Foto: Inita Šteinberga

Ar salmu maisu uz dīķi. Pārsteidzoša metode, kā tikt vaļā no aļģēm! 1

Ja apnikusi cīņa ar aļģēm piemājas dīķītī, steigšus jādodas pie zemniekiem pēc miežu salmiem, kamēr tie nav iearti zemē vai sadedzināti. Miežu salmiem piemīt spējas uzturēt ūdeni tīru.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Dažos piemājas dīķīšos manīta laba un lēti īstenojama lieta – ūdens tīrībai no aļģēm dīķī iemērkts salmu maiss. Kā paskaidroja saimnieki, šo ideju viņi noskatījuši internetā. Salmi sabāzti pītajā plastmasas maisā (kā tīkls), tajos ielikts akmens, lai neuzpeld. Galam piesiets striķis, lai maisu var viegli izvilkt krastā. Ūdens nelielajās ūdenstilpēs tiešām izskatās tīrs.

Kas tas par noslēpumu, un kādi procesi mazina aļģu veidošanos? Populārais hidrotehniķis Māris Mālkalnietis atzīst, ka šāda metode jau sen ir populāra Anglijā. To no angļiem pārņēmuši arī amerikāņi, turklāt veikuši nopietnus zinātniskus pētījumus. Latvijā šī metode vēl ir maz zināma. Māris Mālkalnietis teic, ka īstas skaidrības par miežu salmu iedarbības mehānismu nav, taču metode darbojas. Ir teorija, ka salmos ūdenī attīstās ūdeņraža peroksīds, kas tad varētu iznīcināt aļģu sporas. Ja tā, tad tas tiek galā ne tikai ar aļģēm. Speciālists domā, ka šādu efektu radīt varētu kādas baktērijas, kuras veidojas uz salmiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Anglijā un Amerikā šādu salmu maisu gatavošana ir pat tehnoloģiski smalki izstrādāta. Aprēķināts arī salmu daudzums, kāds konkrēta lieluma dīķim vajadzīgs.

Ūdenstilpju speciālists tiem, kas nolēmuši pamēģināt miežu salmus dīķīša tīrības uzturēšanai, iesaka maisus sagatavot tagad, bet likt ūdenī pavasarī, kad dīķis sāk iesilt. Pēc sešu mēnešu mirkšanas rudenī maisus velk ārā. Tie stingri jāpiesien, jo, nogrimuši un atstāti tilpes dibenā, paši pūstot kļūs par piesārņojumu.

Māris Mālkalnietis gan piebilst, ka aļģes, kamēr dzīvas, nav nekas slikts, tās ir pat vēlamas. Tās kļūst netīkamas tad, kad atmirst un uzpeld virspusē. Kad vējš tās sadzen krastā, speciālists iesaka tās izķeksēt ar plastmasas grābekli, kuram plati zari (smeļot tie ir uz augšu). Regulāri nokāstās aļģes ir lielisks materiāls kompostam. Tās ar gardu muti notiesās cūkas un vistas.

Speciālists piebilst, ka cerēt tikai uz salmiem kā brīnumlīdzekli nevar. Ūdens tīrīšanā bez mehāniska roku darba iztikt nevarēs (krīt lapas, zāles smalkumi u. c.), taču salmu maisi noteikti ir labāka metode nekā ķīmijas liešana ūdenī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.