Džareds Kušners, ASV prezidenta Donalda Trampa znots, un prezidenta meita Ivanka Trampa abi ir Baltā nama vecākie padomnieki, kuriem drošības pielaides, spītējot drošības biroja iebildumiem, izgādājis prezidents.
Džareds Kušners, ASV prezidenta Donalda Trampa znots, un prezidenta meita Ivanka Trampa abi ir Baltā nama vecākie padomnieki, kuriem drošības pielaides, spītējot drošības biroja iebildumiem, izgādājis prezidents.
Foto: Saul Loeb/AFP/SCANPIX/LETA

ASV valsts noslēpumi ir apdraudēti: Baltā nama darbiniece ceļ trauksmi 0

Baltā nama drošības biroja darbiniece atklājusi, ka desmitiem cilvēku ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijā ir saņēmuši pielaidi klasificētai informācijai, lai gan viņu biogrāfijās atklāti tādi “diskvalificējoši apstākļi” kā aizdomas par ārvalstu ietekmi, narkotiku lietošana un noziedzīga uzvedība.

Reklāma
Reklāma

Baltā nama darbiniece ceļ trauksmi

“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Lasīt citas ziņas

Triša Ņūbolde, kura 18 gadus pārraudzīja drošības pielaižu izsniegšanu Baltā nama vecākajiem padomniekiem, atklājusi, ka izveidojusi sarakstu ar vismaz 25 amatpersonu vārdiem, kam pērn sākotnēji bija liegtas drošības pielaides, bet tad liegumus atcēla administrācijas augsta ranga ierēdņi. Šie fakti izklāstīti vēstulē un ziņojumā, ko publiskojis ASV Kongresa Pārstāvju palātas Kontroles un reformu komitejas priekšsēdētājs demokrātu kongresmenis Elija Kamingss, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

Dokumentos, kas balstās uz Ņūboldes 23. marta sarunu Kongresa komitejā, nav atklāti amatpersonu vārdi, kas ir sarakstā, bet teikts, ka to skaitā ir “divi šobrīd augstus amatus ieņemoši Baltā nama ierēdņi, kā arī līguma darbinieki un citas personas” no prezidenta administrācijas dažādām nodaļām. “Šīm personām bija virkne nopietnu diskvalificējošu apstākļu, tajā skaitā ārvalstu ietekme, interešu konflikti, finanšu problēmas, narkotiku lietošana un noziedzīga uzvedība,” teikts Ņūboldes ziņojumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo dokumentu publiskošana iezīmē jaunu posmu konfliktā starp republikāņu kontrolēto Balto namu un demokrātu vairākumu Kongresa Pārstāvju palātā pēc dažu izvilkumu publiskošanas no īpašā prokurora Millera ziņojuma par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā.

Kongresa komiteja sāk izmeklēšanu

Kamingsa komiteja izmeklēja apstākļus, kādos drošības pielaides tika izsniegtas Baltā nama vecākajiem padomniekiem, tajā skaitā prezidenta Trampa znotam Džaredam Kušneram, bijušajam nacionālās drošības padomniekam Maiklam Flinnam un bijušajam prezidenta palīgam Robam Porteram. Kongresa komiteja aktivizēja izmeklēšanu pēc tam, kad laikraksts “The New York Times” atklāja, ka prezidents Tramps devis rīkojumu izsniegt pielaidi Kušneram, neņemot vērā nacionālās drošības biroja darbinieku iebildumus.

Savas bažas par pārkāpumiem drošības pielaižu izsniegšanā intervijā raidsabiedrībai NBC bija izteikusi arī Ņūbolde. Kamingss paziņojis, ka šonedēļ izsniegs pirmo pavēsti oficiālai noklaušināšanai šajā lietā. Pavēste tiks izsniegta Karlam Klainam, kurš bija Baltā nama personāla drošības direktors un Ņūboldes priekšnieks. Klains vairs nestrādā Baltajā namā un pārgājis darbā uz Aizsardzības ministriju.

Kongresmenis Džims Džordens, kurš Kamingsa komitejā pārstāv Republikāņu partiju, paziņojis, ka šī izmeklēšana ir “partijisks uzbrukums un iegansts parakņāties personiskajās lietās”. Džordena birojs raksturojis Ņūboldi kā “neapmierinātu darbinieci, kurai bija tikai ierobežota informācija par drošības pielaižu (ne)izsniegšanas iemesliem” prezidenta administrācijā, kurā strādā aptuveni 5000 cilvēku.

Trauksmes cēlēju nosūta bezalgas atvaļinājumā

Savā vēstulē Ņūbolde atzīmē, ka drošības pielaižu pārskatītāju lēmumi radījuši sistemātiskas problēmas Baltā nama drošības biroja darbā. Intervijā AP viņa paziņojusi, ka par savām bažām informējusi savu priekšniecību. Baltais nams reaģēja, janvārī uz divām nedēļām nosūtot viņu bezalgas atvaļinājumā, jo viņa neesot ievērojusi jauno norādījumu, ka visi dokumenti jāskenē atsevišķos failos. Kad Ņūbolde februārī atgriezās darbā, viņa vairs netika iesaistīta drošības pielaižu izvērtēšanas procesā.

Reklāma
Reklāma

Viņa tika informēta par biroja restrukturizācijas plānu, kas viņai atņem pārraudzības pilnvaras. Pēc Ņūboldes vēstules saņemšanas Kamingss lūdza Balto namu izsniegt viņas izveidoto sarakstu, kā arī dokumentus par drošības pielaižu kārtošanu vairākām augsta ranga amatpersonām, tostarp Flinnam, Kušneram un Porteram.

Flinns saglabāja drošības pielaidi pat pēc tam, kad kļuva publiski zināms, ka viņš melojis Federālajam izmeklēšanas birojam (FIB) par savām sarunām ar Krievijas vēstnieku un ka viņa darbību izmeklē Tieslietu ministrija. Kušners, aizpildot dokumentus drošības pielaidei, neatklāja daudzos kontaktus ar ārvalstu amatpersonām. Baltā nama personāla drošības birojs ieteica neizsniegt viņam pielaidi, taču prezidents Tramps vienpersoniski lēma citādi, atzīmē “The New York Times”.

Porteram bija pagaidu drošības pielaide, lai gan FIB vairākkārt brīdināja Balto namu, ka divas viņa bijušās sievas iesniegušas tiesā prasību, apsūdzot viņu sadzīves vardarbībā. Kad šīs apsūdzības tika publiskotas, Porters atkāpās no amata.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.