Afganistāna
Afganistāna
FOTO: Gatis Dieziņš/LETA

Imants Frederiks Ozols: Kādēļ Latvija sāka apzināt tos afgāņus, kas tai palīdzējuši, tikai augusta vidū? 19

Imants Frederiks Ozols, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Lasīt citas ziņas

 

Afganistāna ir spogulis. Turklāt tas nav spogulis nedz afgāņiem, kas divdesmit gadu garumā sadarbojās ar ASV un tās vadītās koalīcijas partneru iedibinātajām varas struktūrām; tas nav spogulis tiem, kas ticēja, ka nu šo jauno, modernizēto un konstitucionālo sistēmu turpinās uzturēt tik ilgi, cik būs nepieciešams, nedz arī spogulis talibu varasvīriem, ka, kaut ilgu laiku dēvēti par teroristiem un radikāliem fundamentālistiem, aicināti pie sarunu galda un saņēmuši (paši savu) valsti atpakaļ, it kā 20 gadu cīņas nebūtu bijis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Afganistāna ir spogulis tam, par ko esam pārvērtušies mēs šo 20 gadu laikā, piedaloties karā svešā valstī tikai nolūkā pielabināties Vašingtonai, nevis patiesās rūpēs par to, kā talibi izrīkojas ar saviem kritiķiem vai pēdējās dienās nemitīgi pieminētajām afgāņu sievietēm un meitenēm.

Un tas, ko redzam šajā spogulī, mums pagalam nepatīk.

Apmulsumā, protams, labprāt norijam aizsardzības ministra Arta Pabrika teikto intervijā Latvijas Televīzijā, ka viņš devis norādījumus apzināt tos afgāņus, kas snieguši palīdzību Latvijas kontingentam šajā laikā.

Ministrs steidz pieminēt, ka tādu nav daudz, un jau atkal atskan skaitlis – 10 cilvēki, kuriem varbūt lūkos palīdzēt izkļūt no Afganistānas. Bet tas ir daudz par vēlu. ASV prezidents Džo Baidens intervijā “ABC news” gan skaidri saka, ka, pirms paziņot par spēku atvilkšanu no Afganistānas, viņš ticies ar pilnīgi visiem NATO partneriem Eiropā.

Savukārt par spēku atvilkšanu no Afganistānas Baltā nama saimnieks paziņoja aprīļa vidū; pati operācija sākās 1. maijā, un tai jānoslēdzas 11. septembrī. Kādēļ Latvija sāka apzināt tos, kas tai palīdzējuši, tikai augusta vidū?

Starp citu, Igaunijas premjerministre arī nosauca skaitli – 10 cilvēki. Desmit afgāņi, kas palīdzējuši un kurus varētu uzņemt. Ja valsts otrā populārākā partija ir (labēji populistiskā) EKRE un Igaunijas mediji modri seko bēgļu aizturēšanai uz Latvijas un Lietuvas robežām ar Baltkrieviju, viņas skopais palīdzamo skaitlis kļūst saprotams. Saprotams, bet ne godājams.

Igaunijas sabiedrības pārstāvji un citu partiju politiķi gan neslēpa sašutumu.

Katram domājošam cilvēkam bija skaidrs, ka Igaunijas kontingents Afganistānā (gluži tāpat kā Latvijas) ir bijis visai paliels nelielajai Baltijas valstiņai, turklāt karavīri rotācijās tur bija piektdaļu gadsimta (!), tātad vietējo palīgu ir stipri vairāk par desmit.

Premjerministre Kaja Kallasa to sadzirdēja un steidza mainīt savu aritmētiku; nu jau tiek runāts par 30 cilvēkiem. Gan jau arī tie nav visi, bet vismaz kaut kāds skaitlis veidojas.

Tiesa, gan Latvijas Pabrikam, gan igauņu Kallasai par atvieglojumu perimetru ap Kabulas lidostu sargā talibu spēki.

ASV vienošanās ar talibiem pirmkārt un galvenokārt paredz pašu amerikāņu evakuāciju no Afganistānas. Latviešu karavīri netika izvietoti Kabulā. Pat ja tiktu līdz kāda palīga un varbūt pat viņa ģimenes evakuācijai, šiem cilvēkiem vēl būtu jāmēro ceļš uz Kabulu.

Un, pat ja izdotos to sekmīgi paveikt, nav nekādu garantiju, ka viņiem izdosies izkļūt cauri tūkstošiem izmisušo un talibu kaujiniekiem, kas notur lidostas perimetru, lai britu vai amerikāņu lidmašīnas tos izvestu no valsts.

Mums tik ļoti nepatīk tas, ko redzam, aplūkojot sevi Afganistānas spogulī, ka visu enerģiju veltām tikai sašutuma pilnām runām par talibiem un viņu reālajiem vai iespējamajiem briesmu darbiem.

Pamīšus vaimanājam par to, kas nu tagad notiks ar afgāņu sievietēm un meitenēm, bet citkārt atkal mierinot vienam otru, ka varbūt šis “Talibans” patiesībā uzskatāms par “Talibans 2.0”, kā šajās dienās izteicies kāds politologs, proti, ka talibi mainījušies, varbūt viņi tik ļoti gribēs sadarboties ar starptautisko sabiedrību, ka būs pūkaini un pakļāvīgi kā kaķēni.

Bet kas ir šī starptautiskā, kā noprotams, augstu humānu vērtību caurstrāvotā sabiedrība, ar kuru talibiem tik ļoti nu būtu jāalkst sadarboties? Vai tā pati, kas ļāva vairākiem cilvēkiem nokrist no lidmašīnas un nosisties?

Vai tā ir tā starptautiskā sabiedrība, kas talibu kaujiniekiem ir pametusi noliktavas, pilnas ieročiem, kā arī iznīcinātājlidmašīnas piedevām?

