Foto: Shutterstock

Cilvēki pelna naudu no augstā cenu pieauguma radītajām ciešanām. “Jo citiem kļūst grūtāk, jo labāk man” 24

“D”, nevis viņa īstais vārds, divus gadu desmitus viņš ir strādājis par nelegālu naudas aizdevēju un saka, ka bizness vēl nekad nav bijis tik labs. Viņš ir viens no diviem aizdevējeim-haizivīm, ar kurām esam runājuši intervijās, lai norādītu uz briesmām, ko rada cilvēku vēršanās pie neoficiāliem aizdevējiem dzīves dārdzības dēļ, vēsta “BBC“.

Reklāma
Reklāma

Aizdevējs-haizivs

“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Bez dokumentiem, taču ar augstām procentu likmēm un dažkārt nežēlīgām sekām – šāda veida aizņēmumi ir saistīti ar milzīgu risku.

D lēš, ka viņš ir nelikumīgi aizdevis naudu simtiem cilvēku visā Apvienotajā Karalistē pēc tam, kad pirms 20 gadiem sācis strādāt apsardzē. Kad tiekamies noliktavā, viņam ir aizsegta mute un viņš valkā saulesbrilles. Gandrīz visi viņa “klienti” ir pastāvīgi. Viņš saka, ka savus parādus viņi nomaksā divu vai trīs mēnešu laikā, un parasti atgriežas pēc dažām nedēļām.

CITI ŠOBRĪD LASA

D piebilst, ka, saglabājoties augstajai inflācijai, pieprasījums ir strauji pieaudzis. Tagad pie viņa bieži vēršas vientuļās māmiņas un ģimenes, kas vēlas aizņemties mazākas summas (no £500 līdz £1000), lai samaksātu gāzes un elektrības rēķinus vai iegādātos pārtikas preces.

Klientiem bieži tiek piemērotas procentu likmes līdz 50% jeb “dubultā burbuļa” nosacījumi, kad sākotnējais aizdevums katru mēnesi tiek dubultots.

Viņš saka, ka lielākā daļa klientu, iespējams, pieņemtu jebkādus viņa izvirzītos nosacījumus (galvenokārt izmisuma dēļ).

Tā kā cenas nesamazinās tik ātri, kā prognozēts, maz ticams, ka pieprasījums drīz izzudīs. Pētījumi, kas kopīgoti ar “BBC Newsnight”, liecina, ka potenciālo klientu bāze varētu tikai paplašināties.

Jaunajā ziņojumā, ko pasūtīja “Fair4All Finance”, valdības atbalstīta iestāde, kas strādā pie finanšu iekļaušanas, aplūkota nelegālās naudas aizdošanas pieredze Apvienotajā Karalistē. Pētnieki no krāpšanas novēršanas firmas “We Fight Fraud” un Lankasteras universitātes uzklausīja 287 cilvēkus Londonā, Prestonā, Porttalbotā un Glāzgovā, kuri pēdējo trīs gadu laikā bija sadarbojušies ar aizdevējiem-haizivīm un nelegālajiem aizdevējiem.

Klietni norādīja, ka viņi aizņemas vidēji 3000 mārciņu (3488 eiro). Viņi, visticamāk, ir mazāk atalgoti pilnas slodzes darbinieki.

D sevi dēvē par “izpildītāju”, stāstot par to, kas notiek, ja maksājumi tiek kavēti vai viņa ziņojumi tiek ignorēti: “Tad mašīnas nav drošībā, mājas priekšpusē tiek izvilkti logi un durvis, un jūs pat smagi sasit.”

Viņš stāsta, ka sitieni ir reti, taču atzīst vardarbīgu darbību veikšanu – kāju laušanu, zobu izsišanu vai zilas acs uzsišanu, dažkārt cilvēki pat tiek nogādāti slimnīcā.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc šāda veida piespiedu izpildei jābūt tik brutālai, viņš saka: “Tas ir personiski. Viņi man ir nodarījuši pāri, es vēlos arī viņiem nodarīt pāri – fiziski un finansiāli.”

