Johanness Hāns, EK budžeta un administrācijas komisārs.
Johanness Hāns, EK budžeta un administrācijas komisārs.
Foto: Mauro Bottaro/EK AV dienests

Johanness Hāns: ES budžets Latvijai ir izdevīgs 0

Sarunas par Eiropas Savienības septiņu gadu budžetu pašlaik ieiet izšķirošajā posmā. Lai gan pirmajā acu uzmetienā var šķist, ka tās ir tehniskas debates, patiesībā to rezultātā tiks noteikts, ko tieši Eiropas Savienība varēs nodrošināt iedzīvotājiem. Eiropas Komisija iesniedza savus priekšlikumus 2018. gada maijā, bet sarunas faktiski sākās šogad, un ES Padomes prezidentvalsts Somija tagad ir piedāvājusi kompromisu.

Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Lasīt citas ziņas

Vienošanās par budžetu nenoliedzami ir grūts uzdevums. Dalībvalstu nostājas ir diametrāli atšķirīgas: dažas, tuvojoties breksitam, aicina savilkt jostu, citas apgalvo, ka jāturpina atbalsts tādām svarīgām nozarēm kā lauksaimniecība un reģionālā attīstība.

Daudzas uzdod būtisku jautājumu, vai valstu iemaksas ES budžetā nodrošinās nodokļu maksātāju naudas labāko izmantošanu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tas ir miljardu eiro vērts jautājums. Komisijas pagājušā gada maija budžeta projekts, kurā sniegtas iespējamās atbildes (piemēram, kopējā lauksaimniecības politika un vide, sociālie un reģionālie izdevumi, jaunas un nostiprinātas prioritātes – no inovācijas, digitalizācijas, investīcijām līdz migrācijai, ārējai darbībai, drošībai un aizsardzībai) ir reālistisks priekšlikums. Budžets ierosināts 1,114% apmērā no ES nacionālā kopienākuma.

Priekšlikuma pamatā ir pārliecība, ka ES nākotnes budžetam jābūt mūsdienīgam un vērienīgam un vienlaikus jāņem vērā breksita radītais finansiālais iztrūkums.

Tajā pašā laikā šis priekšlikums dod iespēju Eiropas Savienībai tikt galā ar ģeopolitiskajiem izaicinājumiem un kļūt par spēcīgu globālo spēlētāju.

Ņemot vērā ieguvumus, ko rada vienotais tirgus (tas saskaņā ar aplēsēm Eiropas ekonomikā sniedz vidēji 6% lielu ieguldījumu gadā), budžeta finansēšanai vajadzīgās valstu iemaksas, kuru aptuvenais apmērs saskaņā ar komisijas priekšlikumu ir mazāks par 1% no ES nacionālā kopienākuma, ir ļoti izdevīgas.

Pēdējā pusotra gada laikā Eiropas Savienība ir izstrādājusi stratēģisko pro­grammu un noteikusi prioritātes – aktīvāka rīcība klimata jomā, sociāli godīga un taisnīga zaļā pārkārtošanās; Eiropas digitālās pārveides īstenošana, konkurētspēja; prasmju un izglītības, pētniecības un inovācijas sekmēšana; Eiropas iedzīvotāju drošības un aizsardzības nodrošināšana; stipras un aktīvas līderes lomas uzņemšanās pasaulē.

Visbeidzot – efektīva migrācijas problēmu risināšana un Eiropas Savienības robežu pārvaldība.

Tās ir prioritātes, kas rada skaidru Eiropas pievienoto vērtību, jo neviena valsts nevarētu šos jautājumus atrisināt atsevišķi. Tā ir rīcība, kuru eiropieši vēlas!

ES budžets ir jāsagatavo tā, lai ES varētu izpildīt šos solījumus Eiropas iedzīvotājiem. Mēs nevaram nodalīt prioritātes no budžeta, un mums būs jāiegulda nauda tur, kur tā ir vajadzīga, citādi tiks grauta ES uzticamība tās iedzīvotāju acīs un pasaules mērogā. Eiropas Komisijas priekšlikumā tiek ņemta vērā arī pareiza līdzekļu izmantošana, kas ir mūsu atbildība pret Eiropas nodokļu maksātājiem.

Svarīgs mērķis, ieguldot nākamās paaudzes ES finansējumu, joprojām ir noteikumu ievērošana un pareiza finanšu pārvaldība, kā to apstiprinājusi Eiropas Revīzijas palāta.

Galvenie ES tēriņu pārvaldības principi ir tiesiskuma ievērošana un pilnīga neiecietība pret krāpšanu.

Latvijas iedzīvotāji ir atzinuši, ka daudzas no ES jaunajām prioritātēm ir svarīgas arī viņiem. Tomēr laikā, kad viena no dalībvalstīm, kas ir liela iemaksu veicēja ES budžetā, izstājas no ES, ir arvien grūtāk nodrošināt vajadzīgos līdzekļus, lai prioritātes kļūtu par realitāti.

Šī iemesla dēļ mērens samazinājums, ko Eiropas Komisija ir ierosinājusi kohēzijas un lauksaimniecības jomā, ir neizbēgams. Taču tas ne vienmēr nozīmē mazāk naudas gala saņēmējiem – komisija ir ierosinājusi, ka lauksaimnieki Latvijā par hektāru saņems par 23 eiro vairāk nekā iepriekš. Tas nozīmē 2,2 miljardu eiro palielinājumu tiešmaksājumos – par 4,7% vairāk nekā līdz šim.

