Foto-bani.io.ua

Alumīnija folija būtiski samazina siltuma zudumus pirtij. Kā izvēlēties kvalitatīvu materiālu? 0

Ierīkojot pirti vai saunu, viena no lielākajām problēmām ir panākt ātru temperatūras paaugstināšanos un telpā ilgāku laiku saglabāt siltumu, neizmantojot ļoti biezu siltumizolācijas slāni. Risinājums – alumīnija folija, kas ar atstarojošu virsmu būtiski samazinās siltuma zudumus, līdzīgi kā termosā no atdzišanas tiek pasargāta tēja.

Reklāma
Reklāma

Aplams viedoklis

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Pirts telpu siltumizolācijai parasti izmanto 30–300 mikronu biezu alumīnija foliju. To var uzklāt kraftpapīra (no sulfātcelulozes ražots brūns ietinamais papīrs) slānim, kādam siltumizolācijas materiālam vai iztikt bez tā.

Pastāv viedoklis, ka folijas izmantošana ir lieks līdzekļu un laika tēriņš, jo alumīnijs pats par sevi labi vada siltumu, un ka tā nespēj kavēt siltuma izplūšanu no telpas. Tomēr apgalvojums ir pareizs vien tad, ja folijas izmantošanā pieļautas kļūdas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Alumīnija labā siltumvadītspēja izpaudīsies, ja to tieši uzklās uz aukstas sienas, kas mūrēta no ķieģeļiem, vai kāda cita blīva materiāla, pa vidu neizmantojot nekādu siltumizolācijas materiālu.

Mazliet fizikas

Lai saprastu, kā alumīnija folija palīdz telpā uzturēt siltumu, jāizprot veidi, kādā notiek siltuma apmaiņa. Noskaidrots, ka 15–20% siltuma aizplūst materiālu siltuma vadītspējas dēļ, 3–7% – konvekcijas dēļ, bet 65–85% aizplūst ar infrasarkano starojumu.

Lauvas tiesa siltuma, ko dod sakarsusī pirts krāsns, ir tieši infrasarkanie jeb siltuma stari. Savukārt alumīnija folija tos atstaro atpakaļ telpā, un nav būtiskas nozīmes, cik biezs ir folijas slānis. Enerģija netiek tērēta sienu un griestu uzsildīšanai, bet izmantota lietderīgi. Folija spēj atstarot pat 97% siltuma, ko rada krāsns.

Divi vienā

Folija arī neļauj mitrumam iesūkties siltumizolācijas materiālā, un tas nezaudē savas īpašības.

Pirts sauna, kuras sienās iestrādāta alumīnija folija, ātrāk uzkarsīs un ilgāk saglabās siltumu. Tāpēc tajā būs ne tikai augstāka temperatūra, bet arī varēs ietaupīt kurināmo.

Lai izvēlētos piemērotāko folijas veidu, jāņem vērā vairāki apstākļi. Foliju, kas uzklāta, piemēram, uz papīra, ir vieglāk piestiprināt pie latojuma, tāpēc šāds materiāls ir praktiskāks. Tāpat folija var būt uzklāta uz kraftpapīra, minerālvates vai polimēra slāņa. Nopērkama arī alumīnija folija uz stiklšķiedras sieta.

Kam jāpievērš uzmanība

Sienu apdares materiāliem pirtī jāspēj izturēt augstu temperatūru, bieži vien vairāk par +100 °C, kā arī temperatūras lielas svārstības. Alumīnija folija atbilst šiem kritērijiem. Lai pirtī saglabātos karstums, kvalitatīvam materiālam ar foliju jāatstaro 95–97% siltuma. Tvaika noturībai jābūt vismaz 0,01 g/m2 diennakts laikā. Ja folija uzklāta uz kāda pamata, vērts novērtēt arī tā siltumizolācijas īpašības. Turklāt materiālam jābūt ekoloģiskam, lai sakarstot neizdalītos toksiskas vielas. Jānovērtē arī tas, kādas garantijas piedāvā izgatavotājs un cik ilgmūžīgs būs materiāls.

Reklāma
Reklāma

Lai alumīnija slānis palīdzētu noturēt siltumu, tas ne tikai pareizi jāieklāj, bet arī jāievēro citi priekšnosacījumi. Pirmām kārtām jāierīko efektīva ventilācijas sistēma, kas izvadīs lielo mitrumu. Ja samirks pārējie siltumizolācijas slāņi, alumīnija folijai vairs nebūs nozīmes. Tāpat jālieto pietiekami biezs siltumizolācijas materiāls, ņemot vērā sienu biezumu. Nedrīkst aizmirst hermetizēt pašus folijas slāņus, izmantojot piemērotus materiālus, visbiežāk metalizētu līmlenti. Jāatstāj ventilācijas spraugas starp sienu apdari un siltumizolācijas slāņiem.

UZZIŅA

• Alumīnija folija bez pamata saglabā savas īpašības līdz +650 °C. Loksnes savieno un hermetizē ar īpašu metalizētu līmlenti.

• Alumīnija folija ar kraftpapīru iztur temperatūru līdz +100 °C. To ir ērti montēt, un savienojumi jāaizlīmē ar speciālu līmlenti.

• Ar stiklšķiedru pastiprinātā folija piemērota temperatūrai diapazonā no -60 °C līdz +300 °C. Tā var izturēt lielāku mehānisko slodzi.

• Polimēra slānim uzklātā folija derēs līdz +100…+125 °C. Materiālam ir arī labas skaņas izolācijas īpašības.

• Ar foliju pārklātu minerālvati var izmantot no -60 °C līdz +300 °C, un tā nopērkama gan loksnēs, gan ruļļos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.