Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

Anda Čakša: Ir jābeidz sodīt neprecētie pāri 49

Autore: Anda Čakša, Saeimas deputāte

Rudens sesija Saeimā turpinās pilnā sparā. Papildus saspringtajām sarunām par valsts budžetu, notiek virkne diskusiju par mūsu sabiedrībai nozīmīgiem jautājumiem īpaši sociālās aizsardzības jomā, izglītībā un vardarbības novēršanā.

IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 89
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 37
15 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 62
1 diena
Lasīt citas ziņas

Lai gan pašlaik uzmanības epicentrā ir Covid-19 izplatības ierobežošana, izsludinātā ārkārtējā situācija un tās ietekme uz tautsaimniecību, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka citi sabiedrībai nozīmīgi jautājumi ir atstāti novārtā.

Pašlaik publiskajā telpā aktīvi norisinās diskusija par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību vai vienkāršāk sakot – lai visas ģimenes Latvijā būtu pasargātas, neskatoties uz to vai tās ir slēgušas laulību, vai nē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut arī pašlaik portālā “Mana Balss” notiek parakstu vākšana par šo jautājumu, tas nav jauns un tam savu uzmanību esmu pievērsusi arī es un mani kolēģi. Jautājums jau atrodas aktīvā apspriešanā Saeimā, pavasarī notikušajā Sociālo un darba lietu komisijas sēdē tika lemts aktualizēt jautājumu par ārpuslaulību jeb dzīvesbiedru savienību juridisku aizsardzību.

Daudzām valsts institūcijām, sākot ar Aizsardzības, Ārlietu, Labklājības un Veselības ministrijām, beidzot ar Valsts ieņēmumu dienestu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Zvērinātu notāru padomi, komisija ir nosūtījusi lūgumu skaidrot, vai šāda regulējuma trūkums kādā veidā ietekmē ģimenes, kas kāda iemesla dēļ pašlaik nav reģistrējušas savas attiecības, kā arī aicinājām izteikt viedokli, vai šo institūciju kompetences ietvaros šāds regulējums būtu nepieciešams, lai uzlabotu dažādu ģimeņu sociālo aizsardzību.

Šobrīd atbildes ir saņemtas un esam uzsākuši darbu pie informācijas apkopošanas. Drīzumā plānojam sasaukt sēdi, lai uzsāktu kvalitatīvu, uz faktiem balstītu diskusiju par izmaiņām likumdošanā. Taču, lai stiprinātu ģimenes visā Latvijā, nepieciešams daudz plašāks risinājumu kopums.

Statistika rāda, ka Latvijā ļoti daudz cilvēku dzīvo nereģistrētās attiecībās. Dzīvojam 21. gadsimtā, kad kopdzīve attiecībās bez gredzena nav nekas nosodāms, bet plaši izplatīts un sabiedrībā pieņemts attiecību modelis.

Zināmā mērā šobrīd mēs kā valsts neprecētos pārus sodām, ka viņi kāda iemesla dēļ nav pieņēmuši lēmumu savas attiecības padarīt oficiālas. Es uzskatu, ka tā nav pareiza pieeja.

Valstij ir jāparaugās uz sociālo realitāti, jāpaskatās uz ģimenes definīciju plašāk nekā tikai uz laulību, un likumiem ir jāiet līdzi laikiem.

Es nāku no medicīnas nozares, tāpēc skaidri zinu, kā tas ir, kad dzīvesbiedru attiecībās kāds saslimst, bet ārstniecības iestāde liedz pie viņa doties. Ir tik daudz gadījumu, kad pāris dzīvoja attiecībās, bija kopīgi bērni.

Reiz kāds dzīvesbiedrs smagi saslima un nonāca komā. Viņa dzīvesbiedre nevarēja partneri slimnīcā apciemot, kamēr māte nenokārtoja šo atļauju, jo pēc būtības viņi viens otram skaitās juridiski sveši.

Īpaši aktuāli tas ir tieši šobrīd, kad cilvēki tiek nošķirti, jo, nonākot intensīvajā terapijā, nereģistrētais dzīvesbiedrs pat nevar uzzināt, kādā stāvoklī ir viņam tuvais cilvēks.

