Foto – Andris Grīnbergs

Biedrība “Zied zeme” palīdz iedzīvotājiem četros novados 0

Latvijā darbojas 40 vietējās rīcības grupas. Konkursa “Sējējs” 2012. gadā jaunieviestajā nominācijā “Gada LEADER grupa” uz pirmo vietu pretendēja 12 labākās grupas. Par konkursa “Sējējs” laureāti kļuva vietējā rīcības grupa – publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied zeme”, ko Lielvārdē vada Linda Cīrule.


Reklāma
Reklāma

 

Lai mācītu citus, 
mācās paši

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

– Ko apvieno jūsu vadītā biedrība, un cik ilgi tā jau darbojas?

L. Cīrule: – Pavisam 36 biedrus – četrus novadus: Lielvārdes, Ogres, Ikšķiles un Ķeguma, 13 neval­stiskās organizācijas un 19 fiziskās personas. Mūsu spēks patiešām ir komandā – četru novadu ekonomiski un sabiedriski aktīvos cilvēkos. Darbojamies jau astoto gadu.

– Kādi ir jūsu galvenie uzdevumi?

CITI ŠOBRĪD LASA

– Sekmēt saimniecisko darbību un ilgtspējīgu lauku pašvaldību teritoriju attīstību, veicināt pieaugušo apmācību jaunu zināšanu, prasmju un iemaņu apgūšanai. Lai to varētu veikt, vispirms mums lauku cilvēki jāiedrošina uzņemties iniciatīvu un atbildību, nebaidīties izstrādāt un īstenot LEADER projektus.

– Runājot par saimniecisko darbību un projektu izstrādāšanu un īstenošanu, jūs esat starpnieks starp Lauku atbalsta dienestu un novadu ekonomiski aktīviem iedzīvotājiem, lai piesaistītu Eiropas Savienības atbalstu – gan Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai, gan Eiropas Zivsaimniecības fonda finansējumu?

– Tā iznāk. Katru gadu izsludinām projektu konkursus LEADER pro­grammas ietvaros un organizējam seminārus par projektu pieteikumu sagatavošanu. Kopš 2011. gada jūlija “Zied zeme” birojā katru dienu ir nodrošinātas konsultācijas. Interesenti var iegūt informāciju gan par projektu sagatavošanu LEADER programmas ietvaros un citos projektu konkursos, gan par nevalstisko organizāciju darbību, statūtu sagatavošanu, grāmatvedības un citiem jautājumiem.

– Lai varētu palīdzēt citiem, jums pašiem daudz jāmācās?

– Mēs, “Zied zeme” pārstāvji, daudz esam mācījušies dažādos semināros un konferencēs gan Latvijā, gan ārzemēs, visvairāk Francijā, Portugālē, Beļģijā, Igaunijā, Zviedrijā.

 

Veicina mājražošanu 
un izglītošanos

– Dzirdēts, ka jūs organizējat savdabīgus velobraucienus, kuru laikā dalībnieki iepazīstas ar jau īstenotajiem projektiem. Vai ieguvēji ir atsevišķi lauku saimnieki vai sabiedrība kopumā?

– Projekti ir ļoti dažādi – mājražošanas attīstībai, iedzīvotāju apmācībai un izglītošanai, personiskai izaugsmei un jaunu iemaņu iegūšanai, sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai, vietējo iniciatīvu grupu darbības nodrošināšanai un attīstībai.

Reklāma
Reklāma

Daži piemēri.

Ķeguma novada Rembates pagasta zemnieku saimniecība “Rozetes” nodarbojas ar augļkopību. Lai gan ir piemērota glabātava, tik un tā rudeņos ir grūtības augļus ātri realizēt. Lai varētu sākt pārstrādi, ar projekta palīdzību saimniecība tika pie augļu smalcinātāja, divām sulu spiedēm, divām tvertnēm, sulas pasterizētāja. Vasarā iegādāsies arī augļu žāvētāju.

Pasterizēto sulu pildīs trīslitru burkās un piedāvās mazumtirdzniecības tīkliem, skolām un bērnudārziem. Svaigas sulas tirgū piedāvās visas sezonas laikā.

Ikšķiles novada aktīva iedzīvotāju grupa, apvienojusies biedrībā “Rasas krāsas”, īstenojot projektu, iegādājās keramikas krāsni, stikla kausēšanas krāsni, molbertus, zīmēšanas galdus un citas lietas un iekārtoja modernu darbnīcu ar Eiropas sertifikātu standartiem. Iedzīvotājiem nu ir iespēja apgūt tēlotājas mākslas, keramikas, stikla apstrādes un citas noderīgas darba iemaņas.

Savukārt Ķeipenes pagasta entuziasti apvienojušies biedrībā “Ķeipenes vides centrs”. Tagad pulcēšanās, darbības un izaugsmes mājā “Viļņi” darbojas vairākas interešu grupas, notiek dažādi kultūras pasākumi, semināri, tur organizē izstādes un uzņem pagasta viesus. Šī vieta ir izveidojusies par Ķeipenes pagasta sabiedrisko centru, kur iedzīvotāji apgūst rotu darināšanas mākslu, ģitāras spēli, angļu valodu.

– Kādi darbi ir šogad?

– Galvenie – uzņēmējdarbības attīstība, bērnu un jauniešu centra izveide, sporta un aktīvās atpūtas popularizēšana.

 

Iedrošina 
darbīgi cilvēki

– Jūs iedrošināt citus, bet kas iedrošina jūs?

– Personiski mani iedrošina tuvi cilvēki un varoši saimnieki. Piemēram, mana mamma Inese Krūmiņa, aptiekas vadītāja Lielvārdē, pagājušajā gadā saņēma titulu “Gada lielvārdietis”.

“Zied zeme” padomes locekle, Madlienas pagasta zemnieku saimniecības “Galiņi” saimniece un kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa pērn ieguva Latvijas Kooperatīvu asociācijas balvu “Līderis izaug­smē”. Kad apkārt ir tik iniciatīvas bagāti cilvēki, tik stipri savu mērķu īstenotāji, tad spēks un varēšana divkāršojas. Palīdz arī aizraušanās ar zirgiem un tenisa spēli.

 

VIZĪTKARTE

LINDA CĪRULE

* Lielvārdes novada publisko un privāto partnerattiecību biedrības “Zied zeme” valdes priekšsēdētāja.

* Bakalaura grāds mārketinga psiholoģijā, maģistra grāds uzņēmējdarbības vadībā, tāds pats maģistra grāds arī vīram Mārim.

* 33 gadi.

* Meitai Esterei 10 mēneši.

* Hobiji – zirgi, teniss.

VEIKSMES FORMULA

STARTS

* 2005. gadā izveidota biedrība “Zied zeme”.

* 2007. gadā organizē starptautisko konferenci “Laimīgs cilvēks laukos”.

 

ATTĪSTĪBA

* 2008. gadā biedrība izstrādā vietējās teritorijas attīstības stratēģiju 2009. – 2013. gadam, ko 2009. gadā apstiprina Lauku atbalsta dienests, tās īstenošanai piešķirot Ls 619 181.

* 2009. – 2012. gadam izsludinātajos projektu konkursos saņem 311 projektu pieteikumus, no kuriem 166 tiek apstiprināti.

* 2010. gadā sāk projektu “”Zied zeme” delikatešu grozs”, kā mērķis – popularizēt četru novadu vietējo produkciju, veicināt teritorijas atpazīstamību un izaugsmi.

* 2011. gadā organizē akciju “Velo ar “Zied zeme” projektiem”, velobraucienā iepazīstoties ar īstenotajiem LEADER projektiem no Lielvārdes līdz Ķeipenei.

* 2012. gadā izsludina mājražošanas attīstību veicinošu projektu konkursu. Iesniegti 10 projekti, apgūstot Ls 32 000 no pieejamā finansējuma.

* 2013. gadā vietējās attīstības stratēģijas īstenošanai papildus piešķir Ls 216 000. Finansējums paredzēts 2013. gada projektu konkursā noteikto prioritāšu īstenošanai: bērnu un jauniešu centru izveidei, sporta un aktīvās atpūtas popularizēšanai, uzņēmējdarbības attīstībai.

 

VIETA

* Labākā Latvijas vietējās rīcības grupa 40 grupu konkurencē.

* Konkursa “Sējējs” laureāte 2012. gadā jaunieviestajā nominācijā “Gada LEADER grupa”.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.