Foto. Twitter / Uģis Piterāns @UPiterans

Dīvainā kukaiņu pasaule! Latvijā sastopamas caurspīdīgas, teju neredzamas ērces – kas tās ir? 7

Sācies ilgi gaidītais atvaļinājumu laiks, kad cilvēki burtiski raujas brīvo laiku pavadīt zaļumos. Tomēr jāatceras, ka mežā, garākā zālājā, it īpaši vietās, kur dzīvo dažādi meža zvēri, cilvēks tiek vērots un uzskatīts par gardu našķi. Ērces var neēst pat gadu, gaidot īsto ādu, kurā iedurt savu snuķīti un kārtīgi pieēsties.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Sociālo tīklu lietotājiem par pārsteigumu kukaiņu pētnieks Uģis Piterāns bija publicējis foto, kurā redzama caurspīdīga, cilvēka acij pirmajā mirklī neredzama ērce. Šis foto pierādījums sagrāva to cilvēku pārliecību, kuri uzskatīja, ka dabā sastopamas vien sarkanas, melnas , svītrainas un brūnas veselībai bīstamās asinssūcējas. Izrādās nē – jābūt uzmanīgiem arī no milimetru liela, caurspīdīga kukainīša.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uģis Piterāns sociālajā tīklā “Twitter” raksta:” Jāņos ietrāpīju ‘nano-ērču’ ielenkumā. Laikam jau mazmazītiņas nimfas (nepieauguši īpatņi). Pat man, kam gadā piesūcas daudzi desmiti ērču, godīgi sakot bija grūti tās pamanīt. Attēlā – lodīšu pildspalvas gals mērogam. Tā ka… pārbaudam sevi un tuviniekus, jo īpaši vērīgi.”

Portāla “LA.LV” uzrunāts  kukaiņu pētnieku ar doktora grādu un 50 gadu pieredzi – Voldemārs Spuņģis vieš skaidrību – dabā bez pieaugušām ērcēm un nimfām eksistē arī ērču jaundzimušie – kāpuri: “Kāpuriņš var cilvēkam piesūkties, jo cilvēka āda ir ārkārtīgi plāna. Mātīte izdēj olas vienā čupiņā un tad no tās čupiņas izšķiļās simtiem kāpuru. Ja cilvēks trāpa tādā čupiņā, tad var vairāki desmiti šādi kāpuriņi pieķerties. Es esmu redzējis gadījumu, kad vienam cilvēkam kāpuriņi bija piesūkušies ļoti lielā skaitā.

“Ja putniem, piemēram, ir ligzdošanas laiks, tad ērces savas atvases spēj laist pasaulē visas sezonas garumā. Jo labāk paēdusi ērce, jo vairāk mazuļu! Tas nozīmē, ka ērču dzmedību namā var iekāpt jebkurš atpūtnieks un “uzņemt pasažierus” ne tikai desmitiem, bet pat simtiem. Tāpēc, baudot atpūtu zaļumos, jābūt īpaši vērīgiem! Jāpiebilst, ka ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.