Foto: SHUTTERSTOCK

Stiprina imūnsistēmu, aizsargā no brīvajiem radikāļiem. Vai selēns palīdz arī pret koronavīrusiem? 0

Regīna Olševska, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

 

Lai gan cinks un selēns ir mikroelementi, kuri organismam nepieciešami pavisam nelielā daudzumā, tie veic simtiem vitāli svarīgu uzdevumu – gan stiprina imūnsistēmu, gan aizsargā no brīvajiem radikāļiem, gan gādā par endokrīnās, reproduktīvās un daudzu sistēmu darbību.

LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
Lasīt citas ziņas
Bieži vien pietiekamu šo vielu daudzumu spēj nodrošināt pilnvērtīgs, daudzveidīgs uzturs, taču reizēm saziņā ar ārstu tās jāuzņem arī papildus.

 

Oksidatīvais un citi stresi

“Selēns ir īpašs, jo bez tā līdzdalības vairāk nekā simts dažādās organismam vajadzīgās funkcijās dzīvība diez vai būtu iespējama,” pārliecināts Rīgas Stradiņa universitātes Bioķīmijas zinātniskās laboratorijas vadītājs, asociētais profesors Andrejs Šķesters, piebilstot, ka tīrā veidā selēns organismā nav atrodams, taču šobrīd zināmi vairāk nekā trīsdesmit dažādi selēna un proteīnu jeb olbaltumvielu savienojumi, no kuriem lielākā daļa vēl ir tikai izpētes sākuma stadijās (selēnu atklāja 1817. gadā, bet nopietni pētījumi sākās tikai pagājušā gadsimta 50.–60. gados).

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, selēnatkarīgā fermenta – glutationperoksidāzes – uzdevums ir šķelt brīvos radikāļus, bet selēnproteīnam P ir divas svarīgas funkcijas – nogādāt selēnu tajā organisma vietā, kur tas visvairāk nepieciešams, un regulēt brīvo radikāļu daudzumu. Bez selēna līdzdalības nebūtu iespējama arī vairogdziedzera hormonu veidošanās.

“Viens no interesantākajiem un arī sarežģītākajiem pēdējo gadu pētījumiem bija profesores Ilzes Konrādes vadītais projekts endokrinoloģijā, kura laikā Hašimoto tireoidīta un Greivsa slimību pacientiem tika noteikts gan selēna, gan selēnproteīna P līmenis organismā, bet atsevišķas grupas saņēma organiskā selēna kursu. Lai gan rezultātu analīze turpinās, kaut kas no izpētītā noteikti palīdzēs šo slimnieku ārstēšanā,” stāsta Andrejs Šķesters.

Latvijā selēna pētniecība aizsākās 90. gadu beigās, kad Černobiļas AES avārijas seku likvidētājiem tika atklātas krasas radiācijas izraisītas oksidatīvā stresa rādītāju izmaiņas, kuru mazināšanai tika izmēģinātas vairāku antioksidantu kombinācijas, tajā skaitā organiskā selēna formas – kviešu milti un raugs ar augstu selēna saturu.

Andreja Šķestera un viņa kolēģu atklājums, ka to lietošana kopā ar pamatterapiju ļauj ievērojami uzlabot černobiliešu veselības stāvokli, izraisīja plašu starptautisku interesi.

“Ja brīvo radikāļu veidošanās netiek kontrolēta, veidojas situācija, kuru pieņemts saukt par oksidatīvo stresu. Selēns ir viens no tiem kareivjiem, kuri stāv ierakumu pirmajās rindās,” uzsver profesors. Oksidatīvais stress rodas tad, kad organismā zūd līdzsvars starp antioksidantiem (E un C vitamīns, beta karotīns, selēns, cinks, varš, magnijs) un brīvajiem radikāļiem – nestabiliem skābekļa savienojumiem, kas veidojas vielmaiņas procesā un kaitē veselībai, vājinot imunitāti, veicinot iekaisuma procesus, palielinot vēža un autoimūno slimību attīstības risku, paātrinot novecošanos.

Starp citu, pirms gadiem desmit Bioķīmijas zinātniskās laboratorijas zinātnieki sadarbībā ar Nacionālo bruņoto spēku Militārās medicīnas centru un RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedru atklāja antioksidantu, īpaši selēna, spējas mazināt posttraumatiskā stresa sindromu.

