Laukos
Dārzeņi un augļi

Aucē ceļ godā aizmirsto irbenāju0


Māris Šermuks
Māris Šermuks
Foto – Ingrīda Mičāne

Teju panaceja pret visām kaitēm – irbene – Latvijā kādreiz bijusi populāra oga, tomēr patlaban tā nav īpaši iecienīta. Pirmkārt, valda stereotips, ka tā esot indīga, bet nevajagot jaukt ar mežā augošo sarkano plūškoku, tas gan ir indīgs. Otrkārt, irbene nav no tām gardākajām ogām – rūgtena, turklāt ar izteiktu baldriāņu smaržu, kas vai elpu sit ciet. Tomēr no ārstnieciskā viedokļa šai ogai grūti atrast līdzvērtīgu dzelzs un vitamīnu daudzuma ziņā. Tas arī pamudinājis Auces uzņēmēju Māri Šermuku pirms pieciem gadiem pievērsties irbeņu krūmu audzēšanai. Kā bija iespējams pārliecināties biedrības “Zemnieku saeima” rīkotajā pieredzes braucienā, patlaban irbenes aug septiņos hektāros, kur sastādīti ap 6000 stādiem. Līdz ar to Aucē izveidots lielākais irbenāju stādījums ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā.

“Uz vienu hektāru ir apmēram 800 stādu. Strādājam bioloģiski, bez ķīmijas. Stādus pavairojam paši, zāli pļaujam, mulčējam, bet jāatzīst, ka irbenājam patīk specifiska augsne, mums te 74% ir organika. Savukārt ogas jāvāc rudenī pēc salnām, tad mazāks rūgtums. Es gan neaudzēju deserta šķirnes, bet gan ārstnieciskās ogas,” stāsta saimnieks. No irbeņu ogām tiek gatavoti dažādi uztura bagātinātāji – irbeņu sula, sēklu eļļa, ogu pulvera kapsulas, mizas tinktūra. Top arī irbeņu balzams, ko uz spirta bāzes gatavo no septiņām sastāvdaļām, kas atrodamas irbenāju krūmā – irbeņu ziedi, ogas, sēklas, lapas, miza, saknes, jaunie dzinumi.

Jautāts, kur šī produkcija tiek realizēta, saimnieks stāsta, ka pats braucot pa novadu tirdziņiem, bijis arī lielajā “Riga Food” izstādē Ķīpsalā, kur irbeņu produkcija aizgājusi uz urrā. Tomēr lielākais akcents tiekot likts uz eksporta tirgu. “Pats meklēju tirdzniecības kanālus Anglijā, Īrijā, ASV. Jāatzīst gan, ka šajās valstīs dzīvo radi, ar kuru palīdzību noieta tirgu atrast vieglāk,” atzīst uzņēmējs. Par realizētajiem apjomiem izteikties viņš pagaidām nevēlas, taču atklāj, ka šajā biznesā būtiski ir arī tirdzniecība internetā un spēja reaģēt uz pieprasījumu. “Ārzemēs cilvēki ārkārtīgi augstu vērtē dabiskas izcelsmes produktu, it īpaši, ja tas nāk no augu valsts. Mēs ģimenē savulaik daudz lasījām par ieguvumiem veselībai, ko sniedz irbenes, nolēmām tās izmēģināt, audzējām ogas personīgai lietošanai, un tās ievērojami uzlaboja mūsu veselību un ādas stāvokli. Šie rezultāti un papildu laboratoriju atklājumi iedvesmoja dalīties ar šo dabas dāvanu ar pārējiem. Savu biznesu nosaucām “BestBerry”, jo pamanījām minerālvielu un vitamīnu pārpilnību, kas slēpjas šajās ogās. Tieši tas lika mums tās pasludināt par dabas labākajām ogām. Domāju, ka ar laiku irbenāju popularitāte augs, jo cilvēki sapratīs, ko viņi var iegūt,” teic saimnieks.

Uzziņa
– Irbenes ir ārstnieciskas.
– Irbenēs ir daudz pektīna, tāpēc ievārījumi, džemi un želejas labi sarec.
– Ogās esošo miecvielu dēļ tās ir rūgtenas, tāpēc ieteicams irbenes atšķaidīt ar neitrāliem augļiem un ogām: āboliem, ķirbjiem, bumbieriem.
– Irbeņu ogas, ja tās uzmanīgi novāktas ar šķērēm, ķekaros var ilgi glabāt bez apstrādes. Tās sakar vēsākā vietā uz auklas, kur putni netiek klāt, un tad var stāvēt vairākus mēnešus.

Viedoklis

Dalija Segliņa, Dr.sc.ing., vadošā pētniece, Dārzkkopības institūts: Irbene ir viena no netradicionālām augļaugu kultūrām, ko jau senatnē izmantoja tautas medicīnā. Latvijā parastā irbene (Viburnum opulus) izplatīta visā teritorijā, tā sastopama gan savvaļā, gan arī tiek audzēta dārzos. Tie ir līdz 3 m augsti vasarzaļi krūmi ar baltiem vai rozīgiem ziediem un spilgti sarkaniem augļiem ar bagātīgu ķīmisko sastāvu.

Augļus iesaka lietot nelielos daudzumos, jo pārdozējot var izraisīt caureju. Mūsdienās irbeni vairāk atzīst tās ārstniecisko īpašību dēļ. Gan irbenes augļos, gan lapās un mizā atrodams bioloģiski aktīvs savienojums – glikozīds viburnīns, kam piemīt pretspazmatiska un asins recēšanu veicinoša iedarbība.

Jaunākie pētījumi liecina, ka augļiem un sulai ir antimikrobiāls efekts, kā arī sulas, sēklu un mizas ekstraktiem piemīt antioksidantu aktivitāte. Irbeņu augļos un mizā esošo aktīvo vielu dēļ dažādi ekstrakti tiek izmantoti paātrinātas sirdsdarbības, sirds slimību, muskuļu spazmu gadījumā, kā arī ginekoloģijā: pret menstruāciju sāpēm, ko izraisa dzemdes kontrakcijas, grūtniecības laikā, kā arī pēc grūtniecības vai pēc aborta.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni Gudenieku pagastā noteikta karantīna
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Atklāj, kur Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1
4 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
15 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
10 stundas