Foto: SHUTTERSTOCK

Bīstams vīruss uzbrūk cilvēka aknām: profesore brīdina – infekcija izplatās ar pārtiku 0

Vasara ir atvaļinājumu un ceļojumu uz siltām zemēm sezona. Tomēr mainīgā klimata zona rada arī jaunus veselības riskus. Ārsti brīdina, ka tūristi var saslimt ar vīrusu, kas izraisa aknu iekaisumu jeb hepatītu. Nav jāceļo tālu, jo bīstamas infekcijas izplatās arī Vidusjūras reģionā.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kuldīgā plūdi: bērni peld pa ielām, mašīnas slīkst ūdenī 21
Peldēšanās var beigties ar kājas amputāciju: Baltijas jūrā ir labvēlīgi apstākļi ļoti bīstamām baktērijām
Kokteilis
Skorpioni neflirtē, bet Dvīņi ir īsti meistari. Flirta horoskops visām zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Hepatīta alfabēts ir īss – pietiek ar pirmajiem pieciem latīņu burtiem: A, B, C, D, E. “Tagad mēs zinām, kā diagnosticēt visus piecus hepatītus, un pielietojam to savā praksē,” lrytas.lt. saka profesore Ligita Jančoriene, infekcijas slimību ārste VUL Santaros klīnikās.

Tomēr tradicionāli atpūtnieki tiek brīdināti, ka no ceļojuma viņi var atvest atpakaļ A vai E hepatītu. Šīs infekcijas izplatās ar piesārņotu ūdeni, pārtiku un nemazgātām rokām.
CITI ŠOBRĪD LASA

“A hepatīts visbiežāk tiek pārnests caur pārtiku. Aptuveni pirms 50 gadiem tika aprakstīts uzliesmojums, kad notekūdeņi ieplūda rezervuāros Šanhajas nomalē, kas bija galvenie ūdens avoti iedzīvotājiem. Inficējās 300 tūkstoši cilvēku, tas bija milzīgs uzliesmojums,” attālinātas pārraides laikā sacīja L. Jančoriene.

Profesors arī identificēja vienu delikateses veidu, kura ēdieni var būt inficēti ar A hepatīta vīrusu.

Viņa ieteica ievērot piesardzību, lietojot uzturā neapstrādātas jūras veltes. “Piekrastes ūdeņos, kur tās visbiežāk tiek audzētas un nozvejotas, var būt A hepatīta uzliesmojumi,” brīdināja L. Jančorienė. Kāpēc tūristi inficējas? Ārsts piebilda, ka ir bijuši uzliesmojumi, ko izraisījušas saldētas zemenes vai salāti, kas mazgāti piesārņotā ūdenī.

Arī dzērieniem paredzētie ledus gabaliņi var pārnest vīrusu, ja tie ir sasaldēti piesārņotā ūdenī.

A hepatīta uzliesmojumi bieži vien ir saistīti ar pārkāpumiem aizgādības ķēdē restorānu un viesnīcu sektorā, tāpēc atpūtnieki bieži inficējas ar vīrusu. Viņa arī minēja, ka daļa hepatīta izplatās ar asinīm un seksuāla kontakta ceļā. Šīs slimības netiek klasificētas kā ceļojumu hepatīts. “Ja vien mums nav ceļotāja, kas dodas seksa tūrisma nolūkos. Tad, iespējams, B hepatītu varētu klasificēt arī kā ceļošanas slimību,” sacīja L. Jančoriene. Kā ar vakcīnu? Profesors ieteica, plānojot eksotisku ceļojumu, apmeklēt ārstu. Varbūt vajadzētu iepriekš vakcinēties pret A hepatītu?

“Lietuvā A hepatīta vakcīna nav iekļauta bērnu vakcinācijas kalendārā, jo mēs neesam klasificēti kā endēmiska teritorija,” skaidroja L. Jančoriene.

Ir taisnība, ka Lietuvā zīdaiņi tiek vakcinēti pret B hepatītu, kas izplatās caur asinīm un seksuāli. ASV viena gada veci bērni tiek vakcinēti arī pret A hepatītu. “Tādā veidā valsts iegulda bērnu vakcinācijā, lai vēlāk novērstu slimības uzliesmojumus.” “Uzliesmojumu risks šeit ir daudz lielāks, jo ir izaugusi vesela jauniešu paaudze, kuriem nav imunitātes un tāpēc viņi var inficēties,” skaidroja L. Jančoriene.

Reklāma
Reklāma

Kā vecākā paaudze ieguva imunitāti? Tiesa, pēc viņas teiktā, daudziem Lietuvas iedzīvotājiem vecumā no 50 gadiem varētu būt imunitāte pret A hepatītu. “Kurš vēl atceras padomju laikus? Iepriekš higiēnas prasības tika ievērotas daudz mazāk, tualetēs trūka tualetes papīra, trūka ziepju vai to vienkārši nebija.” “Vai, kā saka mani vecākie kolēģi, kad aizgāji uz veikalu, maizi varēja aptaustīt ar roku.

Tas noveda pie tā, ka daudzi vecākās paaudzes cilvēki saslima ar A hepatītu un dabiski ieguva imunitāti,” sacīja L. Jančoriene. Profesora ieskatā, jaunākam cilvēkam būtu ieteicams vakcinēties pret A hepatītu, pat ja viņš neplāno ceļot uz valstīm, kur varētu saskarties ar šo vīrusu.

Tas ir īpaši aktuāli ārstiem, bērnudārzu darbiniekiem un santehniķiem. Ārsts uzskatīja, ka šos cilvēkus varētu vakcinēt uz darba devēja rēķina, jo tieši viņu profesija rada lielāku risku saslimt ar A hepatītu. Kāpēc ir bīstami ēst cūkgaļu? Profesors norādīja, ka pēdējos gados vācieši ir veikuši daudz pētījumu un ievērojami paplašinājuši medicīnisko izpratni par E hepatītu.

“E hepatīts iepriekš bija cieši saistīts ar ceļošanu, attiecinot to tikai uz noteiktām endēmiskām valstīm, galvenokārt Āfriku un Dienvidameriku.” Izrādījās, ka ir tikai daži genotipi (pirmais un otrais), kas ir saistīti ar ceļošanu, un arī trešais E hepatīta genotips Eiropā ir patiešām izplatīts. Tagad tiek uzskatīts, ka E hepatīts ir visizplatītākais akūta hepatīta cēlonis Eiropā,” sacīja L. Jančoriene.

Izrādās, ka E hepatītu izplata cūkas. Tāpēc lauksaimniekiem, gaļas pārstrādātājiem un gaļas ēdājiem ir vislielākais inficēšanās risks.

Īpaši, ja cūkgaļa nav rūpīgi termiski apstrādāta. Par laimi, lielākā daļa cilvēku neslimo nopietni, ja vien viņiem nav imūnsupresijas, un parasti ātri atveseļojas.

“Interesanti, ka E hepatīta vīruss var izraisīt ne tikai aknu iekaisumu cilvēkiem ar imūnsupresiju. Var būt arī neiroloģiski simptomi, nieru bojājumi un citas retākas izpausmes, kas nerada aizdomas, ka tas varētu būt ar pārtiku saistīts vīruss,” sacīja L. Jančoriene. Tāpēc saskaņā ar jaunākajiem ieteikumiem, ja pacients ierodas slimnīcā ar nezināmas izcelsmes hepatītu, ārstiem jāapsver arī E hepatīta iespējamība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.