Aizsardzības līdzekļi pret insektim 0

Dodoties uz mežu vai mitrākām vietām vai pat strādājot dārzā, aktuāla kļūst aizsardzība pret insektiem. Ir daudz metožu, lai izvairītos no kukaiņu kodumiem, un netrūkst arī līdzekļu, kad tie tomēr ir iekoduši. Ko izvēlēties?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties
TV24
Ķīna paziņo, ka kopā ar Krieviju ir gatava aizstāvēt “taisnīgumu” pasaulē. Vai Ķīna nostāsies uz frontes līnijas?
14 iecienīti produkti, kuru sastāvā ir vielas, kas var veicināt vēža veidošanos 3
Lasīt citas ziņas

Konsultēja “Ģimenes aptiekas” farmaceite Inga Borisova.

Cīņas ieroči

Aptiekās pieejams ļoti plašs līdzekļu klāsts, kas palīdz izvairīties no kukaiņu kodumiem. Pret­insektu preparātu cenas atkarīgas no ražotāja, sastāva un iedarbības – no 1,50 līdz pat 10 latiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izvēlē noteicošā ir skaidrība, kādi insekti mūs grasās apdraudēt, un jāņem vērā arī sava organisma jutību pret dažādām smaržvielām.

Nav nozīmes, vai preparāts paredzēts aizsardzībai pret odiem vai ērcēm, jo mūsdienu līdzekļi der cīņai ar visiem. Tomēr katram ir laiks, kad tas jālieto atkārtoti. Iedarbība pret odiem, dunduriem un knišļiem var saglabāties līdz 12 stundām, taču efektīvai aizsardzībai pret ērcēm tas pats preparāts jālieto vismaz reizi četrās stundās.

 

Bērnu pasargāšanai no kukaiņu kodumiem jāizvēlas aizsardzības līdzekļi atbilstoši viņu vecumam, jo āda ir daudz plānāka un līdz ar to – jutīgāka.

 

Tiem, kuri dod priekšroku ekoloģiskiem līdzekļiem, ieteicams pretinsektu preparāts “Odiņš”. Jauns aizsardzības ierocis ir kokvilnas auduma aproces, kas piesūcinātas ar citronellas ekstraktu.

Bērnu pasargāšanai no kukaiņu kodumiem jāizvēlas aizsardzības līdzekļi atbilstoši viņu vecumam, jo āda ir daudz plānāka un līdz ar to – jutīgāka. Jāuzmana, lai šie līdzekļi neiekļūtu mazuļa acīs vai mutē.

Repelentu iedarbība balstās uz smaržu, maskējot dabīgo cilvēka aromātu, jo tas tāpat kā izelpotā ogļskābā gāze piesaista odus. Tāpēc šie līdzekļi jālieto uz visām atklātajām ķermeņa daļām, kā arī zem plāna apģērba.

 

Pašu rokām

Pretinsektu līdzekļus iespējams pagatavot arī mājās. Šai nolūkā ir nepieciešama ēteriskā un bāzes eļļa (jebkura eļļa, ko izmanto ēdiena gatavošanā), alkohols (vislabāk – spirts), kā arī neliela pudelīte ar dozatoru vai rullīti mikstūras uzglabāšanai.

Uz 20 – 25 pilieniem ēteriskās eļļas vajadzīga ēdamkarote alkohola un ēdamkarote bāzes eļļas.

Reklāma
Reklāma

Jārēķinās, ka dažādi insekti atvairāmi ar atšķirīgām eļļām, tāpēc visefektīvāko līdzekli iespējams iegūt, sajaucot vairākas. Odu, mušu, ērču un blusu atvairīšanai piemērota kanēļa eļļa, turpretī citrona un eikalipta eļļa nepatīk odiem, ērcēm un utīm.

 

Odu, mušu, ērču un blusu atvairīšanai piemērota kanēļa eļļa, turpretī citrona un eikalipta eļļa nepatīk odiem, ērcēm un utīm.

 

Ādai saudzīgu pretinsektu līdzekli iespējams pagatavot no pelašķu esences, ko iegūst, tos nedēļu noturot degvīnā. Noder arī krustnagliņu esence, ko gatavo, krustnagliņas divas nedēļas noturot olīveļļā.

Pašu gatavotos līdzekļus uzglabā tumšā traukā, nepakļaujot saules gaismai, un lieto uz ādas un apģērba, turklāt biežāk nekā aptiekā vai veikalā nopērkamos – ik pēc stundas, kā arī pēc peldēšanās.

 

Ja nepaveicās…

Ja no insektu kodumiem tomēr nav izdevies izvairīties, ieteicami līdzekļi, kas novērš niezi un mazina ādas iekaisumu, piemēram, aptiekās pieejamais Psilo-Balsam, Fenistil gels, Pretniezes gels, Silva gels, Octenisept u.c. Šos preparātus var lietot arī bērni. Ja to nav pie rokas, var izlīdzēties ar aukstu kompresi. Tomēr mājas aptieciņā vēlams kāds antihistamīnu līdzeklis pret alerģiju, kas lietojams, ja ir daudz odu kodumu un sadzeltas īpaši jutīgas vietas vai cietuši mazi bērni.

Alerģiskās reakcijas, ko izraisa kukaiņu kodumi, var izpausties kā ādas apsārtums konkrētajās vietās vai nātrene pa visu ķermeni, vemšana, caureja, mēles, rīkles, acu plakstiņu tūska, asinsrites traucējumi un elpas trūkums līdz pat astmas lēkmei vai ekstrēmālā gadījumā – alerģiskam šokam. Ja rodas šie bīstamie simptomi, nekavējoties vajadzīga mediķu palīdzība. Zibenīgi tas jādara arī tad, ja kukainis iedzēlis mutē.

Ja zināms, ka pret kukaiņu indi ir alerģija, vēlams laikus iegadāties pretalerģijas tabletes vai speciālās ziedes. No koduma brīža līdz reakcijai var paiet no dažām minūtēm līdz vienai stundai. Reizēm āda var reaģēt arī pēc vairākām dienām.

 

Vajadzīgas iemaņas

Atklājot ērces kodumu, svarīgi ērci iespējami ātrāk izvilkt. Nekādā gadījumā uz tās nedrīkst liet eļļu vai spirtu. Vislabākais palīginstruments ir īpaša pincete, ko var nopirkt aptiekā. Ar to ērci satver pēc iespējas tuvāk ādai un skrūvējot izvelk. Svarīgi nesaspiest ērces galvu, lai organismā neiekļūtu vairāk kaitīgo vielu.

 

Atklājot ērces kodumu, svarīgi ērci iespējami ātrāk izvilkt. Nekādā gadījumā uz tās nedrīkst liet eļļu vai spirtu.

 

Gan vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem pēc ērces izņemšanas nekas cits vairs nav jādara. Ja ir interese, kukaini var saglabāt noslēgtā traukā un to laboratorijā pārbaudīt. Ja atklāj encefalītu vai Laima slimību, tas vēl nenozīmē, ka ērce to ir nodevusi cilvēkam. 3 – 4 nedēļas jānovēro, vai nav augstas temperatūras un ap koduma vietu neveidojas apsārtums.

Ja parādās apsārtums, izsitumi vai brūcē ir palikusi ērces daļa, jādodas pie ārsta. Visbiežāk ērču encefalītu izslimo ar vairāku dienu temperatūru, tomēr var gadīties arī sarežģījumi. Laima slimība organismu nepamet krietni ilgāk, taču diagnozi, nepieciešamo terapiju un ārstēšanās režīmu var noteikt tikai ārsts.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.