Marija Golubeva
Marija Golubeva
Foto: Evija Trifanova/LETA

Māris Antonevičs: Etniskā kārts un citi ministres aizstāvju argumenti 0

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Lasīt citas ziņas

 

Kādi tik argumenti pēdējās dienās nav tikuši izmantoti, lai mēģinātu paturēt iekšlietu ministra krēslā “Attīstībai/Par” politiķi Mariju Golubevu. Viņas partijas biedra, veselības ministra Daniela Pavļuta ieraksts tviterī, ka “Golubevai uzbrūk, jo viņa ir sieviete un krieviete”, jau robežojās ar kaut kādu izmisumu, kad neko citu vairs nevar izdomāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut ko līdzīgu, sajūtot, ka būs ziepes, pirms diviem gadiem mēģināja izmantot arī toreizējais Rīgas mērs un “Saskaņas” līderis Nils Ušakovs. Laikā, kad galvaspilsētā viens pēc otra atklājās nepatīkami korupcijas skandāli un arvien skaļāk skanēja prasība par politisko atbildību un Rīgas domes atlaišanu, Ušakova atbalstītāji rīkoja kampaņu ar saukli “Tāpēc, ka krievs…”, it kā visa neapmierinātība būtu tikai mēra tautības dēļ.

Mikrorajonos pat tika izlīmētas lapiņas, kurās Ušakovu satvēruši un kaut kur velk cilvēki nacistu uniformās.

Tam, ka “Saskaņa” tikai kongresa runās ir “sociāldemokrāti”, bet pie pirmās iespējas tiek izvilkta etniskā kārts (kā to parādījuši arī šī gada 9. un 10. maija notikumi), gan nevajadzētu būt pārsteigumam. Cita lieta, ja šādu pašu taktiku sāk lietot liberāļi no “Attīstībai/Par”… Plašu atsaucību Pavļuta tvīts gan neguva, un arī viņš pats ir kā kautrēdamies bija piebildis, ka to esot dzirdējis vienā raidījumā. Stāstiem par krievu politiķu it kā diskrimināciju Latvijā viņu tautības dēļ 2022. gadā ir arī cits emocionālais svars nekā kaut vai pirms gada – tas nu tā kā būtu jāsaprot.

Daudz lielāks uzsvars bija uz citu Golubevas aizstāvības taktiku – pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos izmaiņas valdībā esot bezatbildīgas. Kāpēc? Kā tieši Golubeva, kurai iekšlietu jomā līdz šim gājis kā pa celmiem, var garantēt mūsu iekšējo drošību labāk nekā kāds cits ministrs?

Var, protams, izdarīt secinājumu, ka šī ir kaut kāda “Attīstībai/Par” iekšējā problēma, jo viņiem trūkst kandidātu, kas varētu un, uzsvērsim, gribētu līdzšinējo ministri nomainīt. Kā tas dažreiz tiek tēlaini raksturots – īss rezervistu soliņš. Tomēr tā jau vairs īsti nav valstiska līmeņa problēma – galu galā, Iekšlietu ministrija nav piesieta vienam politiskajam spēkam, vienmēr var pārskatīt atbildības jomas.

Varētu, protams, uz šo jautājumu skatīties tīri tehniski – cik liela jēga mainīt kādu ministru piecus mēnešus pirms vēlēšanām?

Te patiesībā nonākam pie vienas būtiskas problēmas – visas politiskās dzīves pakārtošanu vēlēšanu ciklam. Vēlēšanas kā demokrātiskas varas nomaiņas mehānisms neapšaubāmi ir ļoti svarīgs instruments, un mēs labi varam redzēt, kas notiek tajās valstīs, kur tas tiek kaut nedaudz vājināts.

Tomēr politiskajiem lēmumiem un rīcībai nav jābūt atkarīgai no tā, vai vēlēšanas ir pēc trim gadiem vai pēc trim mēnešiem. Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kurš kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai 24. februārī ļoti labi un pārliecinoši bija komunicējis ar sabiedrību, kopā ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču radot pārliecību, ka mūsu valdība zina, ko dara, pēc 10. maija skandalozajiem notikumiem pie okupācijas pieminekļa Pārdaugavā, politiski sapinās savos vēstījumos. Mēģinājumi pasniegt vienu ainu, lai gan visi labi redz kaut ko citu, lai tikai pasargātu apvienības biedri no kritikas, tas nepiedien valstsvīram.

