Foto – Shutterstock

Bērns internetā – medusmaize pedofiliem. Kā vecākiem to novērst? 0

Apdraudējums un palīdzība

Mūsdienu tehnoloģijas, tostarp internets, palīdz mums atrast informāciju, iegūt jaunas zināšanas vai sazināties ar radiem, draugiem, paziņām, bet rada arī bīstamas situācijas. Bieži vien tādās nonāk nepilngadīgie. Kā viņus pasargāt?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Latvijas Interneta asociācijas Drošāka interneta centra “Net-Safe Latvia” vadītāja Maija Katkovska un tiesu psiholoģijas eksperte, psiholoģijas doktore Dace Landmane savā praksē nereti saskārušās ar nepatīkamiem gadījumiem. Interneta piedāvājumi īpaši vilina nepilngadīgos, taču šajā vidē viņi viens otru arī pazemo, apsaukā, sūta dažādas izķēmotas fotogrāfijas, iepazīstas ar svešiniekiem, kuri viņiem nodara pāri.

Vecākiem laiku pa laikam jāatgādina bērniem, ka visa informācija, kas parādās internetā, ir publiska un pieejama arī citiem, tostarp gluži svešiem cilvēkiem. Nepilngadīgais, neko ļaunu nedomādams, piemēram, tur ieliek savu fotogrāfiju, bet kāds svešinieks pēc tās var atrast pat viņa dzīvesvietas adresi. Arī mirkļbirkas vai tēmturi (atslēgas vārdi, pēc kuriem var atlasīt nepieciešamo informāciju) ir bīstami.

CITI ŠOBRĪD LASA

Meitenes nereti sevi nofotografē puskailas un attēlus nosūta draudzenēm vai draugiem, bet tālāk kāds labvēlis ievieto internetā profilu ar viņu vārdiem un šīs fotogrāfijas izmanto pavisam citiem mērķiem.

! Tiklīdz internetā kaut ko publisko, kontrolēt informācijas plūsmu vairs nav iespējams. Pat ja ātri izdzēš, nevar zināt, vai kāds ziņu vai fotogrāfiju nav paguvis lejupielādēt vai pārkopēt un saglabāt. Ja tas atklājies, vajag sazināties ar konkrētās interneta vietnes administrāciju un izstāstīt par problēmu.

Ja internetā kāds svešinieks, piemēram, glīta vienaudze, uzrunā, atsūta savas foto­grāfijas un apgalvo, ka vēlas iepazīties un draudzēties, jābūt piesardzīgam, jo jebkurš var izlikties par kādu citu. Viss jāpārbauda un, izmantojot meklētājprogrammu, jācenšas pēc iespējas vairāk uzzināt par šo personu, jo varbūt meitene atrodama vēl daudzos citos portālos, bet ar pavisam citu vārdu un informāciju.

Tādās situācijās nepilngadīgajiem jāmeklē vecāku, skolotāju vai kāda cita pieaugušā palīdzība. Maija Katkovska iesaka zvanīt arī pa uzticības tālruni 116111 un lūgt palīdzību. Var rakstīt vēstuli: [email protected].

! Internetā jāuzliek vismaz privātuma iestatījumi kaut vai tādēļ, lai nepazīstamas personas ar nepilngadīgo nevarētu sazināties.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.