
Eiropu pārņem nāvējošs vīruss – bērnu dzīvības apdraudētas, ārsti ceļ trauksmi 0
Bērna nāve no masalām ir izraisījusi steidzamus aicinājumus Lielbritānijas sabiedrības veselības iestādēm vakcinēt bērnus, kamēr valsts saskaras ar plašu dezinformācijas vilni sociālajos tīklos — liela daļa tās nāk no ASV.
Masalas ir ļoti lipīga slimība, kas var izraisīt nopietnas komplikācijas. Tās ir novēršamas ar divām MMR (masalu, cūciņu un masaliņu) vakcīnām agrā bērnībā.
Veselības ministrs Vess Strītings 14. jūlijā parlamentā apstiprināja, ka kāds bērns Lielbritānijā miris no masalām, ziņo ārvalstu medijs.
Sīkāka informācija nav publiskota, bet laikraksti “The Sunday Times” un “Liverpool Echo” ziņo, ka bērns ar smagām masalām un citām veselības problēmām ārstēts “Alder Hey” slimnīcā Ziemeļrietumu pilsētā Liverpūlē.
Pretvakcinācijas aktīvisti nekavējoties izplatīja nepārbaudītas versijas par nāvi sociālajos tīklos.
Britu influencere Elija Greja, kurai “Instagram” ir vairāk nekā 200 000 sekotāju, publicēja video, kurā noliedza, ka bērns miris no masalām.
“Masalas nav nāvējoša slimība… tā nav bīstama,” viņa apgalvoja.
Greja kritizēja “Alder Hey” slimnīcu par video, kas, viņasprāt, “ļoti, ļoti spiež un manipulē ar vecākiem, lai viņi vakcinētu bērnus ar MMR vakcīnu”.
Viņas video pārpublicēja cita britu influencere Keita Šemirani, bijusī medmāsa, kurai atņemtas licences un kura izplata sazvērestības teorijas par veselību.
“Nav nevienas vakcīnas, kas būtu pierādīta kā droša vai efektīva,” viņa nepamatoti apgalvoja.
Liverpūles sabiedrības veselības vadītājs Metjū Eštons laikrakstā “Echo” nosodīja tos, kas “izplata dezinformāciju un maldīgu informāciju par bērnu vakcināciju”, sakot: “Viņiem būtu nopietni jāizvērtē sava rīcība.”
“Tiem, kuri nezina — masalas ir patiešām nejauks vīruss,” viņš teica video, piebilstot, ka vakcinācija ir veids, kā “aizsargāt sevi un savus mīļos”.
“Alder Hey” slimnīca paziņoja, ka kopš jūnija ārstējusi 17 bērnus ar masalām.
Tā publicēja video, kurā bērnu infektologs Endrū Makardls skaidro izplatītākos mītus par masalām — tostarp to, ka MMR vakcīna izraisa autismu.
Šis apgalvojums nāk no 1998. gada apšaubāma pētījuma, ko veica britu ārsts Endrū Veikfīlds, kuram vēlāk atņēma ārsta licenci.
Tomēr tas izraisīja starptautisku vakcinācijas līmeņa kritumu
“Pēc Veikfīlda — vēl viena paaudze apšauba vakcīnas.” Medicīnas antropologs Benjamins Kastans-Dabušs no Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas sacīja ziņu aģentūrai “AFP”, ka sabiedrībā joprojām “saglabājas šaubas par Veikfīlda laikmeta sekām”.
Viņš runājis ar vecākiem, kuri kavējuši bērnu vakcināciju — iemesli bijuši dažādi: dzīves apstākļi, sarežģīta piekļuve ārstiem, bet arī dezinformācija.
“Mēs runājam par jaunu vecāku paaudzi, kas ar šo Veikfīlda mantojumu saskaras caur sociālajiem tīkliem, internetu un, protams, [Robertu] Kenediju,” viņš sacīja.
ASV prezidents Donalds Tramps savulaik iecēla Robertu F. Kenediju Jr. par veselības sekretāru, neskatoties uz viņa izplatītajām pretvakcīnu teorijām.
Kenedijs atlaida visus 17 ekspertus no galvenās vakcīnu padomes un iecēla zinātnieku, kas brīdināja pret Covid-19 vakcīnām.
ASV “dezinformācija tiek izplatīta no pašas Trampa administrācijas augšgalā”, un tā “izplatās internetā”, norādīja Kastans-Dabušs.
“Telegram” grupā “Liverpool TPR” ar apmēram 2000 biedriem regulāri tiek ievietotas saites uz pretvakcīnu organizācijas “Children’s Health Defense” materiāliem, kuru kādreiz vadīja Kenedijs.
“MMR vakcīna — svarīga ne tikai bērniem”
Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūra pēdējās nedēļās pastiprinājusi savus ziņojumus sociālajos tīklos, apstiprināja tās pārstāvis.
Atbildot uz ziņām par bērna nāvi, epidemioloģe Vanesa Saliba video skaidroja, ka MMR vakcīna aizsargā arī tos, kuri saņem ārstēšanu, piemēram, ķīmijterapiju, kas var vājināt vai iznīcināt imunitāti.
Lai izveidotu kolektīvo imunitāti, MMR vakcīnas aptverei jābūt 95%, saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju. Lielbritānija šo līmeni nekad nav sasniegusi.
Liverpūlē abu devu aptvere ir tikai ap 74%, bet dažos rajonos pat zem 50%, norāda Eštons. Visā Lielbritānijā vakcinācijas līmenis ir 84%.
Pēc Veikfīlda apgalvojumiem par autismu, 2012. gadā Anglijā un Velsā masalu gadījumu skaits pārsniedza 2000. Vēlāk tas saruka, bet pagājušajā gadā atkal strauji pieauga.
Līdzīga tendence novērojama citās valstīs. Eiropa pagājušajā gadā reģistrēja lielāko gadījumu skaitu vairāk nekā 25 gadu laikā; ASV piedzīvo smagāko masalu epidēmiju 30 gadu laikā.
Kanādā, kur masalas tika oficiāli izskaustas 1998. gadā, šogad jau reģistrēti vairāk nekā 3500 gadījumi.
Inficēto slimību ārsts Ontārio, Alons Vaismans, sacīja AFP: “Jūs cīnāties pret dezinformācijas un melu sienu.”