“Gandrīz ik nedēļu zinātnes portālā “ResearchGate” parādās informācija par mūsu pētījuma rezultātu citēšanu vai izmantošanu. Tas norāda par tā aktualitāti un nepieciešamību,” atzīst Andrejs Šķesters.

 

Selēns pret koronavīrusiem

Vienā no valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanas projektiem radīta darba grupa, kas nodarbojas ar selēna, selēna proteīna un oksidatīvā stresa marķieru noteikšanu akūtiem pacientiem un pēc jaunā koronavīrusa infekcijas pārslimošanas.

Bija zināms, ka SARS un MERS – citu koronavīrusu dzimtas pārstāvju izraisītas smagas respiratoras infekcijas – vissmagāk skāra reģionus ar selēna deficītu augsnē, tātad arī augu un netieši arī dzīvnieku valsts pārtikas produktos. Līdzīga saistība tika novērota arī Covid-19 uzliesmojumā Ķīnā.

Diemžēl RSU Bioķīmijas zinātniskajā laboratorijā pētījumi rāda, ka Latvijas iedzīvotājiem selēna daudzums asinīs tuvojas vai tikai nedaudz pārsniedz zemāko pieļaujamo robežu.

“Mūsu uzdevums bija izvērtēt selēna un selēnproteīna P koncentrāciju asinīs, kā arī iespējamo oksidatīvā stresa kāpumu pacientiem ar dažāda smaguma slimības gaitu. Rezultāti? Reanimācijas nodaļas pacientiem abi ar selēnu saistītie rādītāji bija kritiski zemi, toties stresa līmenis pat simtkārtīgi pārsniedza pieņemto normu. Daudziem no izdzīvojušajiem vēl daudzus mēnešus pēc “izveseļošanās” vērojams smagam iekaisumam raksturīgās antioksidatīvās aizsardzības sistēmas vājums un izteikts hroniskais stress,” atklāj Andrejs Šķesters.

Rezultāti parādīja, ka Covid-19 pārslimojušajiem cilvēkiem oksidatīvā stresa rādītāji bija vidēji divas vai trīs reizes augstāki par normu, bet akūti slimo pacientu asinīs selēna daudzums ir ievērojami zemāks par pieņemtās normas (80–120 µg/L) zemāko robežu.

Zinot, ka selēna daudzums pārtikas produktos ir proporcionāls tā daudzumam augsnē, vai pie mums to iespējams nodrošināt tikai ar uzturu?

“Neesmu pārliecināts,” atzīst profesors. “Var, protams, ēst simtiem gramu Brazīlijas riekstu dienā, ne­smādēt ķiplokus, regulāri lietot silto zemju dārzeņus un augļus (šajos reģionos augsnes ir sārmainākas, jo no skābas augi nespēj paņemt selēnu).” Latvijā vairāk nekā 60% augsnes ir ar skābu reakciju. Piemēram, Somijā šā iemesla dēļ visiem minerālmēslojuma veidiem jābūt bagātinātiem ar selēnu, bet Krievijā selēnu pievieno maizes raugam.

Tiem, kuri vēlas selēnu lietot papildus, Andrejs Šķesters iesaka aptiekā iegādāties organiskā selēna preparātus un nepārsniegt dienas devu pieaugušajiem – līdz 100 µg (vidēji 60 µg). Arī kursam nevajadzētu ilgt vairāk par diviem trim mēnešiem, un to var atkārtot divas reizes gadā.

 

Imūnsistēmas vairogs – cinks

Cinks piedalās ap 300 organisma procesos, iesaistās gandrīz visu enzīmu darbībā. Tam ir svarīga loma olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku vielmaiņā, būdams spēcīgs antioksidants, piedalās imūnās reakcijās un nodrošina organisma aizsargspējas, labu redzi, tādas maņas kā garša un oža, veicina brūču dzīšanu, regulē vīriešu dzimumhormonu līmeni, kā arī tam, tāpat kā selēnam, ir liela nozīme spermatoģenēzē jeb kvalitatīvu vīrišķo dzimumšūnu spermatozoīdu, ražošanā, kā arī augļa attīstībai grūtniecības laikā. Uzskata, ka cinka deficīts organismā var būt saistīts ar kognitīvo spēju, garastāvokļa, uzvedības izmaiņām, piemēram, uzmanības deficīta sindromu.

