Āfrikas cūku mēra seku likvidēšana vienā no sērgas skartajām fermām Latvijā 2014.gadā.
Āfrikas cūku mēra seku likvidēšana vienā no sērgas skartajām fermām Latvijā 2014.gadā.
Foto no PVD arhīva.

Asociācija: ĀCM skartajai saimniecībai Vecpils pagastā tuvumā nav lielu cūkkopības fermu 0

Nelielajai saimniecībai Durbes novada Vecpils pagasta “Zaļodzēs”, kurā šogad ir reģistrēts pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, tuvumā nav lielu cūkkopības fermu, teica Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) vadītāja Dzintra Lejniece.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Viņa skaidroja, ka tas ir pozitīvi, jo ap slimības skarto saimniecību noteiktā karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā – neskars lielās saimniecības.

Lejniece atzīmēja, ka saimniecība Durbes novada Vecpils pagasta “Zaļodzēs” nav LCAA biedre un viņai neesot informācijas kā slimība būtu varējusi iekļūt novietnē. Pēc viņas teiktā, tas būs zināms tikai pēc Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veiktās epidemioloģiskās izmeklēšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Asociācijas vadītāja arī uzsvēra, ka ik gadu mājas cūku saimniecībās sevišķi palielinās risks saslimt ar ĀCM tieši ogu un sēņu, kā arī dārza velšu ievākšanas sezonā, kad skrupulozi jāievēro biodrošības pasākumi, tajā skaitā nedod cūkām zaļbarību, arī pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus kartupeļus un citas dabas veltes.

“Arī LCAA visām saimniecībām, it sevišķi Kurzemē, kur patlaban ir aktīvākā meža cūku krišana ĀCM dēļ, atgādinām par trīskāršu biodrošību, nepieciešamību veikt pārrunas ar darbiniekiem un apmeklētājiem, lai netiktu pieļautas kļūmes,” teica Lejniece.

Viņa piebilda, ka šā gada pirmais ĀCM saslimšanas gadījums mājas cūku populācijā liek rūpīgāk pārvērtēt biodrošību. “Tiklīdz saņēmām šo informāciju, savstarpēji sazvanījāmies un pārrunājām notikušo. Tas vēlreiz pierāda, ka šī slimība mums, cūkkopjiem, neļaus atslābt,” sacīja Lejniece.

Jau ziņots, ka cūku novietnē Durbes novada Vecpils pagastā reģistrēts šogad pirmais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. PVD saimniecībā ir veicis ĀCM apkarošanas pasākumus, tika iznīcinātas 49 cūkas. PVD ir arī uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Tāpat vēstīts, ka Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām tika konstatēts gandrīz pirms gada – 2018.gada 15.augustā.

Tikmēr mežacūku populācijā ĀCM šogad kopumā konstatēts 200 mežacūkām 50 novadu 114 pagastos

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.