
Vai viedtālruņi sagrauj bērna psihi? Šokējošs pētījums atklāj saistību ar jauniešu domām par pašnāvību 0
Jo agrāk bērns tiek pie sava pirmā viedtālruņa, jo sliktāka var būt viņa garīgā veselība nākotnē. Tā secināts jaunā starptautiskā pētījumā, kurā analizēti vairāk nekā 100 000 jauniešu dati no dažādām pasaules valstīm.
Pētījums parāda, ka bērni, kuri sākuši lietot viedtālruni pirms 13 gadu vecuma, biežāk izjūt zemu pašvērtību, dusmas, izolēšanos no apkārtējiem un pat domas par pašnāvību. Šie bērni arī vairāk cieš no miega traucējumiem un biežāk kļūst par upuriem kiberhuligāniem.
Meitenes cieš vairāk nekā zēni
Pētījumā atklāts, ka viedtālruņu negatīvā ietekme biežāk skar meitenes. Gandrīz 10% pētījumā iesaistīto meiteņu atzinušas, ka viņām ir nopietnas problēmas ar garīgo veselību. Zēnu vidū šis rādītājs bija nedaudz zemāks – ap 7%.
Jo agrāk – jo sliktāk
Ja jaunietis saņēmis savu pirmo tālruni jau 5 gadu vecumā, viņa emocionālais stāvoklis bija daudz sliktāks nekā tiem, kas sākuši lietot viedtālruni tikai pēc 13 gadu vecuma. Bērni, kuri pie viedierīcēm tikuši ļoti agrā vecumā, biežāk kļūst nemierīgi, neprot pārvaldīt emocijas un nespēj koncentrēties.
Zinātnieki aicina: ierobežojiet viedtālruņus līdzīgi kā alkoholu
Pētījuma vadītāja, neirozinātniece Dr. Tara Tiagarajana, uzsver – viedtālruņiem bērnu rokās būtu jānonāk daudz vēlāk. Viņa aicina valdības apsvērt likumus, kas liegtu līdz 13 gadu vecumam bērniem iegūt savu telefonu, līdzīgi kā tas jau tiek darīts ar alkoholu un cigaretēm.
“Tas var šķist pārspīlēti, bet, ja mēs paskatāmies uz datiem – tie ir skarbi un viennozīmīgi. Bērna prāts vēl nav gatavs tam, ko piedāvā interneta pasaule,” uzsver zinātniece.
Ko var darīt vecāki?
Eksperti iesaka vecākiem ne tikai atlikt pirmā viedtālruņa iegādi, bet arī mācīt bērniem digitālo pratību – kā pareizi lietot internetu, kā atpazīt bīstamas situācijas un kā saglabāt emocionālu līdzsvaru.