Arī savā dzīvē esmu saskārusies ar līdzīgām situācijām. Arī es nebiju savās pirmajās attiecībās dzīvē, un gan man, gan šobrīd jau manam laulātajam draugam ir bērni no iepriekšējām attiecībām.

Kad dzīvesbiedra bērns bija jāved pie ārsta, es izrādījos pilnīgi svešs cilvēks. No pieredzes zinu, kā tas ir, kad strīdu gadījumos šķirtie vecāki cīnās par to, kurš vedis bērnu pie ārsta un ko atļāvis.

Taču šoreiz bērns nav bioloģiski piederīgs tam vecākam, kurš viņu aizvedis pie ārsta. Šeit rodas dilemma – ja esmu komandējumā un bērnam ir pieraksts pie ārsta, ārstam ir jāpieņem lēmums, vai palīdzēt, ņemot vērā, ka tas nav atļauts. Tā tam nevajadzētu būt.

Ar nepatīkamām situācijām dzīvesbiedri saskaras arī citās jomās. VID ierobežojums paredz, ka vienai mājsaimniecībai nav nodokļu atlaides, ja nav oficiāli reģistrētas attiecības – attiecībā gan uz bērniem, gan apgādājamiem.

Jautājumi, kas saistīti īpašuma lietām, ir nesakārtoti. Tās ir tikai dažas no problēmu jomām, kas šobrīd nav sakārtotas, nesniedzot juridisku drošību pāriem.

Katram cilvēkam ir jādod izvēle, vai savas attiecības padarīt oficiālas laulības vai koplīguma ceļā. Ir cilvēki, kuriem reliģiskās pārliecības dēļ ir svarīgi noslēgt laulību.

Ir citi cilvēki, kuri neredz pienākumu šīs attiecības reģistrēt, taču tas nemaina attiecību nozīmīgumu, stiprumu un atbildību vienam pret otru. Mēs dažkārt domājam, ka formālā puse padarīs attiecības labākas, kvalitatīvākas un stiprākas.

Taču, skatoties uz statistiku, droši var teikt, ka tas tā nav, jo šobrīd Latvijā katra trešā laulība tiek šķirta. Tas, ka attiecības ir bijušas oficiālas, tās nebūt nepadara ilgtspējīgākas.

Toties, ja mēs sniedzam šo aizsardzību, cilvēki, kuri nav precējušies, jūtas daudz stabilāk. Man ļoti patīk Francijas piemērs: tad, kad esat ievākušies kopā un noteikuši, ka esat attiecībās, valsts pielāgojas un uzskata jūs par vienu ģimeni.

Nav tās sajūtas, ja kaut kas notiek ar dzīvesbiedru, ka esi kā no laivas izmests. Tas, manuprāt, ir plašai sabiedrības daļai saistoši, ja mēs rūpējamies par ikkatru Latvijas sabiedrībā.

Modernas valsts pamatā nav iegrožot savus iedzīvotājus, bet gan sniegt viņiem brīvību lēmumu pieņemšanā, un nepieciešamības gadījumā nodrošināt drošības spilvenu, lai neatstātu tos bezpalīdzīgā situācijā, īpaši tas attiecas uz ģimenēm, kurās aug bērni.

Lai veidotu stipras un drošas ģimenes, vajadzīgas arī izmaiņas izglītībā. Šobrīd vadu arī Dzimuma līdztiesības, reproduktīvās veselības un veselīgas seksualitātes veicināšanas darba grupu.

Man bieži jautā, kas ir tas iemesls, kāpēc tāda ir nepieciešama. Pirmkārt, Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā dēvētā Stambulas konvencija vēl joprojām nav ratificēta, un Latvijā ir joprojām ir ļoti augsti rādītāji sieviešu nāvei ģimenē no vardarbības.

Tieši Covid-19 situācija parādīja, ka pirmajās desmit dienās pēc ierobežojumu stāšanās spēkā pavasarī, policijas izsaukumi uz konfliktiem ģimenē dubultojās, partnera nošķiršana no ģimenes joprojām ir ārkārtīgi augsta – 2019. gadā tas bija teju 700 gadījumos.

