Foto – Shutterstock

Garšaugi etiķī, sviestā un ledū 0

Lai ēdiens rosinātu ēstgribu, liela nozīme ir garšaugiem. Tie maltītei piešķir patīkamu smaržu un garšu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Svaigus garšaugus un zaļumus ēdienam pievieno gatavošanas beigās tāpēc, ka, ilgāk gatavojot, karstums nomāc aromātu. Nozīme ir asam nazim, tos sasmalcinot. Ja griež ar asu nazi, nevis kapā, garšaugos saglabājas vairāk vitamīnu, aromātvielu un garšvielu. Vēl vērts ielāgot, ka svaigi garš­augi mērcēm piešķir noturīgāku aromātu un garšu, ja daļu sagriež, bet daļu sablendē.

! Lauru lapas nevajag atstāt gatavā ēdienā, jo tās, ilgstoši mirkstot šķidrumā, efektu pārvērš par defektu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aromātisku garšaugu etiķi pagatavo šādi: tīrus, sausus zaļumus, piemēram, timiānu, dilles, pētersīļus, kā arī ķiploka daiviņas un melno piparu graudiņus ievieto traukā, pārlej ar baltvīna etiķi un trauku aiztaisa. Stiprākai garšai etiķi var uzkarsēt. Pēc divām trim dienām aromātiskais uzlējums būs gatavs. To pievienojot kaut vai vienkāršiem kāpostu un burkānu salātiem, jūt garš­vielas un asumiņu. Tāpat var gatavot garšaugu eļļu, etiķa vietā ņemot olīveļļu.

! Savītuši garšaugi atgūst svaigumu, ja tos stundu mērcē aukstā ūdenī, kam pievienots nedaudz galda etiķa.

Mīkstam sviestam pieliekot sasmalcinātus garšaugus, piemēram, dilles, pētersīļus, ķiploka daiviņu un šķipsniņu jūras sāls vai dilles, baziliku, pētersīļus un sāli, sanāk vit­amīniem bagāta masa, ko ziest uz brokastu maizes. Garšaugu sviestu var pasniegt arī pie ceptas vai grilētas gaļas un dārzeņiem.

! Ar garšaugiem sajaukto sviestu liek uz pārtikas plēves vai pergamenta, cieši satin un liek saldētavā. Vēlāk pēc vajadzības sagriež biezākās vai plānākās šķēlēs.

Rupjo jūras sāli var bagātināt ar garšaugu aromātu un sulu. 250 g dažādu garšaugu (lociņi, salvija, timiāns, melisa, raudene, estragons, piparmētra, ķiploks, pētersīļi, dilles) sajauc ar 250 g rupjā jūras sāls. Sāli ievieto saldētavā uz pāris stundām atvēsināt, lai saskarē ar garšaugu sulu tas nešķīstu. Garšaugus sablendē, bet ne pārāk smalki. Auksto sāli sajauc ar sasmalcinātajiem garšaugiem un ar rokām kārtīgi saberž. Izsijā caur sietiņu, lai sāli atdalītu no garšaugiem. Liek maisiņos un sasaldē. Pirms lietošanas pa gabaliņam atsaldē.

! Nesasaldētu garšaugu sāli var uzglabāt hermētiski noslēgtā traukā ledusskapī aptuveni mēnesi.

Reklāma
Reklāma

Viegli sagatavojams un ērti izmantojams ir garšaugu ledus. Sasmalcinātus zaļumus liek ledus trauciņos, pārlej ar ūdeni un sasaldē. Ledus gabaliņus var uzglabāt trauciņos vai izņemt no tiem un sabērt plastmasas maisiņos.

! Ēdamkarote svaigu garš­augu ir līdzvērtīga tēj­karotei kaltētu garšaugu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.