Publicitātes foto

Bērnu attīstošās rotaļlietas – Jūsu bērna izaugsmei un attīstībai 0

Ja mūsu bērns aktīvi kustas, rotaļājas, radoši darbojas  – tātad viņš mācās. No malas raugoties, bērnu rotaļām, šķietami, maz kopīga ar mācībām, taču to laikā tiek iegūtas nenovērtējamas iemaņas un prasmes, kā spēja koncentrēt uzmanību, neatlaidība, komunikabilitāte, radošums, vizuālās telpas izpratne; tiek trenēta fiziskā izturība, attīstīts emocionālais intelekts un atmiņa.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Pieaugušo uzdevums ir bērnu atbalstīt gan ar savu piemēru, gan piedaloties bērna rotaļās kā līdzvērtīgam dalībniekam, lai dabīgā bērna interese un aizrautība nezustu pēc iespējas ilgāk. Vislabākais sabiedrotais šajā gadījumā ir rotaļlietas. Lielajā daudzveidībā īpaši izceļas attīstošās rotaļlietas dažāda vecuma bērniem.

Piedāvātās rotaļlietas var iedalīt sešās grupas:

  • Līdz 1 gada vecumam
CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajos dzīves mēnešos zīdaiņi parasti aktīvi nespēlējas, taču nomoda brīžos sāk izzināt sev apkārt esošos priekšmetus.

Tādas rotaļlietas, kā dažādu krāsu un izmēru grabuļi, kontrastējošu krāsu un tekstūru mantiņas nodrošina veselīgu zīdaiņa attīstību, veicina dabīgu ziņkāri un vēlmi izzināt apkārtējo pasauli.

  • No 1 – 2 gadu vecumam

Bērns ir sācis stāvēt un viņa pasaule ir paplašinājusies. Kustīgas rotaļlietas motivē bērnu kustēties, vienlaicīgi stiprina galvenos muskuļus, trenē līdzsvaru. Fiziskas aktivitātes ieteicams pamainīt ar dažādām kluču un smalkās motorikas attīstīšanas spēlēm.

Būvējot vienkāršas un sarežģītas konstrukcijas ar klučiem, bērns veido izpratni par priekšmetu svara un lieluma attiecībām, līdzsvaru, attīsta savu iztēli un radošumu. Noderīgas ir arī dažādas graužamas rotaļlietas zobiņu un smaganu stiprināšanai.

  • No 3 – 4 gadu vecumam

Šajā vecumā katrs bērns jau ir personība un sociāla būtne, kas sāk spēlēties ar sava vecuma bērniem, veidojas pirmās draudzības. Bērni apgūst un aizraujas ar dažādām komandas spēlēm. Par populāru nodarbi kļūst dažādas konstruktoru spēles, kurām var nodoties gan vienatnē, gan kopā ar draugiem. Svarīga nozīme radošuma attīstībai un bērnu grāmatām.

  • 5 – 7 gadu vecumam

Šajā vecumā ļoti strauji paplašinās bērna vārdu krājums un komunicēšanās iemaņas. Spēles, grāmatas un rotaļlietas, kas motivē mācīties valodu, izzināt dzīvo dabu, pasaules ģeogrāfiju, lasīt un rakstīt ir ļoti piemērotas šī vecuma bērniem. Matemātikas un loģikas spēles sniedz pašpārliecību, kad izdodas atrast pareizo atbildi.

Reklāma
Reklāma

Aktīvās komandas spēles kļūst daudzveidīgākas, sporta un fiziskās aktivitātās bērns var pavadīt kaut visu dienu. Bērni apgūst dažādas galda spēles, trenē iztēli un pacietību, saliekot dažāda izmēra un sarežģītības puzles. Radošās rotaļlietas attīsta mākslinieciskās prasmes.

  • 8 – 11 gadu vecumam

Bērniem patīk un interesē dažādas veselīgas konkurences spēles. Viņi mācās uzvarēt un zaudēt, spēles gaitā salīdzina savas un vienaudžu iemaņas. Aktīvās āra spēlēs dominē veiklības demontrējumi un dažādu jaunu iemaņu apgūšana.

Interesi raisa dažādas zinātniskās spēles, kurās iespējams veikt dažādus pārsteidzošus eksperimentus.

  • 12 – 14 gadu vecumam

Šajā vecumā spēļu prasme izpaužas intelektuālās un radošās pieredzes spēlēs. Jauniešus aizrauj spēles, kuras attīsta stratēģisko domāšanu un problēmu risināšanu. Radošām izpausmēm ir vajadzīgi atbilstoši mākslinieciski komplekti ar kvalitatīviem materiāliem. Komandu sporta spēles palīdz atbrīvoties no trauksmes, stresa un vairo pašpārliecību.

Izvēloties rotaļlietas, it sevišķi pašiem mazākajiem, vajadzētu pārliecināties par Eiropas standarta EN71 marķējumu, kas nosaka rotaļlietu atbilstību Eiropas Savienības drošības prasībām.

Jebkurā vecumā attīstošās spēles ir spēcīga alternatīva dažādiem ekrāniem un vislabākais veids, kā veidot intelektuālu un garīgu personību. Mums kā vecākiem tā ir iespēja būt tuviem  ar savu bērnu caur kopīgu spēļu pieredzi. Lai jums labi kopā izspēlēties!