Dainas padomi 4
Kā panākt, lai dēj arī ziemā
Tas, ka vecas vistas rudenī un ziemā dēšanā ietur pauzi, ir normāli, skaidro Daina. Tāpēc vistu saime visu laiku jāatjauno. Rudens pusē sāk dēt jaunās vistiņas, kas izperētas martā, aprīlī. Apgaismojums un laba barība ir tikai veicinošie, nevis izšķirošie faktori.
Vistas ražo mēslojumu
Izlietotos salmu pakaišus no kūts krauj kaudzēs. Kad tie sāk sadalīties, pavasarī iestrādā puķu un dārzeņu dobēs. Kartupeļiem pat patīk patrūdējusi mēslu pļeka. Saimnieki bedrītē liek tupeni un virsū salmu/mēslu maisījumu. Nemaz nav par stipru. Savukārt no svaigajiem mēsliem gatavo raudzējumus dārza un siltumnīcas augu mēslošanai.
Dod pārstrādāt zemi
Vistām nepieciešams sauss materiāls, kur pērties. Ziemā Daina vanniņās ber siltumnīcas sauso un irdeno zemi un pievieno no plīts izgrābtos pelnus.
Tādējādi aukstajā laikā no siltumnīcas pamazām tiek izgrābts izlietotās zemes slānis un pavasarī atpakaļ var bērt ar vistu mēsliem bagātinātu augsni.
Pilsētnieki laukus nesaprot
Pēdējā laikā sacelta liela jezga sakarā ar vistu turēšanu lielajos uzņēmumos. Daina to vērtē kā pārspīlējumu, jo dabas draugi nereti ir pilsētnieki, kuri lauku dzīvi nesaprot un idealizē. Tas, ka vistas nobeidzas vai cita citu knābā, ir dabisks process. Jo vairāk putnu, jo biežāk tā gadās. Turklāt dažu šķirņu vistas tiešām nomet spalvas un staigā pliku muguru.
Pat lauku vistu pulciņā pastāv stingra hierarhija. Cilvēka prāts nevar saprast, kāpēc pēkšņi kādu vistu vai gaili nelaiž pie barības, visi knābā un dzen prom. Tādam pat neatvēl sēdēt uz laktas, bet tikai kaktā zem siles. Atstumtie laikus jāliek vien katlā, kamēr sugas māsas nav piebeigušas. Taču lielā kombinātā šādām niansēm nav laika pievērst uzmanību.
Protams, turēt būrī ir traki, taču citādi nevar iegūt lielu daudzumu olu, lai pabarotu cilvēkus.