Žurnāliste: Valsts nevar pieņemt likumus, kuri nav izpildāmi 39

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis aicinājis mīkstināt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus Latvijā. “Valsts nevar pieņemt likumus, kuri nav izpildāmi un kuru izpildi valsts nespēj nodrošināt…” diskutējot par tēmu raidījumā “Preses klubs”, norāda žurnāliste, producente Anita Daukšte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 30
Lasīt citas ziņas

Daukšte uzsver, ja valsts redz, ka viņa nespēs nodrošināt šī likuma izpildi, tad Kučinska priekšlikums ir likumsakarīgs un loģisks – atteikties no 1.septembra termiņa, līdz kuram uzturēšanās atļauju īpašniekiem obligāti jāapliecina latviešu valodas zināšanas, lai saglabātu iespēju turpināt dzīvot Latvijā, bet ļaut to kārtot tikai tiem, kuriem beigsies uzturēšanās atļauja.

Žurnāliste akcentē, ka mums uz šo jautājumu ir jāskatās arī no starptautisko tiesību, cilvēktiesību un konvenciju viedokļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat visiem jāatgādina, ka šie cilvēki uzreiz netiks uzreiz izraidīti no valsts – viņiem vēl uz gadu tiks pagarināta termiņuzturēšanās atļauja. Un tikai pēc tam, ja viņi joprojām nevarēs iesniegt  apliecinājumu par valsts valodas zināšanām, domās, kā ar viņiem rīkoties.

Pirmajiem valodas pārbaude būtu jākārto tiem Krievijas pilsoņiem, kuriem beigusies uzturēšanās atļauja

Lai izvairītos no liekām rindām, pirmajiem valodas pārbaude būtu jākārto tiem Krievijas pilsoņiem, kuriem beigusies uzturēšanās atļauja, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS).

Imigrācijas likumā ietvertā norma paredz, ka pastāvīgās uzturēšanās atļaujas Latvijā tiek piešķirtas tikai tiem Krievijas pilsoņiem, kuri var pierādīt savas latviešu valodas prasmes. Pretējā gadījumā pastāvīgās uzturēšanās atļauja tiek anulēta.

Vienlaikus viņš norādīja, ka lielākā Krievijas pilsoņu plūsma uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļām varētu sākties vasarā. Kopumā pakalpojums būs jāsniedz vairāk nekā 17 000 Krievijas pilsoņu, kuriem šobrīd ir vēl ir derīgas pastāvīgās uzturēšanās atļaujas.

Ministrs uzskata, ka uzreiz šiem 17 tūkstošiem cilvēku šādu pakalpojumu būtu visai grūti nodrošināt un varētu sākties haoss.

Tāpēc viņš rosina, ka katrs Krievijas pilsonis var vērsties PMLP līdz ar pastāvīgās uzturēšanas atļaujas derīguma termiņa beigām katrā konkrētajā gadījumā, nevis tieši līdz 1.septembrim. Šādu cilvēku šogad varētu būt ap četriem tūkstošiem.

Reklāma
Reklāma

Šis jautājums tikšot pirmdien pārrunāts koalīcijā.

Pērn 24.septembrī stājās spēkā grozījumi Imigrācijas likumā, kas maina uzturēšanās atļauju saņemšanas kārtību Krievijas pilsoņiem. Grozījumi paredz, ka Krievijas pilsoņiem, kas pirms citas valsts pilsonības saņemšanas bijuši Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi un uzturas Latvijā ar pastāvīgās uzturēšanās atļauju, PMLP līdz šī gada 1.septembrim jāiesniedz dokumenti, kas apliecina valsts valodas zināšanas A2 līmenī.

Personai, kura vēlas turpināt uzturēties Latvijā, nezaudējot pastāvīgā iedzīvotāja statusu, līdz 1.septembrim jāsaņem jauna pastāvīgās uzturēšanās atļauja jeb Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statuss.

Saskaņā ar regulējumu, pārbaudi var nekārtot personas kas ieguvušas pamata, vidējo vai augstāko izglītību akreditētās programmās latviešu valodā. Tāpat pārbaude nav jākārto personām, kas apguvušas akreditētu mazākumtautību izglītības programmu un kārtojušas centralizēto eksāmenu latviešu valodā 9.klasei vai centralizēto eksāmenu latviešu valodā 12.klasei.

Iekšlietu ministrija iepriekš lēsa, ka jaunās Imigrācijas likuma prasības attiecas aptuveni uz 25 000 Krievijas pilsoņu, no kuriem aptuveni 5000 ir vecāki par 75 gadiem.

TV3 pagājušajā nedēļā vēstīja, ka Kučinskis aicinās Saeimu mīkstināt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus Latvijā un atteikties no 1.septembra termiņa, līdz kuram uzturēšanās atļauju īpašniekiem obligāti jāapliecina latviešu valodas zināšanas, lai saglabātu iespēju turpināt dzīvot Latvijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.