
Arheologi sāk izpēti Marienburgas pils teritorijā Alūksnē 0
Alūksnes pilssalā senās Marienburgas viduslaiku pils teritorijā uzsākta arheoloģiskā izpēte. To saskaņā ar iepirkuma procedūras rezultātiem veic SIA “Archeo”, kas par šo darbu saņems 12 880 eiro, informē Alūksnes novada pašvaldības pārstāve Evita Aploka.
Viņa atzīmē, ka Alūksnes viduslaiku pils ir valsts nozīmes arheoloģiskais un arhitektūras piemineklis. Savulaik pilij bijusi nozīmīga loma Alūksnes kā apdzīvotas vietas izveidē un attīstībā, bet mūsdienās Livonijas ordeņa pilsdrupas ir svarīga kultūrvēsturiska liecība.
Lai šo objektu saglabātu arī nākamajām paaudzēm, Alūksnes novada pašvaldība ir uzsākusi nopietnu izpēti un plāno veikt kritiskāko pilsdrupu mūru posmu konservāciju, kā arī citas aktivitātes pilsdrupu attīstībai un popularizēšanai. Izpēti vadīs arheologs Uldis Kalējs, kurš līdzīgu darbu Marienburgas pilsdrupu teritorijā ir veicis arī iepriekš.
Arheoloģisko izpēti plānots veikt 10×15 metrus lielā laukumā. Izpētes laikā visus notiekošos darbus un atklājumus aprakstīs un fiksēs fotoattēlos vai zīmējumos. Senlietas un citus nozīmīgus atradumus darbu veicēji nodos Alūksnes muzejam.
Noslēdzot izpēti, SIA “Archeo” pašvaldībai iesniegs pārskatu par paveikto un konstatēto, kā arī atzinumu par turpmāk veicamajām darbībām saistībā ar atsegtās arheoloģisko izrakumu vietas nostiprināšanu, konservēšanu un nosegšanu.
Arheologs Kalējs uzsver, ka izvēlētais laukums saskaņā ar vecajiem plāniem atrodas vietā, kur tas daļēji skar iekšpagalmu, ārpusi un nedaudz arī ieejas vietu galvenajā pilī.
“Šī vieta izvēlēta tādēļ, ka ir vispiemērotākā, lai sāktu kompleksu izpēti, virzoties tālāk uz visām pusēm. Izpētes darbu sākotnējā posmā ir vairāk fiziska darba, noņemot celmus, augšējo zemes kārtu, tīrot gruvešus, taču arī tie ir vērtīgs avots, kur var atrast būvdetaļas, lodes un citas liecības no pils pastāvēšanas laika, īpaši no tās beigu posma,” norāda izpētes darbu vadītājs.
Kopā ar profesionāļiem šī vasara būs saistoša arī desmit Alūksnes skolēniem, kurus novada pašvaldība nodarbinās arheoloģiskās izpētes darbos Nodarbinātības valsts aģentūras izsludinātajā skolēnu nodarbinātības projektā, tā līdzfinansējumam atvēlot 2355 eiro.
Skolēni arheoloģiskās izpētes teritorijā šovasar pavadīs mēnesi. Starp viņiem būs arī alūksniete Marta. Jauniete atzīst, ka viņu nebiedē fiziskais darbs, jo tam motivē vēlme būt klāt un piedalīties vēsturisku liecību atrašanā, kas ļauj tuvāk iepazīt savas dzimtās pilsētas vēsturi.
Arheologs Kalējs uzsver, ka jaunieši ir labi palīgi izpētes procesā, un, turpinot projektu nākamajos gados, iespējams, izpētē varētu iesaistīt arī pieaugušos.