Vai tā ir tā pati, kas nekavējoties slēdza un evakuēja vēstniecības, faktiski atslēdzot Afganistānu no diplomātiskās komunikācijas, pasakot, ka jebkurš Rietumu cilvēks ir vairāk vērts nekā simtiem un tūkstošiem afgāņu?

Tā pati starptautiskā sabiedrība, kuras cilvēka vērtību un brīvību bāka ASV, pamatojot savu lēmumu pamest Afganistānu, atkārtoti sauc bojā gājušos 2352 ASV karavīrus (vairāk nekā trīsarpus tūkstošiem, pieskaitot arī citu NATO valstu, kā arī pārējo koalīcijas valstu karavīrus), bet izvairās tikpat bieži nosaukt, cik afgāņu karavīru (sabiedrotos atbalstošo afgāņu karavīru – lai nav pārpratumu!) gājis bojā?

Interesanti, ka atšķirībā no koalīcijas karavīru upuriem precīzs skaitlis netiekot minēts drošības apsvērumu dēļ; tomēr starptautiskie mediji operē ar skaitli no 63 tūkstošiem līdz pat 69 tūkstošiem afgāņu karavīru.

Starp citu, šī starptautiskā sabiedrība pat paziņojusi par to, ka pārtrauc Afganistānai piešķirt līdzekļus, tostarp tajās aizdevumu daļās, kas paredzēti Covid-19 ierobežošanai, profilaksei un ārstēšanai. Tā, protams, tagad būs tikai viena no daudzajām problēmām, kas gulsies uz Afganistānas iedzīvotāju pleciem.

Ja vismaz talibiem netiktu atstāti visi ieroči, varētu iedomāties, ka līdzekļu izmaksas pārtrauc, lai talibi nebruņotos.

Taču ieroči pamesti tāpat vien, tādēļ Starptautiskajam valūtas fondam nācās paziņot, ka izmaksas pārtrauc, jo trūkst skaidrības par to, kas valda Afganistānā?

Trūkst skaidrības par to, par ko nepārprotami vienojās ASV pati sarunās ar “Talibanu”? Ieslēdziet ziņas! Panika un izmisums tur valda; turklāt visu šo jezgu, kas prasīs dzīvības un lauzīs likteņus, šoreiz pastrādāja nevis ļaunā PSRS impērija, bet koalīcija, kurā pielikām arī savas mazās rociņas.

Afganistānā paliek darboties tikai trīs vēstniecības: Krievijas, Ķīnas un Pakistānas. Var iedomāties, ka amerikāņi galvenokārt savas intereses realizēs ar Pakistānas starpniecību. Kas atliks Eiropai? Visticamāk, Krievija.

Ne velti Elizejas pils saimnieks Emanuels Makrons jau iepriekš teica, ka vienalga, kāds ir Kremlis, ar Krieviju nevar nesarunāties. Ne velti tieši šajās dienās, atvadu vizītē uzturoties Maskavā, to paziņoja arī Vācijas kanclere Angela Merkele.

Bet mans Latvijas klātbūtnes Afganistānā simbols bija un paliek puika, ko Latvijas Televīzijas žurnālisti, kā ierasts, pavadot mūsu delegācijas Afganistānā, nointervēja pie bāzes, kurā uzturējās mūsu kontingents.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šim puikam brašie latviešu karavīri iemācīja mūsu skaisto valodu, piebārstītu pilnu ar “bļa”, “zajebisj”, “pizduļej iedot”, “huj”. Šo video atradīsit “YouTube” interneta vietnē, ierakstot meklētājā “Ali runā latviski (necenzēts video)”.

Aplūkosim sevi labi Afganistānas spogulī! Mēs vairs nevaram palīdzēt Afganistānai un afgāņiem, bet varbūt vēl varam palīdzēt paši sev – būt par naga tiesu labākiem cilvēkiem turpmāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Lasīt citas ziņas
“Pasaule ir nukleāra Armagedona draudu priekšā.” Baidens brīdina, ka Putins nejoko, draudot lietot kodolieročus 14
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
“Šoreiz pie valdības tiksim ātri!” Saruna ar profesoru Klāvu Sedlenieku
19:01
TIEŠRAIDE. Jaunākas par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
“Pasaule ir nukleāra Armagedona draudu priekšā.” Baidens brīdina, ka Putins nejoko, draudot lietot kodolieročus 14
18:23
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
“Režīma pilsēta”: kā Liepāja kļuva par PSRS militāro objektu – “nepiederošām” civilpersonām nepieejamu zonu
VIDEO. “Pie kājas man tavs makrolīmenis! Lai no šodienas cenas neceltos!” Lukašenko aizliedzis paaugstināt cenas
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
Gada inflācija septembrī varētu būt vismaz 22%
Jānis Grasis: Ņemsim piemēru no ebreju kopienas, kas prasa un beigās arī dabū.
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Kurzemē policija uziet melnajam tirgum paredzētus šaujamieročus
Monika Zīle: Politisko kaislību duļķes un nogulsnes
VIDEO. Soctīklotāji pārsteigti par kāda zvejnieka neparasto lomu – haizivs olu 3
Liepājā aizdegusies šķeldas kaudze rada spēcīgu sadūmojumu plašākā apkārtnē
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
Jelgavā aizturēts autobusa vadītājs 2,39 promiļu reibumā 4
Latvijā nogādāts trešais jaunā elektrovilciena sastāvs
zivs redz, un vai mānekļa krāsai tiešām ir nozīme?
Lai stiprinātu Latviju militāri, ASV piešķirs 145 miljonus eiro 85
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Nobela Miera prēmiju piešķir Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas cilvēktiesību aktīvistiem 7