Francijas prezidents Emanuels Makrons viesojas Rīgā

“Dialogs ar Krieviju nenoliegs Latvijas vēsturi.” Makrons uzsver, ka Latvija varot uzticēties Francijai 6

Viesturs  Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Visnotaļ draudzīgā garā vakar noslēdzās Francijas Republikas prezidenta Emanuela Makrona, viņa kundzes Brižitas, kā arī vairāku Francijas valdības ministru vizīte Latvijā – pirmā Francijas prezidenta vizīte Rīgā teju divdesmit gadu laikā.

Reizē tā bija arī pirmā tāda līmeņa ārvalstu viesu pieņemšana Covid-19 apstākļos – visiem nācās valkāt mutes un deguna aizsegus, ievērot distancēšanos.

Ieradies no Lietuvas otrdienas vakarā, Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita Rīgas pilī svinīgi sagaidīts, Makrons un citi Francijas delegāti lielāko oficiālās vizītes programmas daļu atstāja trešdienai.

Tā sākās ar Latvijas premjera Krišjāņa Kariņa un prezidenta Makrona sarunām Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM), kam sekoja preses konference.

“Prieks tikties, Emanuel!”

Jāpiekrīt viedoklim, ka franču valodas zināšanas saskarsmē ar franču politiķiem ir milzīgs pluss.

Viesis, ar labvēlīgu smaidu uzklausot Kariņa franču valodā sacītos preses konferences ievad­vārdus, izskatījās visnotaļ atbrīvots, kāds viņš vairs nešķita, kad vēlāk bija jāatbild uz Francijas izdevuma “Le Monde” žurnālista jautājumu par situāciju Kalnu Karabahā un Covid-19 pašu zemē.

Kā Francijas prezidents, tā Latvijas premjers atzina, ka abu valstu uzskati un pamatvērtības sakrīt ļoti daudzās jomās.

“Emanuel, tiešām bija liels prieks ar tevi šoreiz tikties Rīgā, ļoti saulainā laikā. Varētu teikt, ka tu esi līdzi paņēmis savu Vidusjūras sauli, kaut pie mums šajā laikā tipiski vajadzētu būt ap desmit grādiem un lietum,” teica Kariņš, un bija nepārprotami redzams, ka abi politiķi ir viens otru labi iepazinuši Briseles līmeņa sarunās un gaiteņos.

Arī Makrons izteicās, ka bijis liels prieks brīvi sarunāties par stratēģiskiem jautājumiem.

Ar Krieviju – bez naivuma

Preses konferences gaitā atkārtoti skanēja, ka gan Latvija, gan Francija uzskata par nepieciešamu stiprināt Eiropas Savienību (ES), lai tā būtu spēcīgs spēlētājs pasaulē, un tas ir arī Latvijas drošības jautājums.

Abas valstis apņēmušās sadarboties, apkarojot dezinformāciju, kam nākotnē vajadzētu kļūt par visu ES aptverošu procesu. No Makrona vārdiem izrietēja, ka Francija turpmāk pievērsīs lielāku uzmanību kā divpusējām attiecībām ar Latviju, tā Baltijas reģionam kopumā.

Vizītes laikā runāts par ģeopolitiskiem, reģionāliem un drošības jautājumiem, tostarp Ukrainas, Baltkrievijas problēmu un attiecībām ar Krieviju.

Varēja jaust, ka Francijas un Latvijas pieeja attiecību risināšanā ar Krieviju gluži nesakrīt, tomēr Parīze ir apņēmības pilna pārliecināt Baltijas valstis nebūt tik atturīgām.

“Var teikt, ka virzāmies uz priekšu šī jautājuma risināšanā. Uzskatu, ka esam precizējuši mūsu ieceres atsākt dialogu ar Krieviju bez jebkāda naivuma, taču – lai mēs varētu runāt par visiem jautājumiem. Ja viņi neatbildēs, atbildība jāliek uz viņu pleciem,” teica Makrons.

Viņš teicās zinām, ka Latvijas ieskatā pret Krieviju nepieciešams būt prasīgiem, taču vajagot uzturēt arī dialogu. Tiesa, tikai tad, ja tādu vēlmi izrāda arī Maskava.

Francijas prezidents atklāja, ka viens no iemesliem, kādēļ viņš ieradies Lietuvā un Latvijā, bijusi vēlme izklāstīt savu redzējumu attiecību veidošanā ar Krieviju un dzirdēt, ko par to domā baltieši.

Atzīstot, ka tagad labāk izprot baltiešu atturību un šaubas šādās lietās, Makrons pieminēja lielās krievu minoritātes klātbūtni Latvijā un uzsvēra, ka ES nevar atļauties “pagriezt muguru” Krievijai, jo tā ir Eiropas lielvara, ES kaimiņvalsts:

“Vai mēs varam izlikties, ka Krievija nepastāv? Nē! Mēs diezgan ilgi domājām, ka tas, kas veido sarunas ar Krieviju, ir NATO. Līdz ar to bijām atstājuši jautājumu transatlantisko attiecību ziņā. Tagad mums vairāk jādomā pašiem.

Nē, mēs nekādā gadījumā neatsakāmies no NATO, bet jābūt arī eiropiešu spējai domāt un pārdomāt, kādas būs mūsu attiecības ar Krieviju.”

Makrona ieskatā ES būtu jāveido savs drošības un atbruņošanās dialogs ar Krieviju, turklāt, neiesaistot Maskavu, nav iespējams atrisināt reģionālos konfliktus, tajā skaitā Kalnu Karabahā.

