Foto no Jāņa Kalniņa arhīva

Atā, ķirmji, atā, brants… 2

Koks cilvēkam ir viens no draudzī­gā­ka­jiem dabas materiāliem. Tomēr, kā jau visiem dabiskajiem, tam ir savs ienaidnieku pulciņš. Koka mājā savus taustekļus reizēm izstiepj brants (slapjā mājas piepe), reizēm tur ar visu ģimeni mielojas mājas ķirmis. Ko saimniekam darīt?

Reklāma
Reklāma

 

Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Krievijas “lācis” Putins asina nagus, lai sagrābtu arvien vairāk Eiropas uzņēmumu
Lasīt citas ziņas

Tradicionāli koku mēģina sargāt ar dažādiem ķīmiskajiem līdzekļiem, sākot no diezgan nevainīgiem un beidzot ar stiprām indēm.

Pašlaik mūsdienīgākais koka ārstēšanas līdzeklis ir tā termiskā apstrāde vai Wooditherm metode. Ideja ir vienkārša. Izrādās, ka, kokmateriālam sakarstot līdz 45 °C, sadalās tajā mītošo kaitīgo radību olbaltumvielas un šie organismi aiziet bojā. Atliek tikai tikai koku līdz šai temperatūrai sasildīt. To var panākt ar kādu no četrām metodēm – izmantojot karsto gaisu, termiskos apvalkus, mikroviļņu vai infrasarkano staru ģenerēšanas iekārtas. Šīs metodes, pielietotas atsevišķi vai kombinētas, ļauj termiski apstrādāt un iznīcināt kaitēkļus visdažādākā lieluma koka konstrukcijās, sākot no mēbelēm un beidzot ar jumta sijām. Tā var darboties arī aizsargājamās vēsturiskās būvēs, nebojājot koka konstrukcijas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienkārša un saprotama ir karstā gaisa metode. Sanējamam objektam pievada karsto gaisu, kas koku uzsilda līdz nepieciešamajai temperatūrai.

 

Karstā gaisa ģenerēšanai kā enerģijas nesēji kalpo dīzeļdegvielas, gāzes vai elektrības degļi, pielietotās siltumenerģijas jauda sniedzas no 3kW līdz 350 kW. Ar karsto gaisu var apstrādāt ne tikai nelielus objektus, bet arī pat lielu māju sienas un jumtus. Protams, aktuāla ir ugunsdrošība, tāpēc procesu kontrolē ar termografiskām kamerām, datoru pārvaldītiem sensoriem un citām augstvērtīgām mērīšanas iekārtām.

Visātrākā ir mikroviļņu metode, kas arī noder koka termiskajai apstrādei cīņā ar kaitēkļiem. Ar speciāli celtniecībai pārveidotām mikroviļņu iekārtām objektu apstrādā ar elektromagnētiskajiem viļņiem. Kokmateriālā esošās ūdens molekulas nonāk kustībā, un berzes dēļ mikroviļņi pārtop siltumenerģijā. Šis apstrādes veids ir visiedarbīgākais, jo ļoti īsā laikā iespējams iznīdēt kaitīgos organismus. Šo metodi bieži izmanto atsevišķās koka konstrukcijās, nelielās slēgtās teritorijās un mitros mūros. Jāatceras, ka apstrādi var veikt tikai profesionāļi!

Modernākā koksnes ārstēšanas metode ir infrasarkanais starojums, kas arī noder šai vajadzībai. Izveidotas ierīces, visbiežāk ar 30 kW jaudu, kurās saules starojumu imitē keramiskie vai metāla detektori. Kokmateriālu apstrādei izmanto garos un īsos infrasarkano staru viļņus. Procesu vada datoru kontrolēti temperatūras sensori, lai izvairītos no konstrukciju pārkaršanas. Infrasarkano staru metodi izmanto ēku pildrežģiem, dažādām būvmateriālu kombinācijām, sienu un griestu savienojumiem, karnīzēm, dekoratīvajām apmalēm, kā arī mēbelēm.

Reklāma
Reklāma

Tur, kur bojātas tikai dažas koka konstrukcijas, var tās ietīt speciālā termiskā apvalkā. Tos izgatavo no elastīga materiāla, kurā iestrādātas speciālas elektriskas siltumu ražojošas lentes. Termoapvalkus visbiežāk izmanto mēbelēm, tāpat tie noder kā papildus metode pārējām koksnes sanācijas darbībām.

– Lai bojātajā koksnē visefektīvāk iznīcinātu kaitīgos organismus, mūsu uzņēmumā vispirms izanalizē dažādas darba izpildes iespējas un tad izvēlas piemērotākās tehnoloģijas. Procesam seko ar mērīšanas iekārtām, darbu gaitu dokumentē, kontrolei pieaicina pat neatkarīgus ekspertus, – uzsver Inta Svara, Vācijas firmas “Otto Richters” pārstāve Austrumeiropas valstīs.

 

 

SVARĪGI

Koksnes termoapstrādē pēc Wooditherm tehnoloģijas nelieto ķīmikālijas un biocīdus, tātad gaisā vai uz virsmām nenokļūst kaitīgas vielas Apstrādes laikā nav nepieciešams uzstādīt papildu konstrukcijas, piemēram, sastatnes. Sanējamais objektu pēc darbu pabeigšanas saglabā savu iepriekšējo izskatu bez jebkādām apstrādes pazīmēm.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.