Austrijas parlamentā būs trešdaļa eiroskeptiķu 0

Svētdien austrieši izvēlējās tautas kalpus, kas viņus parlamentā pārstāvēs turpmākos piecus gadus. 


Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
Lasīt citas ziņas

Par spīti rekordzemam vēlētāju atbalstam, uzvaru pieticīgi svinēja sociāldemokrāti (SPO) ar 27,1% balsu. Necils rezultāts bija arī SPO līdzšinējai koalīcijas partnerei Tautas partijai (OVP), kas saņēma 23,8% balsu, bet tas ir pietiekami vairākumam parlamentā, ja abas partijas izvēlēsies atjaunot savu aliansi. Kanclera Vernera Faimana vadīto sociāldemokrātu alianse ar Tautas partiju kopā saņēmusi balsu absolūto vairākumu – 50,9%. Tomēr, salīdzinot ar 2008. gadu, kad par abām partijām nobalsoja 55,3% vēlētāju, to pozīcijas ir ievērojami vājinātas. Nacionālistiskā galēji labējā Brīvības partija (FPO) ar negaidīti labiem rezultātiem nepatīkami pārsteidza ne vien konkurentus, bet arī eirooptimistus, jo Austrija kopš svētdienas vēlēšanām ir vienīgā ES valsts, kuras parlamentā būs aptuveni trešdaļa eiroskeptiķu. Viņu rindas papildinās arī politiskie jaunpienācēji no partijas “Štronaha komanda Austrijai”, kas tikai gadu pēc partijas dibināšanas un vēlēšanu kampaņā ieguldītajiem 20 miljoniem eiro (no partijas līdera – 81 gadu vecā miljardiera Kanādas austrieša Franka Štronaha kabatas) ar 4,8% balsu iekļuva parlamentā. Pārsteidzošus panākumus, savācot 5,2% balsu, guva arī liberālā partija “Jaunā Austrija” (“Neos”), kas savas politiskās gaitas sāka pirms nepilna gada ar nieka 40 biedriem. Politikas analītiķi uzskata, ka “Neos” izdevies pārvilināt savā pusē Zaļo partijas vēlētājus, kam nācās samierināties ar 11,5% balsu. No pārstāvības parlamentā izstumta labējā populistu partija “Savienība Austrijas nākotnei” (BZO), kas neieguva nepieciešamos 4% balsu.

Vēlēšanās piedalījās 74% balsstiesīgo, no kuriem 66% nobalsoja vēlēšanu dienā iecirkņos, bet 8% iepriekš pa pastu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plašsaziņas līdzekļos Austrijas vēlēšanas tiek atzītas par īpaši garlaicīgām un pat vēlētāju inteliģenci aizvainojošām, jo saukļi esot primitīvi pauduši to, ko, partijuprāt, viņu potenciālie vēlētāji esot gribējuši dzirdēt, nevis to, kas partijām esot “svēts”. Zaļo partijas tipiskās vēlētājas esot jaunas, intelektuālas sievietes; sociāldemokrātu un Tautas partijas pusē esot pensionāri; nacionālistus un Štronahu atbalstot antiintelektuāli, sadusmoti strādnieki, kas noraizējušies par savu nākotni un savās neveiksmēs vaino imigrantus vai ES. Tiesa, pats Štronahs par galvenajiem grēkāžiem uzskata profesionālus politiķus un intelektuāļus, jo, viņaprāt, politikā vērā ņemami ir tikai strādnieki, kas ar savām rokām prot nopelnīt naudu, kā viņš to reiz darījis, ražojot darbarīkus. Nepamanīti nepalika Zaļo partijas centieni pievilināt padsmitgadīgos Brīvības partijas vēlētājus (Austrijā var vēlēt no 16 gadu vecuma – A. L.) ar, piemēram, prezervatīvu testiem “zaļajā” jauniešu žurnālā “Eva”, kā arī ar kampaņu jaunām meitenēm “I love my vagina” (“Es mīlu savu vagīnu”), kuras mērķis esot stiprināt jaunu meiteņu pašapziņu. Tās ietvaros tika pieprasīta arī bezmaksas kontracepcija. Sašutumu daudzos izraisīja erotiska satura reklāma ar heteroseksuāliem un homoseksuāliem pāriem, kurā zaļie atbalstīja homoseksuāļu līdztiesību. Drīz vien šis video platformā www.youtube.com tika bloķēts. Arī Brīvības partijai izdevās sacelt traci garīdznieku vidū ar patvaļīgi papildināto biblisko saukli “Mīli savu tuvāko – man tie ir austrieši”.

 

Paredz koalīcijas atjaunošanu

Lai arī Tautas partijas līderis Mihaels Špindelegers izteicies, ka neļaušot no jauna ievēlētajam sociāldemokrātu kanclera kandidātam Verneram Faimanam diktēt politisko toni, bet apsverot domu veidot koalīciju ar nacionālistisko Brīvības partiju, Austrijā šī iespēja netiek uztverta nopietni. Koalīcijā nāktos ietvert arī “Štronaha komandu”, bet iesaistīšanās šādā savienībā tiek raksturota kā Tautas partijas potenciāla politiska pašnāvība. Sociāldemokrāti jau vēlēšanu vakarā izteica gatavību politiskās laulības līguma atjaunošanai ar Tautas partiju, ar ko austrieši rēķinās. Liberālā “Neos” ir gatava sarunām ar visām partijām, Brīvības partija un, visticamāk, arī Štronahs sapņo par koalīciju, bet rēķinās ar palikšanu opozīcijā, kur iztēlē jau cīnoties “zaļie”.

 

Fakti

Austrijas parlamenta vēlēšanu rezultāti

Sociāldemokrātu partija – 27,1% balsu

Konservatīvā Tautas partija – 23,8%

Brīvības partija – 21,4%

Zaļo partija – 11,5%

Partija “Štronaha komanda” – 5,8%

Liberālā partija “Jaunā Austrija” – 4,8%

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.