Pašu filcētas vilnas bumbiņas ir lielisks palīgs veļas mazgāšanā un žāvēšanā.
Pašu filcētas vilnas bumbiņas ir lielisks palīgs veļas mazgāšanā un žāvēšanā.
Foto: no Ligitas Ūbeles arhīva

Tas šķiet neticami! Filca bumbas veļas dienai. Kā tās darbojas? 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Tas šķiet neticami, ka veļu labāk izmazgāt, ātrāk un gludāk izžāvēt, turklāt ietaupīt mazgājamos līdzekļus un elektrību var palīdzēt vienkāršas vilnas bumbiņas. Taču praksē pārbaudīts, ka tā tiešām ir laba manta. Turklāt apaļīgās palīdzes var uzvelt pats.

Ar praktiskajām bumbiņām, kas palīdz mazgāt veļu, rokdarbniece Ligita Ūbele no Bauskas aizrāvusies nejauši. Kad internetā meklējusi padomus, kā no vilnas pagatavot bumbuļus eglītes rotāšanai, vispasaules tīmeklis piedāvājis padomu, kā darināt bumbas veļas žāvēšanai un mazgāšanai. Sagribējies pamēģināt. Nu jau šis vaļasprieks kļuvis par oficiāli reģistrētu nodarbi.

Palīdz taupīt

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāds ir bumbiņu labums? Ja tās ieliek veļas žāvētājā, bumbiņas starp drānām nodrošina labāku gaisa cirkulāciju, kas paātrina veļas izžūšanu. Turklāt drānas mazāk saburzās. Nevajag arī veļas mīkstinātāju, jo bumbiņu apdauzītie materiāli kļūst mīkstāki. Sevišķi tas jūtams dvieļiem.

Rokdarbniece bumbiņas lieto arī veļas mašīnā, kurā ir tikai mazgāšanas un centrifūgas režīms. Ja mazgājamā veļa nav sevišķi šmucīga, var iztikt vispār bez mazgāšanas līdzekļa vai to lietot daudz mazāk – tā būs lētāk un videi draudzīgāk. Ieliekot dauzīgās bumbiņas, mājās var izmazgāt arī dūnu jakas un segas.

Vēl kāds bumbiņu labums – tās ap sevi savāc mājdzīvnieku vilnu un dažādas pūkas.

Veļ un karsē vairākas

Bumbiņu filcēšanai vajag 100% vilnu. Ligita lieto aitu vai alpaku vilnas kārsumu, gan dabisku, gan krāsotu. Lai bumbiņas būtu stingrākas, papildus izmanto vilnas dziju, kas nekrāso.

Bumbu sāk tīt no centra, vilnas kārtas pietinot ar dziju. Ligita mazgājamās bumbas gatavo apmēram 50 g smagas. Katru liek uz svariem pārbaudīt, jo pēc apstrādes bumbas izmēri mainīsies. Gatavās bumbiņas (ap 15 cm diametrā) saliek sieviešu garajā zeķē. Aiz katras aizmet mezglu vai apsien ar diegu. Šo desu liek mazgāt veļasmašīnā 90 grādu temperatūrā, pievienojot kādu ekoloģisku mazgāšanas līdzekli. Veļasmašīnā karstais ūdens un ziepes savels vilnu blīvu un stingru. Kad procedūra beigta, bumbas līdz pilnīgam bumbulīgumam saveļ ar rokām. Gatavā bumbiņa būs kļuvusi ap 6–7 cm maza.

Tad to izžāvē siltā vietā un lieto pēc vajadzības ilgi un laimīgi.

Lai uzlabotu mazgāšanas procesu, vienai 5 kg tilpuma veļasmašīnai vajag četras bumbas.

Dažkārt veļas mazgāšanai izmanto vecās tenisa bumbiņas, taču tās nav dabisks materiāls. Turklāt vilnas bumbulīši, griežoties bundulī, uzvedas daudz klusāk.

Reklāma
Reklāma

Rūpējas arī par rokām

Līdzīgi, safilcējot vilnu, gatavo arī ziepes – švammīti. Bez tās tagad, pavasara dārza darbu laikā, rokdarbniece nevar iztikt. Safilcētā vilna ar ziepju gabalu iekšpusē lieliski iztīra zemes atliekas no rokām. Vilnas – ziepju gabaliņu pēc lietošanas noliek uz ziepju trauciņa ar caurumiņiem, lai notek liekais mitrums.

Vilnas ziepes gatavo šādi – ap ziepju gabalu apliek vilnas kārsumu. Rokas ieziepē un ar karstu ūdeni ņemas masēt un braucīt vilnas kārtas, līdz tās saveļas. Ziepēm var lietot arī kādu košāku krāsu, lai mazgājamais vīkšķis uz izlietnes malas izskatās glītāk.

Vilnai piemīt antibakteriālas īpašības, to klāj lanolīns. Tādēļ filcētās lietiņas nepelē.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI