Publicitātes foto

Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju regulāri jūtas nomākti 0

Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju vairākas reizes mēnesī izjūt nomāktību, bet tikai 11,5% šī iemesla dēļ meklējuši profesionālu palīdzību, liecina Latvijas uzņēmuma “Lotos Pharma” sadarbībā ar tiešsaistes statistikas un pētījumu uzņēmumu “Gemius” jūnijā veiktās aptaujas rezultāti.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

“Nomāktību var veicināt gan subjektīvi cēloņi, piemēram, saspringts darba grafiks, problēmas profesionālajā un privātajā dzīvē, gan arī vispārējā situācija ekonomikā un trauksmainās ziņas no kaimiņvalstīm,” pastāstīja Latvijas uzņēmuma “Lotus Pharma” vadītājs Kaspars Ivanovs.

“Vispārēji var teikt, ka pirmais signāls, kas norāda uz draudošu nomāktību, ir biežs, dažādu iemeslu izraisīts satraukums – vajadzētu noskaidrot tā cēloņus un tos pēc iespējas mazināt, pārskatot dzīvesveidu, vairāk kustoties, izmantojot arī dabīgus līdzekļus satraukuma mazināšanai.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Vismaz reizi dienā nomāktību izjūt 15,3% respondentu, vairākas reizes nedēļā – 21,9%, savukārt vairākas reizes mēnesī šāds stāvoklis piemeklē 20,6% Latvijas iedzīvotāju. Tikai 3,5% aptaujas dalībnieku atzinuši, ka nomākti jūtas tikai reizi mēnesī vai retāk.

Speciālista palīdzību nemeklē

Lūgti atklāt, kas palīdz mazināt nomāktību, gandrīz 55% atzina, ka pievēršas fiziskām aktivitātēm, bet gandrīz tikpat daudz – 53% – kā līdzekli nomāktības mazināšanai minējuši alkoholuu. Tomēr galvenais līdzeklis, kuru izmanto respondenti, ir medikamenti, jo tos kādā brīdī nomāktības kliedēšanai lietojuši 74% aptaujas dalībnieku.
Vairāk nekā 62% minējuši arī dabas līdzekļus, bet 54% atzinuši, ka ir vēl citi veidi, kā uzlabot pašsajūtu. Aptaujā uz katru jautājumu bija iespējams sniegt vairākas atbildes, kas nozīmē, ka dažādi līdzekļi nomāktības mazināšanai var būt tikuši izmantoti paralēli vai pārmaiņus.

Neskatoties uz lielo to cilvēku īpatsvaru, kuri bieži jūtas nomākti, speciālistu palīdzību jebkad meklējuši tikai 11,5%, kamēr pārējie nekad to nav darījuši.

“Pandēmijas laiks jūtami palielinājis trauksmi sabiedrībā. Gan manā, gan kolēģu praksē ir arvien vairāk gadījumu, kad cilvēki vēršas pēc palīdzību, jo jūtas satraukti un nomākti. Bailes un nedrošību rada gan neprognozējamā situācija ar jauno koronavīrusu, ar to saistītie dažādie ierobežojumi un ekonomiskās problēmas, gan arī karš Ukrainā,” pastāstīja psihoterapeits Armands Brants.

Astoņu soļu komplekss pret nomāktību

Dažādas problēmsituācijas rodas visiem, tāpēc ir svarīgi neiestigt nomāktībā, bet censties rast veidu, kā pašsajūtu uzlabot. Katram iedarbīgākā recepte var izrādīties cita, tomēr jāpiesargās iekļūt apburtajā lokā, ko veido kaitīgi ieradumi un nepareizs dzīvesveids. Vērts izmēģināt deviņu soļu programmu emocionālā stāvokļa uzlabošanai.

