Foto-Shutterstock

C hepatītu var izskaust vien laikus atrodot inficētos 1

Pasaules Veselības organizācija (PVO) nospraudusi mērķi līdz 2030.gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai. Praksē tas nozīmē samazināt tādu C hepatīta izraisītu slimību skaitu kā aknu ciroze un aknu vēzis. Galvenā problēma ir spēja laikus atklāt ar HCV inficētos cilvēkus. Jo aknas, kā zināms, ir ļoti “pacietīgs” orgāns, un, tā kā to iekšpusē nav nervu galu, aknas nesāp.

“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas

Fakti par saslimstību ar C hepatītu ir skarbi. Pasaulē tas izplatīts aptuveni 110 miljoniem cilvēku, Eiropā – 9 miljoniem, bet Latvijā aptuveni 40 tūkstošiem. Saskaņā ar PVO datiem, ik gadus šīs slimības dēļ pasaulē mirst 700 tūkstoši cilvēku. Jo bēdīgāku šo statistiku padara tas, ka, laikus atklāts, C hepatīts ir ārstējams.

Lai sasniegtu Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi – līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai, ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu. Tas nozīmē ne vien ārstēt tos, kas jau ir diagnosticēti, bet arī skrīnēt un meklēt pacientus, kuri vēl nezina, ka viņi ir inficēti.

CITI ŠOBRĪD LASA

C hepatīta ārstēšanā – milzīgs solis uz priekšu

Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas viceprezidente asoc. prof. Ieva Tolmane TV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” (28.07.2022) norādīja, ka C hepatīta ārstēšanā Latvijā ir panākts milzīgs solis uz priekšu. “Jau nedaudz vairāk kā piecus gadus Latvijā ir pieejami jaunās paaudzes medikamenti, kas ir tabletēti, ļoti labi panesami, un mēs izārstējam 95-98% pacientus. Hronisks C hepatīts ir reāli izārstējama slimība, bet svarīgi ir to darīt, kamēr vēl nav izveidojusies ciroze vai pat aknu vēzis,” uzsver dr. Tolmane.

Savukārt Nacionālais veselības dienests (NVD), atbildot uz LA.lv jautājumu, vai valsts nodrošina medikamentus C hepatīta ārstēšanai, skaidro: “Šobrīd zāļu iegādes un kompensācijas sistēmas ietvaros hroniska vīrushepatīta C ārstēšanai 100% apmērā tiek kompensēti 3 medikamenti – Zepatier (Elbasvirum/ Grazoprevirum) tikai pacientiem ar 1.,4. genotipu, Epclusa (Sofosbuvirum/ Velpatasvirum) tikai pacientiem ar 2., 3., 5., 6. genotipu un Maviret (Glecaprevirum/ Pibrentasvirum) tikai pacientiem ar 2., 3. genotipu.

Terapija tiek nodrošināta pacientiem ar fibrozi ≥ F1 stadijā, pacientiem pirms vai pēc orgānu transplantācijas, pacientiem, kuriem ir klīniski nozīmīgas ārpusaknu parādības, pacientiem ar hronisku nieru mazspēju III-IV stadijā, vai pacientiem predialīzē, vai pacientiem ar nieru aizstājējterapiju, kā arī sievietēm pirms mākslīgās apaugļošanas manipulācijas veikšanas.

Bērniem no 12 gadu vecuma tiek nodrošināta Glecaprevirum/ Pibrentasvirum terapija.” Realitātē tas nozīmē, ka valsts apmaksāta, efektīva C hepatīta terapija ir pieejama praktiski visiem, kuri ir inficēti ar šo vīrusu.