Reklāma
Reklāma

Biznesa līderis

Cits aktīvs nelegālais naudas aizdevējs, ar kuru mēs runājām, “M” apgalvo, ka pēdējo 20 gadu laikā ir aizdevis klientiem miljoniem mārciņu.

Tagad viņš vada komandu, kas darbojas dažādās jomās visā Apvienotajā Karalistē. Viņš lēš, ka šobrīd viņam ir aptuveni 2 miljoni mārciņu aizdevumos. Kad tiek saņemts naudas pieprasījums, kas pārsniedz noteiktu vērtību, tas tiek nosūtīts viņam.

M nodarbojas ar bagātajiem – cilvēkiem, kuri aizņemas vairāk, lai finansētu māju renovāciju vai izkļūtu no grūtībām biznesā. Procentu likmes palielinās līdz ar to saistīto risku, un bieži vien ir nepieciešams galvotājs.

Klienti viņam sniedz garantiju gadījumā, ja nespēj tikt galā ar atmaksu. Tajos var būt pulkstenis, automašīnas atslēgu komplekts vai draugu identifikācijas dokumentu attēli ar fotogrāfijām, lai viņš zinātu, kur tos atrast un meklēt naudu.

“Es pastāvīgi brīnos par to, kas nāk pie manis,” viņš saka. M apgalvo, ka ir finansējis dzimšanas dienas svinības pazīstamiem futbolistiem, kuri viņam atmaksā algas dienā.

Tā kā daudzi cilvēki nevēlas runāt par parādiem, ir maz datu par to aizdevēju skaitu, kas darbojas bez licences. Pagājušā gada ziņojumā labēji noskaņotā domnīca Sociālā taisnīguma centrs lēsa, ka aptuveni viens miljons cilvēku Anglijā varētu būt parādā nelegālajiem naudas aizdevējiem.

M naudas atgūšanas taktika no parādniekiem bāzēta uz bailēm: “Šīs bailes, iebiedēšau, piespiešanu labāk izmantot bez darbības.”

Nesen veiktajā “Fair4All Finance” pētījumā atklāja, ka vardarbība bija reta parādība, lai gan draudi bija izplatīti. Viens klients ziņojuma autoriem stāstīja, ka draudi visnopietnākie šķita, kad runa bija par viņu ģimeni.

Cita sieviete – kliente Glāzgovā – apgalvo, ka viņa bija spiesta iztīrīt nelegālā aizdevēja biroja ēku kā alternatīvu 1000 mārciņu, ko bija aizņēmusies, atmaksai. Viņas parāds tika samazināts par aptuveni £30 vienā maiņā.

Viņa raksturoja šo pieredzi kā pazemojošu un sacīja, ka jūtas nemierīga un nomākta. Tagad viņa reti atstāj māju.

“Šodien tas ir daudz vairāk par to, ka kāds jums “iekļūst galvā”, nevis salauž jūsu kājas,” saka Kets Volerss no Nelegālās naudas aizdošanas komandas, kas Anglijā vajā aizdevējus-haizivis.

Pētījumi arī liecina, ka klientiem bija atteikts kredīts citur, pirms viņi vērsās pie nelegāla naudas aizdevēja.

Miks Makaters, bijušais Apvienotās Karalistes finanšu uzraudzības iestādes valdes loceklis, ierosina, ka būtu jāpieliek lielākas pūles, lai palīdzētu cilvēkiem pārvaldīt savus parādus un veicinātu alternatīvas iespējas, piemēram, kopienas aizdevējus vai krājaizdevu sabiedrības.

Tā kā cenas turpina pieaugt, nelegālo naudas aizdevēju, piemēram, D un M, bizness neliecina par palēnināšanos.

Bet, kā brīdina Kets Volers: “Viņi jūs “izsūks sausus“. Tas vienkārši nav tā vērts. Ja esat parādā, runājiet ar kreditoriem un sadarbojieties, nevis aizņemieties vēl vairāk naudas.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.