Atbilde uz to, kāpēc Pabriks šoreiz tā rīkojās, nebija tālu jāmeklē – “Attīstībai/Par” interneta sociālajos tīklos jau bija ievietojusi savu vēlēšanu kampaņas plakātu, kur Pabriks ar Golubevu redzami plecu pie pleca pie saukļa “Droši kopā”. Ja reklāmas doma ir, ka partijas biedri jūtas drošāk kopā, kad viens par otru raksta cildinošus ierakstus soctīklos, tad ideja skaidra, taču, ja runā par valsts drošību, tad te būtu svarīgi paraudzīties arī tālāk un spēt atzīt kļūdas, pat ja tas maksā kādu zaudētu balsi vēlēšanās.

Stāsts par Golubevu, kura pirmdien tomēr paziņoja, ka, lai gan kļūdas neatzīst, esot gatava atkāpties no amata, arvien vairāk atgādina viņas partijas biedres, bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles demisiju pirms pusotra gada.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat kā tagad, arī toreiz tika pārmests, ka ministres demisija tiek prasīta tik smagā laikā, kad pasaulē plosās Covid-19 pandēmija, un tas esot bezatbildīgi, bija mēģinājumi atbildību norakstīt uz citiem, tika stāstīts par daudzajiem Viņķeles sasniegumiem amatā utt. Atšķirība vien tā, ka tolaik demisijas prasītājs bija premjers Krišjānis Kariņš, kurš arī tagad ir noteicošā figūra, bet ne pārāk ieinteresēts, tāpēc vēl pēdējā brīdī centies izspēlēt politiskā pokera partiju – ja jau atkāpjas Golubeva, tad jāiet arī kādam Nacionālās apvienības ministram. Kurš te pirmais pa rokai… lūk, ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam…

Tomēr ir vismaz divas lietas, par ko Mariju Golubevu vajadzētu paslavēt. Viņas kļūdas ir iekustinājušas nozīmīgus procesus. Pirmkārt, dodot vaļu 9. un 10. maija norisēm Pārdaugavā, ministre ir ļāvusi saprast, ka nekāda saliedēšanās vai izlīguma meklēšana ar šiem svinētājiem nebūs iespējama. Viņi šādu valodu nesaprot. Tas ir vienojis to sabiedrības daļu, kas uzskata – okupācijas piemineklis ir jānojauc, tāpat licis lēmumu pieņēmējiem rīkoties izlēmīgi un ātri. Otrkārt, tas ir atklājis vājās vietas iekšlietu struktūrā. Pie šo jautājumu risināšanas savā iestādē jau enerģiski ķēries Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks, un te būs daudz ko darīt arī nākamajiem iekšlietu ministriem.

Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Ābeles apsēdis lapu tinējs. Kā to apkarot?
Lasīt citas ziņas
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 6. jūlijā
23:45
Agresoru valstī nespēlēs
23:00
1932. gada 6. jūlijā. Ministra vēstījums padotajiem
22:30
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Apinis: Laboratorija, aptieka, primārā aprūpe – ieteikumi priekšvēlēšanu solījumiem
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
Mediji: Ministri aicinās Džonsonu atkāpties
VIDEO. Līgavaini pamatīgi izjoko viņa labākais draugs un paša līgava
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Nelieksimies krievu naudas priekšā! Kamēr Kremlis nesamaksās Ukrainai nodarīto, lai dzīvo bez izpriecām! Egila Līcīša feļetons
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
VIDEO. “Tavs ķermenis nav tavs liktenis”: Latvijā dzimusī modele iekaro pasaules slavu par spīti tam, ka viņai amputēta kāja
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
Neceļam cietumu, bet laižam lejā akcīzes nodokli! – iesaka Šmits
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs