet dienā likt apmeklēt tualeti pat astoņas vai vairāk reizes. Inkontinence ārkārtīgi pasliktina dzīves kvalitāti, tādēļ noteikti jāapmeklē ārsts, lai šo problēmu risinātu. Šādu nekontrolētu sasprindzināšanos var izraisīt neiroloģiskas problēmas, urīnpūšļa anomālijas vai izmainīta urīnpūšļa mikroflora.

• Urīnceļu infekcija

Urīna izvades sistēmā ietilpst ne tikai urīnpūslis, bet arī nieres un urīnizvadkanāls. Daiva Āboliņa skaidro, ka baktērijas urīnceļos var iekļūt caur urīnizvadkanālu un inficēt urīnceļus: “Nevēlamās baktērijas var izraisīt urīnpūšļa iekaisumu un pietūkumu, un radīt sāpīgu urinēšanu”.

Ja nav citu veselības problēmu, ārsts parasti iesaka medikamentus, kas palīdz novērst infekciju. Viens no šādu infekciju veidiem ir cistīts – urīnpūšļa gļotādas iekaisums. To parasti izraisa bakteriāla infekcija. Mēdz būt gadījumi, kad pie vainas ir arī lietotais krēms, aerosols vai cits kosmētisks produkts. Cistītu parasti ārstē ar antibiotikām.

• Lietotie medikamenti

Daži (ne visi!) antidepresanti, antipsihotiskie līdzekļi, pretalerģijas zāles, asinsspiedienu pazeminošie līdzekļi var ietekmēt urīnpūšļa muskuļu darbību. Tādēļ, lai ārsts efektīvi ārstētu problēmu, viņam jāzina par visiem medikamenti, ko lieto pacients. Situāciju pasliktina arī kofeīns un alkohols.

• Urīnpūšļa vēzis

Urīna nesaturēšanu var izraisīt urīnpūšļa vai dzemdes kakla vēzis, tiesa, šis ir krietni retāks iemels nekā iepriekšminētie cēloņi. Līdzīgi kā citi vēža veidi, arī urīnpūšļa vēzis rodas, ja kādas urīnpūšļa apvidū esošas šūnas nekontrolēti dalās, veidojot audzēju.

Ārsts var ieteikt operāciju, lai izņemtu pēc iespējas vairāk šo šūnu. Parasti tai seko staru vai ķīmijterapija, lai iznīcinātu atlikušos audzēja skartos audus. Smagākos gadījumos var nākties izņemt pat visu urīnpūsli, lai novērstu recidīvu.

9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai

„Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa sniedz vairākus ieteikumus, kā uzturēt un uzlabot urīnpūšļa veselību.

• Kontrolēt šķidruma uzņemšanas daudzumu

Nesaturēšanas gadījumā ir jāierobežo pārmērīga šķidruma uzņemšana. Jādzer biežāk un mazāki apjomi, jo liels šķidruma daudzums uzņemts vienā reizē provocē urīna noplūdi. Tomēr jāatceras, ka ūdens ir nepieciešams normālai organisma darbībai – tas jāuzņem pietiekoši, taču ne pārlieku lielā daudzumā.

• Laikus apmeklēt tualeti

Nav veselīgi ciesties un neiet uz tualeti. Tiklīdz rodas vēlēšanās urinēt, pēc iespējas ātrāk ir jāapmeklē tualete. Pārāk ilga ciešanās var novājināt urīnpūšļa muskuļus. Urinēšanas procesu gan nevajadzētu sasteigt – der pārliecinies, ka ir izvadīts viss urīns. Nepilnīgi izvadīts urīns arī var būt viens no inficēšanos veicinošiem faktoriem.

• Veikt iegurņa vingrinājumus

Par iegurni dēvējam apvidu no dzimumorgānu zonas līdz pat mugurkaula pamatnei. Tas ir veidots no muskuļiem, kas palīdz kontrolēt urīnpūsli. Lai padarītu tos stiprākus, ieteicamas īpašās aktivitātes. Vingrinājuma pamatā ir maksts muskuļu sasprindzināšana tā, ir kā mēs censtos no visa spēka apturēt urinēšanu. Vislabāk to izpildīt guļus uz cietas pamatnes un muskuļi ir jāsaspiež tā, lai rastos sasprindzinājuma sajūta dzimumorgānu apvidū un aizmugurē. Šāds sasprindzinājums jāmēģina noturēt līdz pat 10 sekundēm. Var veikt ātrus muskuļa sasprindzināšanas/atbrīvošanas ciklus 8 līdz 10 reizes. Iegurņa muskuļu nostiprināšana darbosies gan kā profilakse urīna nesaturēšanai, gan arī palīdzēs mazināt problēmu, ja tā būs jau radusies.

• Kustēties

Aktivitātes un kustēšanās ir veselīgas jebkurā gadījumā un palīdz arī tad, ja pie vainas kāda urīnpūšļa problēma. Tāpat aktīvs dzīvesveids, vingrošana var palīdzēt uzturēt veselīgu svaru un mazināt aizcietējumus – abos gadījumos urīnpūšļa problēmas ir visai ticamas, un, tiekot galā ar pamatproblēmu, iespējams, atkāpsies arī ar urīnpūsli saistītās.

• Pievērst īpašu uzmanību svaram

Jo, ja ķermeņa masas indekss uzrāda lieko svaru vai aptaukošanos, pastāv reāla iespēja, ka var sākties problēmas ar urīnpūsli. Pārāk liels svars noslogo iegurņa pamatni, ietekmējot urīna saturēšanu. Tas var arī radīt nevajadzīgu spiedienu uz iegurņa nerviem, izraisot sajūtu, ka nepieciešams urinēt nekavējoties un biežāk, nekā tas patiešām ir vajadzīgs. Svara kontrole var mazināt spiediena sajūtu un uzlabot dzīves kvalitāti.

• Ievērot higiēnu

Ir vairāki ieteikumi, kas jāņem vērā, domājot par higiēnu un urīnceļu veselību. Pēc urinēšanas apslaukoties, tualetes papīrs jāvirza no priekšas uz aizmuguri, lai baktērijas no tūpļa apvidus nenonāktu urīnceļos un dzimumorgānos. Mazgājoties jāatceras, ka šī zona prasa maigumu, proti, nederēs asas, kodīgas ziepes – tās var traumēt jutīgo ādu un radīt baktērijām labvēlīgu vidi. Tāpat der atcerēties, ka iešana dušā var būt labāka nekā vannošanās, jo vannojoties baktērijas un citi kairinātāji var iekļūt dziļāk urīnceļos.

• Atmest smēķēšanu

Cigarešu dūmi ir vaininieki daudzu slimību izraisīšanā, tie ir arī urīnpūšļa vēža riska faktors. Puse no visiem cilvēkiem, kuri saslimst ar šo slimību, ir smēķētāji. Smēķēšana var arī būt nesaturēšanas cēlonis, jo cigarete iet roku rokā ar klepu, kas sasprindzina iegurņa pamatni. Nikotīns var būt pie vainas urīnpūšļa muskuļa pastāvīgam sasprindzinājumam, radot nepieciešamību biežāk urinēt.

Atmest smēķēšanu nav vienkārši, iespējams, vajadzēs vērsties pēc palīdzības pie atkarību speciālista vai taujāt aptiekā. Jā, farmaceitam būs ieteikumi, kā atvieglot smēķēšanas atmešanu. Šādam nolūkam aptiekā ir pieejamas bezrecepšu zāles un arī medikamenti, ko var iegādāties ar ārsta recepti. Šīs zāles ietekmē sajūtas, kas rodas smēķējot, un palīdz atmest smēķēšanu. Parasti tās jālieto kursa veidā.

• Izvelēties veselīgu uzturu

Savukārt sabalansēts uzturs, kas bagāts ar dārzeņiem, augļiem un pilngraudu produktiem var pasargāt no liekā svara pieauguma. Īpaši svarīgi katrā ēdienreizē iekļaut pietiekami daudz šķiedrvielu – tās ir labākā aizcietējumu (vēl viens urīnceļu problēmu cēlonis) profilakse.

• Jautāt savam farmaceitam urīnpūšļa veselībai noderīgus produktus

Primāri tikt galā ar diskomfortu palīdzēs speciāli ieliktnīši gan sievietēm, gan vīriešiem, kas ir paredzēti urīna nesaturēšanai. Urīna noplūdes gadījumā tie ir noderīgāki nekā menstruālie ieliktnīši, jo pielāgoti tieši urīna uzsūkšanai. Ieliktnīša biezumu (uzsūktspēju) var izvēlēties, atkarībā no tā, cik spēcīga ir urīna noplūde. Pareizā izvēle nodrošinās sausuma sajūtu un samazinās arī nepatīkamo aromātu.

