Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Zanda Birze

Eksperte: Lauksaimniecībā pieaug darba vietā gūto negadījumu skaits 0

Latvijā lauksaimniecības nozarē pieaug darba vietā gūto negadījumu skaits, trešdien Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvju ikmēneša sapulcē sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) darba aizsardzības konsultante Laima Beroza.

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni 8
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam
Lasīt citas ziņas

Tāpat viņa teica, ka lauksaimniecība joprojām ir starp nozarēm, kurās ir liels darba vietā gūto smagu nelaimes gadījumu skaits, proti, lauksaimniecība ierindojas ceturtajā vietā aiz apstrādes rūpniecības, būvniecības un transporta nozare. Pērn lauksaimniecībā konstatēti 25 smagi nelaimes gadījumi darbā, kamēr 2017.gadā tika konstatēti 16 šādi gadījumi.

Vienlaikus Beroza sacīja, ka lauksaimniecība ierindojas pirmajā vietā starp nozarēm ar lielāko letālo nelaimes gadījumu skaitu darba vietā – pērn nozarē tādu bija astoņi salīdzinājumā ar trim gadu iepriekš.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lauksaimniecībā ar darba drošību ir slikti – pieaug negadījumu skaits. Tāpēc darba aizsardzības sistēma ir jāuzlabo,” viņa teica.

LDDK pārstāve arī minēja, ka 2018.gadā lauksaimniecības nozarē smagu un letālu negadījumu galvenais iemesls bija darba aizsardzības instrukciju neievērošana (31%), seko neapmierinoša darbinieku apmācība (17%), nepietiekoši nodrošināta uzmanība un kārtība darba vietā (13%), nepiemērotas darba metodes (9%), drošības aprīkojuma nelietošana (9%), darbs alkohola reibumā (4%) un vardarbība (4%).

Traumas visbiežāk gūtas krītot (40%), seko sadursme ar kustībā esošiem priekšmetiem vai transportlīdzekļiem (20%), saskare ar asu, smailu priekšmetu (13%), kāju vai roku ievilkšana vai saspiešana (13%), kā arī citu personu radīta fiziskā vardarbība (7%) un saskare ar indīgām vielā (7%).

Beroza pastāstīja, ka šogad Valsts drošības inspekcijas plānotās pārbaudes darba vietā lauksaimniecībā jau notikušas. Savukārt šogad trešajā ceturksnī plānotas pārbaudes par obligātajām veselības pārbaudēm, bet gada pēdējā ceturksnī paredzētas pārbaudes par rīcību ārkārtas gadījumos.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs sēdē norādīja, ka bieži vien lauksaimnieki kā darba devēji nav vainīgi darba drošības prasību neievērošanā. Pēc viņa teiktā, nozarē strādā arī negodprātīgi darba ņēmēji, kuri, piemēram, paslepus no darba devēja darba laikā lieto alkoholu. Ne vienmēr darba devējiem izdodas darba aizsardzības prasību neievērošanu savlaicīgi konstatēt un novērst.

Jau ziņots, ka atbilstoši Valsts drošības inspekcijas datiem šogad līdz 17.jūnijam nelaimes gadījumos darbā bojā gājuši 12 nodarbinātie un vēl astoņi darbinieki atrasti miruši darba vietā, taču, iespējamas, šie bija dabiski nāves gadījumi. Vēl 80 cilvēku 2019.gadā guvuši smagus miesas bojājumus darba vieotā.

Reklāma
Reklāma

LOSP ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionālā līmeņa lauksaimnieku konsultatīvā padome, kas apvieno 58 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.