Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

Anda Čakša: Ir jābeidz sodīt neprecētie pāri 49

Autore: Anda Čakša, Saeimas deputāte

Rudens sesija Saeimā turpinās pilnā sparā. Papildus saspringtajām sarunām par valsts budžetu, notiek virkne diskusiju par mūsu sabiedrībai nozīmīgiem jautājumiem īpaši sociālās aizsardzības jomā, izglītībā un vardarbības novēršanā.

IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 41
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 130
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Lai gan pašlaik uzmanības epicentrā ir Covid-19 izplatības ierobežošana, izsludinātā ārkārtējā situācija un tās ietekme uz tautsaimniecību, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka citi sabiedrībai nozīmīgi jautājumi ir atstāti novārtā.

Pašlaik publiskajā telpā aktīvi norisinās diskusija par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību vai vienkāršāk sakot – lai visas ģimenes Latvijā būtu pasargātas, neskatoties uz to vai tās ir slēgušas laulību, vai nē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut arī pašlaik portālā “Mana Balss” notiek parakstu vākšana par šo jautājumu, tas nav jauns un tam savu uzmanību esmu pievērsusi arī es un mani kolēģi. Jautājums jau atrodas aktīvā apspriešanā Saeimā, pavasarī notikušajā Sociālo un darba lietu komisijas sēdē tika lemts aktualizēt jautājumu par ārpuslaulību jeb dzīvesbiedru savienību juridisku aizsardzību.

Daudzām valsts institūcijām, sākot ar Aizsardzības, Ārlietu, Labklājības un Veselības ministrijām, beidzot ar Valsts ieņēmumu dienestu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Zvērinātu notāru padomi, komisija ir nosūtījusi lūgumu skaidrot, vai šāda regulējuma trūkums kādā veidā ietekmē ģimenes, kas kāda iemesla dēļ pašlaik nav reģistrējušas savas attiecības, kā arī aicinājām izteikt viedokli, vai šo institūciju kompetences ietvaros šāds regulējums būtu nepieciešams, lai uzlabotu dažādu ģimeņu sociālo aizsardzību.

Šobrīd atbildes ir saņemtas un esam uzsākuši darbu pie informācijas apkopošanas. Drīzumā plānojam sasaukt sēdi, lai uzsāktu kvalitatīvu, uz faktiem balstītu diskusiju par izmaiņām likumdošanā. Taču, lai stiprinātu ģimenes visā Latvijā, nepieciešams daudz plašāks risinājumu kopums.

Statistika rāda, ka Latvijā ļoti daudz cilvēku dzīvo nereģistrētās attiecībās. Dzīvojam 21. gadsimtā, kad kopdzīve attiecībās bez gredzena nav nekas nosodāms, bet plaši izplatīts un sabiedrībā pieņemts attiecību modelis.

Zināmā mērā šobrīd mēs kā valsts neprecētos pārus sodām, ka viņi kāda iemesla dēļ nav pieņēmuši lēmumu savas attiecības padarīt oficiālas. Es uzskatu, ka tā nav pareiza pieeja.

Valstij ir jāparaugās uz sociālo realitāti, jāpaskatās uz ģimenes definīciju plašāk nekā tikai uz laulību, un likumiem ir jāiet līdzi laikiem.

Es nāku no medicīnas nozares, tāpēc skaidri zinu, kā tas ir, kad dzīvesbiedru attiecībās kāds saslimst, bet ārstniecības iestāde liedz pie viņa doties. Ir tik daudz gadījumu, kad pāris dzīvoja attiecībās, bija kopīgi bērni.

Reiz kāds dzīvesbiedrs smagi saslima un nonāca komā. Viņa dzīvesbiedre nevarēja partneri slimnīcā apciemot, kamēr māte nenokārtoja šo atļauju, jo pēc būtības viņi viens otram skaitās juridiski sveši.

Īpaši aktuāli tas ir tieši šobrīd, kad cilvēki tiek nošķirti, jo, nonākot intensīvajā terapijā, nereģistrētais dzīvesbiedrs pat nevar uzzināt, kādā stāvoklī ir viņam tuvais cilvēks.

Arī savā dzīvē esmu saskārusies ar līdzīgām situācijām. Arī es nebiju savās pirmajās attiecībās dzīvē, un gan man, gan šobrīd jau manam laulātajam draugam ir bērni no iepriekšējām attiecībām.

Kad dzīvesbiedra bērns bija jāved pie ārsta, es izrādījos pilnīgi svešs cilvēks. No pieredzes zinu, kā tas ir, kad strīdu gadījumos šķirtie vecāki cīnās par to, kurš vedis bērnu pie ārsta un ko atļāvis.

Taču šoreiz bērns nav bioloģiski piederīgs tam vecākam, kurš viņu aizvedis pie ārsta. Šeit rodas dilemma – ja esmu komandējumā un bērnam ir pieraksts pie ārsta, ārstam ir jāpieņem lēmums, vai palīdzēt, ņemot vērā, ka tas nav atļauts. Tā tam nevajadzētu būt.