1. Fiziskas aktivitātes. Dažādos pētījumos pierādīts, ka fiziskas aktivitātes daudzos gadījumos palīdz mazināt nomāktību tikpat labi kā medikamenti. Turklāt kustības nostiprina sirds un asinsvadu veselību, palīdz regulēt svaru un mazina daudzu nopietnu slimību risku. Vislabāk sākt ar kaut ko nelielu, vieglu un noteikti tādu, kas sagādā prieku! Tas paaugstinās endorfīna līmeni un uzlabos pašsajūtu.

2. Izaicinājums negatīvām domām. Nomāktības pārņemts cilvēks nereti iekļūst negatīvu domu gūstā. Vērts tās izaicināt, piemēram, uz iekšējā dialoga apgalvojumu, ka nekad nekļūs labāk, cilvēks var pats sev pavaicāt: “Bet kā tu to zini?” Citiem vārdiem, padoms skanētu: “Netici visam, kas ienāk prātā!”

3. Pilnvērtīgs ēdiens. Nomākts cilvēks vai nu izlaiž ēdienreizes, vai ļaujas neveselīga uztura slazdiem. Abas galējības nodara kaitējumu, tāpēc jāizveido ēdienkarte, kas būtu gan garšīga, gan veselīga.

4. Pietiekams miegs. Jāsaprot, ka neizgulēšanās situāciju tikai pasliktinās, tāpēc jācenšas mainīt dzīvesveids tā, lai varētu pilnvērtīgi izgulēties. Pāris vārdos to varētu raksturo kā “guļamistaba – tikai gulēšanai un seksam!”

5. Daudz ūdens. Jāatceras, ka organisma un arī smadzeņu normālai darbībai nepieciešams pietiekams daudzums ūdens. Saldie dzērieni, kafija, alkohols to nespēj kompensēt, drīzāk tieši pretēji. Ūdenim garšas uzlabošanai var pievienot ledu, augļu šķēlītes, derēs arī zāļu tējas.

6. Dienas režīms. Nomākti cilvēki jūtas labāk, ja ievieš izmaiņas dienas režīmā. Ja tas bijis ļoti vienveidīgs, tajā var ieviest kādu spontānu rīcību. Un, pretēji, ja dzīvē valdījis haoss, labāk justies ļaus skaidras dienas struktūras izveidošana.

7. Smiekli. Labā hormona dopamīna līmeni palīdzēs paaugstināt smiekli – kopā ar draugiem, skatoties komēdiju vai lasot anekdotes.

8. Palīdzība citiem. Nomāktā garastāvoklī cilvēks sliecas iegrimt savos pārdzīvojumos. Izrauties no nomāktības palīdz interesēšanās par citu problēmām, mēģinot viņiem palīdzēt. Liela iespēja nonākt pie secinājuma, ka paša problēmas nemaz nav tik nepārvaramas.

Radīt laimes hormonu pašiem

Papildus dzīvesveida maiņai un fiziskām aktivitātēm nomāktības mazināšanai efektīvi palīdz Latvijā radītais produkts emocionālajai labsajūtai “Sedanorm”, kas pieejams ne tikai kapsulās, bet arī inovatīvā veidā – zem mēles izsmidzināma spreja formā. “Sedanorm Spray” izstrādāts, izmantojot dabīgas augu sastāvdaļas, tāpēc piemērots arī pusaudžiem no 12 gadu vecuma.

Tā sastāvā iekļautas trīs aktīvās vielas – raudenes auga sausais ekstrakts, aminoskābe L-triptofāns un grifonijas auga sēklu ekstrakts, kas ir bagātīgs augu izcelsmes aminoskābes 5-hidroksitriptofāna (5-HTP) avots. Grifonijas ekstrakts palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas un smadzeņu darbību.

Sastāvā esošais L-triptofāns ir neaizstājamā aminoskābe, kuras sintēze cilvēka organismā netiek nodrošināta, tāpēc tā uzņemšana ir janodrošina ar uzturu vai L-triptofānu saturošu preparātu palīdzību.

Zinātniskajā literatūrā tiek aprakstīts, ka L-triptofāns un 5-hidroksitriptofāns mūsu organismā kalpo kā avots serotonīna jeb ta sauktā “laimes hormona” sintēzei.

Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54