Melburnas universitātē (Austrālija) veiktā pētījumā noskaidrots, kā imūnsistēma izmanto cinku, lai aizsargātu organismu pret streptokoku infekcijām. Cinks tiek transportēts uz infekcijas skarto vietu, kur imūnšūnas to izmanto, lai iznīcinātu baktērijas. Zināms arī, ka bērniem cinka lietošana ziemas sezonas laikā samazina saaukstēšanās biežumu.

Ārste triholoģe Inga Zemīte stāsta, ka cinkam ir liela nozīme matu augšanā. Ir pierādīts, ja trūkst cinka, mati aug blāvi un nespēcīgi. “Mati saņem vitamīnus un minerālvielas tajā brīdī, kad tie sāk augt, šūnām daloties. Pēc tam šūnas pārragojas, tādēļ to lietošana vairs neko nemaina. Ja mata augšanas periodā bijis cinka, dzelzs vai citu barības vielu deficīts, tas izaug trausls, lūstošs,” viņa saka, piebilstot, ka cilvēkiem, kuri vēlas skaistus matus, jālieto pārtikas produkti, kuros ir daudz cinka.

Veselības ministrija ieteikumos dārzeņu, augļu un ogu lietošanai uzturā norāda, ka šo mikroelementu var uzņemt ar nātru un pētersīļu lapām, dillēm, ķiplokiem, brokoļiem, lapu salātiem, spinātiem, burkāniem, avenēm. Nozīmīgi tā avoti uzturā ir gaļa, zivis, olas, rieksti, graudaugu produkti. Piemēram, 100 gramos auzu ir ap 4 mg cinka, liellopu gaļas – 3,3, lazdu riekstu – 2, zirņu – 1,3, ķiploku – 0,9, burkānu – 0,4. Ieteicamā dienas deva pieaugušajam ir no 7 (sievietēm) līdz 10 (vīriešiem) mg cinka dienā.

Lielāka iespēja, ka varētu rasties cinka deficīts, ir veģetāriešiem, grūtniecēm, cilvēkiem, kuri pastiprināti lieto dzelzs preparātus (dzelzs var traucēt cinka uzsūkšanos) vai alkoholiskos dzērienus, pacientiem ar kuņģa un zarnu trakta slimībām, piemēram, čūlaino kolītu, Krona slimību, hroniskām aknu un nieru slimībām, cukura diabētu. Vai tā tiešām ir, iespējams pārbaudīt, veicot asins analīzi laboratorijā.

 

Uzziņa

Se un Zn pārtikas produktos

Foto: SHUTTERSTOCK

SAISTĪTIE RAKSTI

Selēns: graudaugu produkti, cūkas, liellopa, jēra un putnu gaļa (sevišķi aknas), jūras zivis (mencas, siļķes, sardīnes), Brazīlijas rieksti, tomāti, sēnes, puķkāposti, ķiploki, sīpoli, ķirbji, pastinaki, visu veidu pupas, raugs.

Cinks: liellopu, cūkas, jēra un putnu gaļa, olas, austeres, jūras zivis, pākšaugi, magoņu un ķirbju sēklas, kakao, pilngraudu produkti, auzu pārslas, rudzu klijas, lēcas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 20
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 5
19 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 68
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 1
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 6
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 5
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi 4
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien pat nezinot vari kļūt par noziedznieku.” Tēlnieks par grāmatvedes nerviem un jauno nodokļu sistēmu 17
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai “Tesla” ir spējīga braukt zem ūdens? 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 44
15 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Automašīnu vietā gājējus un velosipēdistus tagad apdraud jauna problēma – e-skūteris 20
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 68
21 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Mūžībā devies vjetnamiešu Tarzāns, kurš 40 gadus pavadīja džungļos 6
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
2 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
“Kāds bija svaigēšanas periods? Drausmīgs!”: latviete Ilva Bekmane par diētām, dzīvi izsapņotajās ārzemēs un atgriešanos mājās
Intervija 11:15
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vēlējās kļūt par mākslinieku, dzīvoja bezpajumtnieku patversmē un dievināja suņus: maz zināmi fakti par Ādolfu Hitleru 4
10:40
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa var iezīmēties ar kādu lietu nobeigumu… Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
10:31