FOTO, VIDEO. Staļina kults atdzimis? Maskavas metro atklāj pieminekli diktatoram 77
Maskavas metro stacijā atklāts piemineklis Staļinam.
Jānis Slaidiņš, NBS majors, Zemessardzes štāba virsnieks, komentējot šo notikumu TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” jautā: “Bet tu saproti to domāšanu, kas viņiem galvās darās? Viņiem laikam patīk tas Staļins, nekas, ka viņš arī krievus ir bendējis nost. Staļins joprojām viņu izpratnē ir tas, kurš bija spēcīgs līderis. Krieviem jau visi spēcīgi – cars, Ļeņins, Putins!”
Bet kāpēc tad tur nav Putina piemineklis?
“Viņiem tagad sācies Staļina kults. Es neatceros, cik pēdējos gados Staļinam pieminekļi tapuši Krievijā, bet ir vairāki,” viņš norāda.
Josifs Džugašvili (dzimis 1878. gada 6. decembrī, miris 1953. gada 5. martā), kopš 1912. gada lietoja pseidonīmu Josifs Staļins, bija gruzīnu izcelsmes padomju politiķis. PSKP CK ģenerālsekretārs (1922—1953), no 1920. gadu beigām faktiski valdīja kā neierobežots diktators.
Lielā terora laikā valstī tika ieviests Staļina personības kults. Papildus ģenerālsekretāra amatam no 1941. gada ieņēma arī PSRS Tautas Komisāru Padomes priekšsēdētāja amatu.
Staļina valdīšanas laikā tika izveidota centralizēta un militarizēta lielvalsts, kas tiek uzskatīta par totalitāras valsts paraugu. Vienlaikus PSRS, salīdzinoši ar ASV un Eiropas valstīm, izcēlās ar valsts iedzīvotāju zemo dzīves līmeni. Savu politisko un ekonomisko mērķu realizēšanai Staļins izmantoja plaša mēroga masu represijas un Gulaga soda nometnēs ieslodzīto darbu kanālu, dzelzceļu un rūpnīcu būvē.
Tā kā visas ziņas par Josifu Staļinu viņa valdīšanas laikā tika stipri cenzētas un pārveidotas, ir maz ticamu avotu par Staļina patieso dzīvi un rīcības motīviem.