Precīzs inficēto skaits nav zināms

Dr. Ieva Tolmane atzīst, ka konkrētu inficēto cilvēku skaitu nosaukt ir grūti, jo pēdējais nozīmīgais, un faktiski arī vienīgais epidemioloģiskais pētījums Latvijā bija 2008.gadā, kad arī tika konstatēti šie aptuveni 40 tūkstoši inficēto. “Šo gadu laikā noteikti nākusi daļa klāt, jo C hepatīts turpina izplatīties, bet tai pat laikā arī izveidota jauna likumdošana, uzlabojusies sterilizācija. Ievērojami uzlabojusies ārstēšana un mēs pēdējo, es teiktu, piecu gadu laikā esam izārstējuši jau tuvu desmit tūkstošiem ar jaunajām zālēm. Līdz ar to var būt, ka kopējais cipars ir gājis uz leju, bet to mēs nezinām,” TV 24 raidījumā norāda ārste.

Veselības ministrijas plānos gan ir jauns epidemioloģiskais pētījums, kurš varētu tapt šajā vai nākamajā gadā. Izstrādāts arī “HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2023. – 2027.gadam”. Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktora pienākumu izpildītāja Jana Feldmane TV24 raidījumā “Dr. Apinis” (28.07.2022) apliecināja, ka plāna projekts ir gatavs un nodots sabiedriskajai apspriešanai.

Iepazīstoties ar šo dokumentu, LA.lv konstatēja, ka, lai arī tajā norādīts uz nepieciešamību turpināt izvērtēt diagnostikas un skrīninga nodrošinājumu, it īpaši riska grupās, bet rīcības virzienos runāts par HCV agrīnas diagnostikas iespējām, tai skaitā veicinot ģimenes ārstu iesaisti un nodrošinot plašāku “zaļo koridoru” pie infektologa pozitīva testa rezultāta gadījumā, tomēr nav skaidrs, vai tiek plānots arī plašāks valsts apmaksāta C hepatīta skrīninga apjoms, piemēram, to veicot arī policistiem un glābējiem.

Patlaban rīcības plānā minēts, ka augsta riska grupu pacientu testēšana uz HCV tiks attīstīta “personām, kas iestājas ieslodzījuma vietās, pacientiem psihoneiroloģiskās slimnīcās un ambulatorās iestādēs, sociālo centru un patversmju iemītniekiem, bēgļiem, injicējamo narkotiku lietotājiem, prostitūcijā iesaistītām personām”.

Mīti un realitāte par inficēšanos

Tas ir mīts, ka ar C hepatītu slimo tikai narkomāni vai dažādas riska grupas. Ar C hepatītu var inficēties ikviens, kurš saskāries ar inficētas personas asinīm. Narkotiku lietošana tiešām ir viens no galvenajiem inficēšanās ceļiem, taču inficēšanās iespējama arī veicot dažādas skaistumkopšanas procedūras, kā, piemēram, manikīru, pedikīru vai tetovēšanos. Retos gadījumos to var iegūt arī medicīnas iestādēs, piemēram, apmeklējot zobārstu. Iemesls C hepatīta izplatībai medicīnā un skaistumkopšanā ir sterilizācijas prasību neievērošana.

Saskarsme ar vīrusu var notikt arī seksuāli transmisīvā ceļā. Riska momentu ir pietiekami daudz, tādēļ jautājums par valsts apmaksāta skrīnininga apjoma palielināšanu ir svarīgs. Diemžēl Veselības ministrija tā arī nerada iespēju atbildēt ne uz šo, ne arī citiem LA.lv jautājumiem. Tikmēr Jana Feldmane TV24 raidījumā uzsvēra, ka šobrīd viens no prioritārajiem uzdevumiem ir saprast, cik daudz ar HCV inficēto cilvēku Latvijā īsti ir, jo: “Ja mēs runājam par skrīningu, par testēšanu un tamlīdzīgi, tad ir svarīgi to organizēt tādā veidā, lai mēs pēc iespējas vairāk šos cilvēkus atrastu.”

Ģimenes ārstu iesaiste. Par kādu naudu?

“HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2023. – 2027.gadam” paredz arī ģimenes ārstu iesaisti laicīgai C hepatīta diagnostikai. Kā rezultatīvais rādītājs plānā minēta algoritma izveide ģimenes ārstiem par HCV diagnostiku ģimenes ārstu praksē. Diemžēl ģimenes ārsts nevar C hepatītu pārbaudīt pilnīgi visiem saviem pacientiem, jo šobrīd tam nav pietiekama finansējuma.

