Foto – LETA

Bērns pierod, ka slikti redz. Vingrojumi acīm 0

Optikas salona “Metropole” optometriste Ieva Rikena uzskata, ka galvenais sliktas redzes iemesls ir iedzimtība. “Šis gēns ir daudzos no mums, tas ir ļoti izplatīts. Tiesa, ja mammai vai tētim nav slikta redze, tas nenozīmē, ka arī bērnam paveiksies. Iespējams, ģimenē kādam jau iepriekš ir bijusi slikta redze, piemēram, vecmāmiņai vai mammas māsai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Ģenētiskai predispozīcijai ir ļoti liela nozīme,” skaidro I. Rikena.

Arī liela slodze acīm var kļūt par redzes pasliktināšanās iemeslu. “Skatoties uz cilvēka evolūciju, cilvēku acis nekad nav strādājušas tik daudz kā mūsdienās. Ilgstoši lietojot visas jaunās tehnoloģijas, piemēram, datorus un mobilos telefonus, acis tiek mocītas,” atzīst I. Rikena. Bērnu acu audi ir ļoti mīksti un elastīgi, pie lielas slodzes tie staipās, un redze var bojāties.

Jānormē 
laiks un attālums

CITI ŠOBRĪD LASA

“Visas jaunās tehnoloģijas nekaitē bērna redzei, ja laiks, ko bērns pie tām pavada, ir normēts. Jāievēro arī attālums, kādā bērns strādā pie datora, skatās televizoru vai ieslīgst mobilajā tālrunī,” atgādina I. Rikena. Optometriste uzskata, ka darbošanās ar datoru vai televizora skatīšanās 40 minūtes dienā nav nekas slikts.

“Dators bojā bērna redzi, ja pie tā tiek sēdēts stundām ilgi, turklāt neatbilstošā krēslā, kas ir par augstu vai zemu. Līdz ar to bērni ļoti ilgstoši skatās nepareizā leņķī,” skaidro optometriste. Datora monitoram jābūt apmēram 60 cm attālumā. Telefonos bērni skatās no 15 cm attāluma 30 – 40 cm vietā.
“Telefonos ir sīkas lietas, kuras būtībā bērnam, it īpaši pavisam mazam, nebūtu jāredz un jāizšķir. Raugoties telefonos, kur ir ļoti daudz sīku lietu, acis tiek apgrūtinātas, tāpēc stingri jāievēro šis attālums,” atgādina I. Rikena.
Skatoties televizoru, I. Rikena iesaka nepievērsties blakus lietām: “Nav ieteicams vienlaikus darīt kaut ko citu, piemēram, lasīt grāmatas vai pildīt mājas darbus.” Pavisam mazu bērnu pie televizora var pielaist divu metru tuvumā, jo bērna redze vēl nav pilnībā attīstījusies. Taču kopumā, jo lielāks attālums no televizora, jo labāk. Televizoru nevajadzētu skatīties arī tumsā.

Katram skolēnam mājās ir darba galds, kur viņš sēž pie datora vai pilda mājas darbus. Apgaismojumam jābūt ne pārāk spilgtam un diezgan mērenam, jākrīt no augšpuses, izgaismojot visu telpu. Papildus šai gaismai jābūt arī galda lampai – tā, lai ēna nekrīt uz to vietu, kur bērns darbojas. “Tāds apgaismojums ir ļoti svarīgs, lai bērns nemiegtu un nesasprindzinātu acis. Bet vislabāk ir strādāt pie loga dienas gaismā, jo tā ir dabisks spektrs acij,” uzsver I. Rikena.

Pārtraukumiem – 
liela nozīme

Kopumā bērns dienas laikā ļoti daudz veic tuvuma darbus – mācās, lasa grāmatas, rēķina, raksta un, protams, arī mājās patstāvīgi skolojas. Būtībā datoram un citām nodarbēm laika nemaz neatliek.
“Saliekot visus tuvuma darbus kopā, sanāk ļoti ilgs laiks. Vairāk nekā četras stundas. Tāpēc vajadzētu ik pēc 40 minūtēm ņemt pārtraukumu, darīt kaut ko citu, kas palīdzēs atpūtināt acis,” norāda I. Rikena. Vecākiem jāliek bērniem paskriet, padarboties svaigā gaisā. Pārtraukumu laikā var veikt arī vingrinājumus. Tā kā katram bērnam ir sava redzes diagnoze, katram būs arī savi vingrinājumi, ko ieteiks redzes speciālists. “Sliktas redzes īpašniekiem vingrinājumi būtu jāveic ar brillēm uz acīm. Tikai ar skaidru redzi vingrinājumus var izpildīt pilnvērtīgi,” teic I. Rikena. Tiem, kam vēl nav briļļu, bet redze sāk pasliktināties, arī tiek noteikti speciāli vingrinājumi. Katram ir ieteicams izvingrināt un atpūtināt acis. “Acis ļoti labi var atpūtināt, skatoties tālumā. Ļoti būtiski, ja reizi 20 minūtēs cilvēks var pacelt acis, paskatīties tālumā, atslābināt tās un censties nejust saspringumu,” iesaka I. Rikena

Reklāma
Reklāma

Vecākiem vairāk jārūpējās par bērnu redzi

Ja vecāki novēro, ka bērns bieži miedz acis, viņš jāved pie redzes speciālista. “Ejot pirmajā klasē, pārbaude ir obligāta, bet pēc tam reti kurš uzskata par vajadzīgu vērsties pie redzes ārsta vai optometrista,” novērojusi I. Rikena. Vecākiem ir jāsaprot, ka bērns nesūdzēsies par to, ka viņš slikti redz, jo viņš vienkārši nezina, kā tas ir – labi redzēt. Bērns pierod pie sliktas redzēšanas, un tas viņam liekas normāli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.