Vardarbība ģimenē nekādā gadījumā nav akceptējama un ir izskaužama. Lai arī esam dzirdējuši dažādus viedokļus par konvencijas ratifikāciju, esmu iesniegusi Satversmes Tiesā lūgumu izvērtēt, vai tiešām šādi apgalvojumi atbilst patiesībai, vai arī mēs kādā mērā tiekam maldināti.

Vēlos uzsvērt, ka šobrīd Latvijā vairāk nekā jebkad agrāk būtu jāuzsver mūsu galvenā vērtība – mūsu cilvēki. Ņemot vērā šī brīža situāciju, ir nepieciešams radīt drošības sajūtu, un sajūtu, ka es un mani kolēģi dara visu, lai ikviens Latvijas iedzīvotājs tiktu novērtēts un pasargāts.

SAISTĪTIE RAKSTI
Šis laiks, kad mūsu valsts pamatvērtībās ir jāiekļauj vesela sabiedrība, laulība, ģimene, bērni un tas, ka neatkarīgi no dzimuma visiem ir vienādas iespējas.

Tas ir mūsu sabiedrības pamats, un es vēlos, lai ikkatra ģimene Latvijā varētu justies droši un stabili. Ceru, ka šajā sesijā būs iespēja to īstenot, lai mūsu sabiedrība ir drošāka un iekļaujošāka.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 19
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 34
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aptauja atklāj, vai krievi baidās no Covid-19 un plāno vakcinēties 17
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjere: Lietuva sākusi sarunas par Covid-19 vakcīnu ražošanu 28
8 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 89
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 37
15 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 62
1 diena
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 22
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pret sāpēm ar adatošanu
25. februāris, 2021
LA
LA.LV
Praktiski
Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku?
24. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mazā bioķīmijas vārdnīca un neaizstājamie mikroelementi – selēns, cinks
23. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja ar Covid-19 saslimst starp pirmo un otro poti? Skaidro infektoloģe 19
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta cietumos ieslodzīto vakcinācija pret Covid-19 6
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Otrdien atklāti 729 Covid-19 gadījumi. Miruši seši sasirgušie 6
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēki ir jāmotivē!” Mūziķis uzskata, ka brīvprātīgi piespiedu kārtā ar laiku vakcinēsies visi 50
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā atklāti 1230 jauni Covid-19 gadījumi, Igaunijā – 371 1
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 37
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 34
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 19
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjere: Lietuva sākusi sarunas par Covid-19 vakcīnu ražošanu 28
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgas pils senākajā daļā iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm 5
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Varam atkārtot!” Vai kara mājieni no Krievijas? Ko par 9. maiju Latvijā rakstīja krievu prese 99
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Nocietušies kā nevakcinēti mūki klostera cellē! Pilsoņu ēdināšanai nokāva valzivis un mamutus, alkohola patēriņam sagatavoja baseinus!” Egila Līcīša feļetons
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš izdod rīkojumu par ekonomikas ministra Vitenberga demisiju 11
7 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 44
15 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jāpārstāj būt par mūžīgo naudas atmazgāšanas centru un jāsāk skatīties nākotnē.” Saruna ar Ģirtu Rungaini 36
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 34
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šarmantā aktrise Baiba Indriksone atzīstas: jaunībā bijusi kaislīga koķete, ka varējusi pat koķetēt ar “galda kāju”, ja istabā nebija neviena cita 7
13 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kā šobrīd klājas un kā dzīvo Ilona un mūziķis Ūdrītis pēc traģiskā negadījuma 6
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esošo valdību gāzt nav izdevīgi nevienam!” Hosams Abu Meri par to, kā valdība var kļūt nestabila 19
18 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 35
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 48
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgas pils senākajā daļā iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm 5
22:24
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Grenlandiešu apustulis!” Kā mācītājs ar kuģi devās uz Grenlandi pie vikingu pēctečiem 2
21:31
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 19
21:12