Tādēļ, kā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” pauda Latvijas ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide, asociācija Veselības ministrijai iesniegusi lūgumu arī veseliem pacientiem noteiktos vecumos veikt noteiktas, valsts apmaksātas analīzes. “Runa ir par C hepatītu, par HIV, glikozi asinīs un par lipīdiem – holesterīnu ar visām frakcijām,” tā Sarmīte Veide.

Savukārt NVD, atbildot uz LA.lv jautājumu, kādā mērā jau tagad tiek veicināts C hepatīta skrīnigs ar ģimenes ārstu un ārstu speciālistu iesaistīšanos, sniedza atbildi, ka ģimenes ārsts, kurš ir noslēdzis līgumu ar NVD, izvērtējot simptomus un sūdzības, var nosūtīt pacientu noteikt antivielas pret C hepatītu vai pie infektologa.

“Kā pie tiešās pieejamības speciālista pacienti pie infektologa var vērsties gadījumā, ja personai HIV profilakses punktā, kam ir sadarbības līgums ar SPKC, ir veikts HIV kapilāro asiņu vai siekalu eksprestests ar pozitīvu rezultātu vai C hepatīta eksprestests ar pozitīvu rezultātu, vai B hepatīta eksprestests ar pozitīvu rezultātu.”

Negaidi, pārbaudies!

Kā norāda Dr. Ieva Tolmane: “Šis vīruss ir ļoti mainīgs, dienā veidojas ap desmit triljoniem jaunu vīrusu, viņi inficē atkal jaunas šūnas un ļoti strauji iet bojā. Tādā straujā procesā, kad vīruss vairojas un iet bojā, veidojas tā saucamie mutanti. Līdz ar to antivielas, kas izveidojas, viņas neatpazīst šo vīrusu. Tāpēc vakcīnas nav un vīruss joprojām izplatās.”

Lai gan C hepatīts ir ļoti bīstama slimība, 20 – 30% inficēto sākotnēji nav nekādu slimības simptomu vai jūtams vien nogurums un apetītes zudums. Apmēram 75% saslimušo vīrushepatīts C noris slēpti. Tomēr C hepatīts ir viena no ļoti retajām hroniskām slimībām, kuru iespējams pilnībā izārstēt. Taču vienīgais sekmīga iznākuma veids ir laikus pārbaudīties.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ņemot vērā, ka Latvijā C hepatīta izplatības līmenis ir salīdzinoši augsts, katram cilvēkam vismaz reizi dzīvē būt jāveic anti-HCV tests.

Pārbaudīties uz C hepatītu pašreiz iespējams četros veidos – nododot asinis kā donoram, jo visi donori tiek testēti uz B un C hepatītu un HIV infekciju, veikt testu HIV profilakses punktos, kas ir anonīmi un bez maksas visā Latvijā (vietas var atrast SPKC mājaslapā), ar ģimenes ārsta nosūtījumu un par maksu jebkurā laboratorijā, nododot anti-HCV testu. Tiesa, ja anti-HCV tests ir pozitīvs, tas vēl nenozīmē, ka noteikti ir C hepatīts, tad nepieciešams apstiprināt pašu vīrusu, nododot asins analīzes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
APTAUJA. Vai tev satrauc pērtiķu baku izplatība? 17
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss 2
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 1
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Bijuši gadījumi, kad ir atteikts darbs, jo cilvēks nezina svešvalodu. VDI direktors par to, kad krievu valodas prasība ir pamatota
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
“Viss vienkārši klapēsies ciet.” Eilands labprāt sagaidītu skaidrus plānus, kā cilvēkiem dzīvot, nevis izdzīvot 43
“Es šo visu nedarīju naudas dēļ!” Dukurs skaidro pārdomāto lēmumu aiziet no profesionālā sporta 1
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Karteļa lietā soda būvniekus
19:00
Handikaps nākotnei
19:00
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59