Kohēzijas jomā Latvija saņems finansējumu, sākot no 348 eiro uz vienu iedzīvotāju, – tā ir gandrīz lielākā summa uz iedzīvotāju Eiropas Savienībā un trīsreiz vairāk par ES vidējo maksājuma apjomu.

Komisija arī ir ierosinājusi izveidot Eiropas Aizsardzības fondu, kura budžets ir 13 miljardi eiro. Šis fonds veicinās ES patstāvību aizsardzībā un drošībā. Pievienojiet vēl ieguvumus no Latvijas dalības vienotajā tirgū, migrācijas jautājumu risināšanu, kopīgu cīņu pret terorismu un klimata pārmaiņām – uzskaitījumu varētu turpināt vēl un vēl…

Pateicoties vienotajam tirgum, Latvija saņem vairāk nekā 7% no sava nacionālā kopienākuma, bet tās iemaksas ES budžetā ir aptuveni 0,9% no tās nacionālā kopienākuma.

Īsumā – ES budžets Latvijai ir izdevīgs!
SAISTĪTIE RAKSTI

Sekmīgs daudzgadu budžeta sarunu rezultāts ir atkarīgs no diviem priekšnosacījumiem – no nelokāmas kopīgo interešu aizstāvības, kas ir svarīgāka par nacionālajām interesēm, kā arī no labās gribas piekāpties un panākt kompromisu, kurā kopējais labums ir lielāks par atsevišķu daļu summu.

Dalībvalstu vadītājiem, kuri nedēļas nogalē tiekas Eiropadomē, ir ļoti svarīgi pacelties pāri šauriem nacionāliem mērķiem un koncentrēties uz Eiropas kopīgo rīcību cilvēku un ekonomikas labā, mūsu ģeopolitisko interešu īstenošanā un klimata jautājuma risināšanā – jomām, kurās tā var paveikt vairāk nekā katra dalībvalsts atsevišķi. Tas ir nozīmīgs lēmums un politiskās atbildības tests.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Poikāns par Rinkēviča orientāciju: “Mazi cilvēki runā par cilvēkiem”
Krievijas diversanti pēc Kahovkas HES uzspridzināšanas izliekoties par evakuētiem civiliedzīvotājiem
Lasīt citas ziņas
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
VK skarbi secinājumi par NBS pārtikas iepirkumu – tas neatbilst aizsardzības resora un nacionālās drošības interesēm
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
FOTO. 4 praktiski šefpavāra padomi: kā gatavot, esot dabā?
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
12:40
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
12:03
piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
11:39
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Zvejsalnieks: Apziņošanas sistēma un regulārā trauksmes sirēnu pārbaude stipri izskatās pēc formālisma
VIDEO. Princis Harijs un Megana Mārkla soctīklos publicē ļoti mīļu video
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem
Lauki Ukrainas dienvidos pēc Kahovkas HES iznīcināšanas nākošgad var kļūt par tuksnesi
Starp Jelgavas un Liepājas šosejām uz Rīgas apvedceļa slēdz bīstamos 32 kreisos pagriezienus
“Runājam divās valodās…” Kariņu doma par koalīcijas paplašināšanu nav pametusi jau kopš valdības izveidošanas
FOTO. Ātri, gudri un drosmīgi: Latvijas dienesta suņi starptautiskās sacensībās parāda savu meistarību
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Vēstniece: Zviedrija cer, ka Viļņas samits būs vēsturisks samits, lai Zviedriju pievienotu NATO
rīkoties, ja dzīvnieks krīt uz nerviem vai ir apnicis? Kā tikt vaļā no mājdzīvnieka?
Zaporižjes apgabalā appludināti lauksaimniecības lauki. Kāpēc?
Kā piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
VIDEO. “Mana lielākā kļūda bija to suni paņemt…” Agrita Bindre komentē Mailo skandālu TV šovā
Mūžībā devusies Latvijā zināmā folkloriste un “Skandinieki” vadītāja Helmī Stalte
Amsterdama aizliedz publisku zālītes smēķēšanu sarkano lukturu rajonā un ap kanāliem
Sahāras seno cietokšņu pilsētas ir īsts kultūras dārgakmens! Kopš 2002.gada tur gan nav klejojis neviens tūrists…
Krievijas diversanti pēc Kahovkas HES uzspridzināšanas izliekoties par evakuētiem civiliedzīvotājiem
“Naftas cenas ir pakļautas spiedienam…” Akciju cenas ASV un Eiropas biržās pieaug, naftas cenas krītas
10 augļu koki un ogas, kas lieliski aug arī toveros un podos
Gaida, Arnis un Arno – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Trešdien gaiss iesils līdz +26 grādiem! Sinoptiķi brīdina par augstu ultravioleto starojumu
FOTO. Krievijas kara noziegumi – izdedzināti Ukrainas dabas rezervāti, pārbaidīti dzīvnieki, noslāpušas zivis, galēji piesārņota zeme
Vajadzīgi dvieļi, segas, ziepes, pārtika…Uzsāk ziedojumu vākšanu cietušajiem pēc Kahovkas HES uzspridzināšanas