Foto: Ieva Lūka / LETA

Caur Juri Pavītolu – Liepājas rokmūzikas vēsturē 1

Pēc pāris mēnešiem, 6. maijā, Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” notiks leģendārā mūziķa Jura Pavītola 70 gadu jubilejas koncerts “Starp debesīm un zemi”, informē Una Griškeviča.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Koncertā piedalīsies Jura Pavītola draugi un domubiedri – dziedātāji Ieva Akuratere, Igo, Ingus Ulmanis, aktieris Juris Bartkevičs, komponists Mārtiņš Brauns, mūziķi Aivars Hermanis, Vilnis Krieviņš, Ritvars Knesis, Valdis Skujiņš, Raimonds Gabaliņš, blūzmenis Ainars Pūpols, Juris Volkovs, Norlands Millers, Linards Tiļugs, Helmūts Audars, Matīss Pavītols, grupa “Saime” ar Ināru Rubīnu un Andri Riekstiņu, pūtēju grupa, Priekules mūzikas un mākslas skolas vokālais ansamblis, Lejaskurzemes simfoniskais orķestris (diriģents Mārtiņš Bergs). Koncerta sākums – plkst.19.

Kā teic pats gaviļnieks, ar šo koncertu būs iespēja caur viena autora darbiem ieskatīties Liepājas un nedaudz arī Latvijas popa un rokmūzikas attīstībā jau no 70. gadu sākumiem. Sākot jau ar leģendārajiem “Līviem” , kuri līdz pat 1980. gadam ar dažiem izņēmumiem spēlēja tikai Jura Pavītola dziesmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skanēs,arī Pavītola aranžētās un ātri aizliegtās Imanta Kalniņa pirmās latviešu rokoperas “Ei, jūs tur!” fragmenti, ko izpildīs toreizējie Liepājas teātra aktieri Ieva Akuratere un Juris Bartkevičs, tolaik apspiestā Mārtiņa Brauna “Vieglprātīgie ritmi”. “Skanēs arī Raimonda Paula dziesma, kuru, man stājoties toreizējā Konservatorijā, Maestro atteicās noklausīties baidoties no Konservatorijas zāles “sabrukšanas”,” stāsta koncerta vaininieks.

Pēc Jura Pavītola atlaišanas no paša dibinātas grupas, viņš Valmieras pusē nodibināja grupu “Saimee” (1983 – 1988) un turpināja sociālu un nacionālpolitisku dziesmu rakstīšanu, līdz ar to reti tiekot populārajās ikgadējās “Mikrofona” aptaujās (gandrīz sešu pastāvēšanas gadu laikā “Saime” “Mikrofona” aptaujā piedalījās divreiz, iegūstot 13. un 7. vietu).

Atmodas laikā liepājnieks dzejnieks Olafs Gūtmanis tieši Jurim uzdāvināja tekstus, un šie skaņdarbi tika spēlēti Latvijas Tautas frontes pasākumos, Jura dibinātās kapelas koncertos.

Juris Pavītols rakstījis mūziku gan Liepājas teātrim, gan Metalurgu Kultūras pils teātrim, pat Sarkankarogotās Baltijas flotes teātrim, “par ko kauns pa gabalu, tik neatceros, kas to uzspieda – Kultūras pils direktore vai Kultūras nodaļa”.

Ar grupām “Līvi” un “Saime” koncertējis Vācijas Demokrātiskajā Republikā, Slovākijā, BAM, pie Latvijas ceļiniekiem Sibīrijā, Gagarinā un pie Ķīnas robežas, spēlējis pat restorānā Portugālē par ko ticis pie parakstīta šķīvja, kas piestiprināts pie klints.

Ar grupu “Līvi” bijis “Liepājas Dzintara”, Kauņas un Viļņas festivālu laureāts, rakstījis mūziku Māra Čaklā “Kurzemes Klade”, autorvakariem Gētes institūtā, Rakstnieku savienībā, bet sācis ar Imanta Ziedoņa tekstiem, kur krājumam “Kā svece deg” līdz 1975.gadam pierakstīta mūzika vai katram dzejolim.

Taču visslavenākā dziesma “Vairogi” (1972) ar Vitauta Ļūdēna tekstu pēc aizlieguma 1982. gadā tikai pēc četrpadsmit gadiem – 1996. gadā – tika ierakstīta paša mājas studijā oriģinālajā grupas “Līvi” sastāvā (nejaukt ar vēlāk Micrec izdoto!): Juris Pavītols, Tālis Marhilēvičs, Raimonds Gabaliņš, Ingrīda Pavītola (Gūtmane). Tā skanēs arī jubilejas koncertā, tiesa, krietni kuplākā mūziķu sastāvā.

Reklāma
Reklāma



LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.