Dialogs starp ES un Krieviju būšot “prasīgs”, un nevis “kompromisu”, bet progresu varētu gaidīt tikai pēc vairākiem gadiem.

“Es saprotu, ka, šādu dialogu uzsākot, [Latvijā] radu lielas bažas, jo tāda ir vēsture. To es saku šeit, jūsu valstī, kas cietusi no padomju okupācijas un dominances, bet kas ar savu drosmi atguvusi neatkarību. To es saku ar lielu cieņu un vēlmi saprast šos ievainojumus, kas ir neseni.

Es skaidri un precīzi gribu pateikt, ka šis dialogs nekādā gadījumā nebūs tāds, kas kompromitēs jūsu drošību vai noliegs jūsu vēsturi.

Taču mana pārliecība ir, ka mūsu, arī Latvijas nākotne būs labāka, ja mums būs kopīgs dialogs ar Krieviju, neatstājot Latviju vienu nelīdzsvarotā situācijā un ņemot vērā, ko tā piedzīvojusi pagātnē. Mēs esam gatavi aizstāvēt mūsu ES partneru suverenitāti,” skaidroja Makrons.

Viņš uzsvēra, ka Latvija varot uzticēties Francijai. Arī Krišjānis Kariņš akcentēja, ka ar Krievijas agresivitāti un Ķīnas ekonomikas spiedienu ES spēs tikt galā tikai vienoti.

Līdzšinējā pieredze rāda, ka atsevišķu valstu mēģinājumi tikt galā ar šiem izaicinājumiem ir lemti neveiksmei.

“Marseljēza” pie Brīvības pieminekļa

Bastejkalnā ielu muzikants ar akordeonu nospēlēja populāru franču melodiju. Dzeramnaudā no Francijas prezidenta Makrona viņš saņēma piecus eiro.
Foto: Edijs Pālens/LETA

No Nacionālā mākslas muzeja Makrons steidzās apmeklēt Okupācijas muzeju, pavadot tajā aptuveni 20 minūtes.

Tad tālāk uz svinīgo ziedu nolikšanu kopā ar Latvijas prezidentu Levitu pie Brīvības pieminekļa, kur viņu jau gaidīja dzīvesbiedre Brižita, kurai bija sava programma Eiropas Savienības mājā un Nacionālajā operā un baletā.

Pie Brīvības pieminekļa Makronu pāri gaidīja ap pārsimt interesentu. Klātesošo vidū netrūka Latvijā dzīvojošo Francijas pilsoņu.

Žila Verna Rīgas Franču skolas audzēkņu grupa orķestrim līdzi nodziedāja Francijas valsts himnu “Marseljēza” un Latvijas valsts himnu “Dievs, svētī Latviju”.

Francijas prezidents, samājies ar rīdziniekiem, veltīja teju desmit minūtes skolēnu grupiņai, kam palūdza vēlreiz nodziedāt “Marseljēzu”, ko bērni arī braši darīja.

Francijas prezidents Emanuels Makrons Bastejkalnā patīkami pārsteidz ielu muzikantu

Pastaiga Vecrīgā un dāvanas

Foto: Ludovic MARIN/AFP/SCANPIX/LETA

Tālāk programmā bija neliela ekskursija pa Vecrīgu. Kā gide uzstājās Francijas vēstniece Latvijā Aurēlija Ruajē-Gunēna. Makrons un viņu pavadošie, ap 30 cilvēku, ieskaitot žurnālistus un miesassargus, gar Rīgas kanāla malu apgāja apkārt Bastejkalnam.

Jaukais, saulainais laiks radīja ļoti brīvu gaisotni, tā ka gājiens pa Smilšu ielu, uzkavēšanās Doma laukumā un tad ceļš uz Rātslaukumu, kur jau gaidīja prezidenta korteža auto, izvērtās ļoti atbrīvots.

Brīžiem šķita, tas nemaz nav ietekmīgas NATO valsts galva, kas, mutes aizsegu uzlicis, min Vecrīgas bruģi.

Principā jebkurš franču valodu pārvaldošs garāmgājējs, kurš šajā laikā vecpilsētā sastaptu Makronu, būtu varējis viņu no divu metru attāluma pasveicināt. Izdevību pārmīt dažus vārdus ar Francijas prezidentu Rīgas ielās izmantoja aktrise Lelde Vikmane, kura vairākus gadus dzīvojusi Parīzē.

Vizītes noslēgums risinājās Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB). Tur Makrons piedalījās apaļā galda diskusijā. Makronu pāris LNB Tautas grāmatu plauktam dāvinājis franču dzejnieka Renē Šāra (1907–1988) dzejas krājumu.

Zināms, ka Emanuels Makrons Otrā pasaules kara franču pretošanās kustības dalībnieku Šāru ne tikai iecienījis un bieži citē kā dzejnieku, bet arī uzskata par personību, no kuras vērts ņemt piemēru. LNB ļaudis teic, ka sējumiņš esot drusku apbružāts, iespējams, tieši no Makronu grāmatplaukta nācis.

Saistītie raksti

Latvijas prezidents Levits Francijas prezidentam un viņa kundzei uzdāvinājis divus “Ērenpreisa” velosipēdus, kas esot simboliski saistīts ar Eiropas Zaļā kursa vēstījumu. Savukārt augstie viesi Levitam ar kundzi Andru Leviti uzdāvinājuši vīna kolekciju, grāmatu un porcelāna mākslas priekšmetu.

Prezidents Makrons ar kundzi Brižitu noliek ziedus pie Brīvības pieminekļa
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
1 stunda
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
11 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
22 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03