Arktikas padomes apspriedes ietvaros ASV valsts sekretāram Maikam Pompeo (no labās) bija divpusēja tikšanās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, izvērtējot stāvokli Venecuēlā un bruņojuma kontroles jautājumus.
Arktikas padomes apspriedes ietvaros ASV valsts sekretāram Maikam Pompeo (no labās) bija divpusēja tikšanās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, izvērtējot stāvokli Venecuēlā un bruņojuma kontroles jautājumus.
Foto: Mandel Ngan/AFP/SCANPIX/LETA

Arktikas padome apspriežas Somijā 0

Vakar Rovaniemi pilsētā Somijas ziemeļos notika Arktikas padomes apspriede, dalībvalstu pārstāvjiem pievēršoties minerālo resursu apguvei un vides problēmām polārajā reģionā. Arktikas padomē darbojas ASV, Kanāda, Krievija, Somija, Norvēģija, Zviedrija, Dānija un Islande. Tajā ir pārstāvētas arī reģiona pamattautības. Novērotāja statuss Arktikas padomē ir Ķīnai, Indijai, Dienvidkorejai, Singapūrai, Itālijai un Japānai.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Lasīt citas ziņas

Vai Ziemeļu okeāns kļūs par jaunu Dienvidķīnas jūru?

Arktikas ledāju platībām samazinoties un paveroties plašākām kuģošanas iespējām, arvien vairāk valstu grib gūt pieeju šī reģiona vēl neatklātajām naftas un gāzes atradnēm, kā arī cinka un reto metālu krājumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Asu runu Rovaniemi teica ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, noraidot Ķīnas vēlmi iesaistīties Arktikas politikas veidošanā.

“Vai mēs gribam, lai Ziemeļu okeāns kļūtu par jaunu Dienvid­ķīnas jūru, ko pārņēmusi militarizācija un sāncensība par teritoriāliem ieguvumiem?” retoriski jautāja Pompeo, atzīmē aģentūra “Reuters”.

ASV militārpersonas pirms dažām dienām brīdināja, ka, paveroties plašākām kuģošanas iespējām Arktikā, ir bažas par Ķīnas zemūdeņu parādīšanos šajā apvidū. Ķīnai kopš 2013. gada ir novērotājas statuss Arktikas padomē. Analītiķi atzīmē Ķīnas arvien aktīvāko darbību polārajā reģionā, Pekinai plānojot papildināt tradicionālo Zīda ceļu ar “Polāro Zīda ceļu”.

“ASV ir aptvērušas, ka tās nevar atļaut Krievijai un Ķīnai rīkoties Arktikā pēc saviem ieskatiem,” paziņojis Zviedrijas Aizsardzības pētījumu aģentūras direktora vietnieks Niklass Granholms.

ASV atjauno ledlaužu floti

Pēdējos gados Krievija ir atjaunojusi Arktikas apgabalā vairākas militārās bāzes, kas bija slēgtas pēc aukstā kara, un modernizējusi savu Ziemeļu floti.

Arī ASV ir pārveidojusi savu Otro floti, kuras darbības rajons ietver ziemeļpolu. “Daļēji atbildot uz Krievijas destabilizējošām darbībām, mēs atjaunojam savu ledlaužu floti un vairojam finansējumu krasta apsardzei,” apspriedē Rovaniemi paziņoja ASV valsts sekretārs Pompeo.

Kā ziņo laikraksts “The Washington Post”, ASV ir atteikušās parakstīt Arktikas padomes apspriedes nobeiguma deklarāciju, nepiekrītot tajā izteiktajam vērtējumam par klimata izmaiņām. “Dažādas valstis klimata izmaiņas vērtē atšķirīgi,” atzinis Somijas pārstāvis Arktikas padomē Alekss Harkonens, “taču runa nav par to, vai klimata izmaiņas tiks vai netiks pieminētas”.

Reklāma
Reklāma

“Šī problēma tiks atzīmēta nobeiguma deklarācijā,” viņš uzsvēra. Pētnieki secinājuši, ka gaisa temperatūra Arktikā pieaug divreiz ātrāk nekā citos zemeslodes rajonos un Ziemeļu okeāns vasaras mēnešos varētu būt brīvs no ledus jau tuvāko 25 gadu laikā. ASV prezidents Donalds Tramps ir vairākkārt izteicis šaubas, vai globālā sasilšana ir cilvēka darbības rezultāts, un atsaucis ASV dalību Parīzes klimata līgumā, kas paredz ierobežot vidējās globālās temperatūras kāpumu.

Pēc piedalīšanās Arktikas padomes apspriedē Somijā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo dosies vizītēs uz Vāciju un Britāniju. Atpakaļceļā Pompeo paredzējis apmeklēt Dānijas autonomo teritoriju Grenlandi, kur apspriedīsies ar vietējām amatpersonām par Ķīnas aktivitātēm šajā arktiskajā salā. ASV Grenlandē ir aviobāze Tūlē, kas atrodas tūkstoš kilometrus aiz polārā loka.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.