Ar nepatīkamām situācijām dzīvesbiedri saskaras arī citās jomās. VID ierobežojums paredz, ka vienai mājsaimniecībai nav nodokļu atlaides, ja nav oficiāli reģistrētas attiecības – attiecībā gan uz bērniem, gan apgādājamiem.

Jautājumi, kas saistīti īpašuma lietām, ir nesakārtoti. Tās ir tikai dažas no problēmu jomām, kas šobrīd nav sakārtotas, nesniedzot juridisku drošību pāriem.

Katram cilvēkam ir jādod izvēle, vai savas attiecības padarīt oficiālas laulības vai koplīguma ceļā. Ir cilvēki, kuriem reliģiskās pārliecības dēļ ir svarīgi noslēgt laulību.

Ir citi cilvēki, kuri neredz pienākumu šīs attiecības reģistrēt, taču tas nemaina attiecību nozīmīgumu, stiprumu un atbildību vienam pret otru. Mēs dažkārt domājam, ka formālā puse padarīs attiecības labākas, kvalitatīvākas un stiprākas.

Taču, skatoties uz statistiku, droši var teikt, ka tas tā nav, jo šobrīd Latvijā katra trešā laulība tiek šķirta. Tas, ka attiecības ir bijušas oficiālas, tās nebūt nepadara ilgtspējīgākas.

Toties, ja mēs sniedzam šo aizsardzību, cilvēki, kuri nav precējušies, jūtas daudz stabilāk. Man ļoti patīk Francijas piemērs: tad, kad esat ievākušies kopā un noteikuši, ka esat attiecībās, valsts pielāgojas un uzskata jūs par vienu ģimeni.

Nav tās sajūtas, ja kaut kas notiek ar dzīvesbiedru, ka esi kā no laivas izmests. Tas, manuprāt, ir plašai sabiedrības daļai saistoši, ja mēs rūpējamies par ikkatru Latvijas sabiedrībā.

Modernas valsts pamatā nav iegrožot savus iedzīvotājus, bet gan sniegt viņiem brīvību lēmumu pieņemšanā, un nepieciešamības gadījumā nodrošināt drošības spilvenu, lai neatstātu tos bezpalīdzīgā situācijā, īpaši tas attiecas uz ģimenēm, kurās aug bērni.

Lai veidotu stipras un drošas ģimenes, vajadzīgas arī izmaiņas izglītībā. Šobrīd vadu arī Dzimuma līdztiesības, reproduktīvās veselības un veselīgas seksualitātes veicināšanas darba grupu.

Man bieži jautā, kas ir tas iemesls, kāpēc tāda ir nepieciešama. Pirmkārt, Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā dēvētā Stambulas konvencija vēl joprojām nav ratificēta, un Latvijā ir joprojām ir ļoti augsti rādītāji sieviešu nāvei ģimenē no vardarbības.

Tieši Covid-19 situācija parādīja, ka pirmajās desmit dienās pēc ierobežojumu stāšanās spēkā pavasarī, policijas izsaukumi uz konfliktiem ģimenē dubultojās, partnera nošķiršana no ģimenes joprojām ir ārkārtīgi augsta – 2019. gadā tas bija teju 700 gadījumos.

Vardarbība ģimenē nekādā gadījumā nav akceptējama un ir izskaužama. Lai arī esam dzirdējuši dažādus viedokļus par konvencijas ratifikāciju, esmu iesniegusi Satversmes Tiesā lūgumu izvērtēt, vai tiešām šādi apgalvojumi atbilst patiesībai, vai arī mēs kādā mērā tiekam maldināti.

Vēlos uzsvērt, ka šobrīd Latvijā vairāk nekā jebkad agrāk būtu jāuzsver mūsu galvenā vērtība – mūsu cilvēki. Ņemot vērā šī brīža situāciju, ir nepieciešams radīt drošības sajūtu, un sajūtu, ka es un mani kolēģi dara visu, lai ikviens Latvijas iedzīvotājs tiktu novērtēts un pasargāts.

SAISTĪTIE RAKSTI
Šis laiks, kad mūsu valsts pamatvērtībās ir jāiekļauj vesela sabiedrība, laulība, ģimene, bērni un tas, ka neatkarīgi no dzimuma visiem ir vienādas iespējas.

Tas ir mūsu sabiedrības pamats, un es vēlos, lai ikkatra ģimene Latvijā varētu justies droši un stabili. Ceru, ka šajā sesijā būs iespēja to īstenot, lai mūsu sabiedrība ir drošāka un iekļaujošāka.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
4 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 80
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
1 diena
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 37
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 41
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 130
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 88
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ļausies tam, kas šodien ar tevi notiek! Horoskopi 25.oktobrim 1
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 3
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
6 dienas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 6
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Bijušais policijas priekšnieks Ints Ķuzis cīnās ar ļoti nopietnām veselības problēmām
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 69
6 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 73
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 12
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 18
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 4
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 21
2 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 17
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 38
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 87
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 70
22 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju 1
17 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Cienīsim mūsu latviešu valodu un nebaidīsimies to nosaukt vārdā, arī darba sludinājumos! 18
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 10
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus
14:47
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
14:24
LA
LA.LV
Uncategorized
LAD neesot informācija, ka izmaiņas gatavotas vienam uzņēmumam, bet šaubas paliek
13:56