“Aptiekas plauktos ir bagātīgs dažādu preparātu klāsts, kas var palīdzēt gan profilaktiski, gan vieglākos gadījumos, ja urīnpūslis sagādā raizes. Piemēram, zarnu mikrofloras atjaunošanai pēc antibiotiku terapijas vai caurejas palīdzēs probiotiskie līdzekļi. Tie satur labvēlīgās zarnu baktērijas, kuras nodrošina gremošanas procesus zarnās.

Savukārt aizcietējuma gadījumā, kā arī, ja ikdienā lieto pārtiku ar mazu šķiedrvielu saturu, noderīgi būs šķiedrvielu pulveri. Tie jālieto, papildus uzņemot ūdeni. Pieejamas arī kombinācijas ar labvēlīgajām baktērijām.

Urīnpūšļa iekaisumam noderīgi būs augu ekstraktus saturoši preparāti, kas skalo urīna izvadsistēmu un samazina infekcijas iespējamību.

Zāļu tēju, kas palīdz urīnsistēmas infekciju samazināšanai, sastāvā parasti ir, piemēram, ortosifons, dzērvenes, brūklenes, bērzu lapas, pētersīlis.

Atceries, lai uzturētu urīnpūsli veselu un tas darbotos kā pulkstenis, pievērs uzmanību dzīvesveidam, lieto ikdienā atbilstošu daudzumu šķidruma (galvenokārt – ūdeni) un veselīgu pārtiku!” teic farmaceite Daiva Āboliņa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 7
57 minūtes
LE
LETA
Veselam
Covid-19 kumulatīvais rādītājs pirmo reizi kopš oktobra noslīdējis zem 100 gadījumu robežas 3
2 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot?
7 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai
8 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 166
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Koncentrē savu uzmanību uz tām lietām, kuras tu vari ietekmēt! Horoskopi 22.jūnijam
19 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pēc potes pa ceļam uz pikniku, nepareizi saprastais un pēdējais brīdinājums. Nedēļas notikumu apskats 16
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 2
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bīstamais karstums: bērni nejūt, kad organismā sākas atūdeņošanās 2
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 51
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Kariņš atbalstītu obligātu vakcinēšanos atsevišķos gadījumos 72
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Brīvības ierobežošana ir dabisks process!” Auziņš uzskata, ka antivakseriem ir slikta izglītība 144
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aktuālākie Covid-19 dati: jaunāko slimnieku vecums un atrašanās vieta 5
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Cik cilvēki ar Covid-19 šobrīd ievietoti slimnīcā? 1
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ļoti, ļoti bīstami.” Birks par to, ka labklājības ministra ideja var sagraut pensiju sistēmu 1
59 minūtes
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 7
57 minūtes
MB
Madara Briede
Praktiski
Kur bij’ plūkt jāņuzāli, kur bij’ jautri palīgoti: kur svinēt un lasīt jāņuzāles, lai neiekultos nepatikšanās?
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Covid-19 kumulatīvais rādītājs pirmo reizi kopš oktobra noslīdējis zem 100 gadījumu robežas 3
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pirmās instances tiesa attaisno valsts noslēpuma izpaušanā apsūdzēto deputātu Jurašu 12
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Studenti pauž sašutums par piespiedu vakcinācijas noteikšanu. Kā šo prasību vērtē tiesībsargs? 114
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām vējš var sagāzt kokus, pārraut elektrolīnijas un radīt citus postījumus, iespējami arī tornādo. Prognoze svētkiem 7
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Muciņš: Mirstība no sirds un asinsvadu slimībām joprojām ir cēlonis Nr. 1 Latvijā 23
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 166
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pēc diviem gadiem ir pasaules gals, lai ņem.” Timrots par ideju samazināt pensijas nākotnes pensionāriem 61
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ludmila, Laimdots un Laimiņš
2 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Baidens nometās sirmgalves priekšā ceļos un kaut ko viņai iečukstēja ausī… 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Aldis Gobzems izvirzījis sev jaunu mērķi: “Es gribu nomest vēl kādus četrus, piecus kg un sešpaku!” 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 124
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ja iedzīvotāji atliks vakcināciju, rudenī tas var beigties ar “lokdaunu” 274
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pirmo reizi bērnu nometnē konstatēts Covid-19 perēklis 6
14:20
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 7
13:37
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ļoti, ļoti bīstami.” Birks par to, ka labklājības ministra ideja var sagraut pensiju sistēmu 1
13:35