Foto: Soho A Studio/SHUTTERSTOCK

Nedaudz vairāk kā mēnesis atlicis līdz dabasgāzes tirgus pilnīgai atvēršanai. Kā tas ietekmēs klientus? 1

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā 23
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina 226
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs? 36
Lasīt citas ziņas

Nedaudz vairāk kā mēnesis atlicis līdz dabasgāzes tirgus pilnīgai atvēršanai. Kā tas ietekmēs klientus?

Saskaņā ar Enerģētikas likuma grozījumiem no šā gada 1. maija mājsaimniecībām būs pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus, kas nozīmē, ka mājsaimniecībām saistītā lietotāja statuss, kas ļāva iegādāties dabasgāzi par regulētu cenu, vairs nepastāvēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija pārtrauks regulēt dabasgāzes tarifu lielākajam no piegādātājiem – AS “Latvijas gāze” (“LG”), kam ir publiskā tirgotāja statuss, un uzņēmums būs tiesīgs gāzes cenu noteikt pēc saviem ieskatiem.

Savukārt dabasgāzes patērētājiem būs pienākums slēgt jaunus līgumus ar izvēlētajiem tirgotājiem. Jāatgādina, ka jau šobrīd iedzīvotāji var iegādāties gāzi no pašu izvēlētiem tirgotājiem, kuri spēj piedāvāt zemāku cenu un labākus sadarbības nosacījumus, tādēļ tiek prognozēts, ka lielāko daļu mājsaimniecību gāzes tirgus pilnīga atvēršana īpaši neskars. Tāpat prognozes liecina, ka mājsaimniecībām, kuras šobrīd pērk dabasgāzi pēc regulētā tarifa, pēc tirgus atvēršanas cena varētu samazināties.

Kā jārīkojas, ja pašreiz mājsaimniecība dabasgāzi iegādājas kā saistītais lietotājs par regulētu cenu no “Latvijas gāzes” un sliecas gāzes tirgotāju nemainīt arī pēc 1. maija? “Latvijas gāzes” mājas lapā rodamā informācija liecina, ka klienti par to tikšot informēti individuāli jau līdz 1. maijam, nosūtot informāciju uz klienta norādīto e-pasta vai pasta adresi. Lai saziņa būtu veiksmīga, “Latvijas gāze” arī aicina pieslēgties klientu portālam un aktualizēt savu kontaktinformāciju.

Saglabās drošības spilvenu

Bet kā rīkoties, ja ir vēlme gāzes tirgotāju mainīt? “Mājsaimniecībai, kas nolēmusi izvēlēties citu gāzes tirgotāju, vajadzētu pievērst uzmanību tam, kādi ir piedāvājumi un kurš no tiem ir visatbilstošākais tās interesēm, izvērtējot ne tikai sākotnējo cenu, bet arī līguma darbības termiņu, cenas garantiju, patēriņa apjoma nosacījumus un citus iespējamos nosacījumus,” iesaka Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.

Iespējams, ka mājsaimniecībā, kurā dabasgāze tiek izmantota apkurei un kurā var izmantot vairākus energoresursus, ir izdevīgāk izvēlēties dabasgāzes līgumu ar cenu, kura ir piesaistīta vairumtirdzniecības tirgum un dod klientam iespēju izvēlēties tos resursus, kuri konkrētajā mirklī ir konkurētspējīgāki. Turpretī klientam, kuram ir svarīga ilgtermiņa stabilitāte, būtu jācenšas slēgt līgumu uz garāku termiņu ar, iespējams, mazliet augstāku, bet ilgtermiņā garantētu cenu. “Vienlaikus ir jāpatur prātā, ka politikas veidotājs dabasgāzes tirgū saglabās zināmu drošības spilvenu – proti, ir paredzēts ieviest arī tā saukto universālo pakalpojumu, kurš būs pieejams ikvienam klientam un kuram būs tirgus cenai piesaistīti cenu griesti.

Praksē tas nozīmēs, ka dabasgāzes iespējamais uzcenojums tiks savā ziņā ierobežots un arī klientiem, kuri izvēlēsies palikt pie līdzšinējā piegādātāja, joprojām būs pieejama dabasgāze par augstāku, tomēr tirgus situācijai piesaistītu un samērīgu cenu,” skaidro G. Valdmanis.

Ņemot vērā, ka dabasgāzes cenas pēdējo mēnešu laikā vairumtirdzniecības tirgū ir ievērojami samazinājušās, ir pamats cerībām, ka klientiem, kuri šobrīd pērk dabasgāzi pēc regulētā tarifa, cena par dabasgāzes vienību pēc tirgus atvēršanas samazināsies. Vienlaikus ir jāsaprot, ka ilgtermiņā cenu svārstības, gan iespējamie kāpumi, gan kritumi, nebūs saistīti ar pašu tirgus atvēršanu, bet gan ar dabasgāzes cenas svārstībām vairumtirdzniecības tirgū.

Pēdējo desmit gadu laikā dabasgāzes cena, arī mājsaimniecībām, ir piedzīvojusi gan straujus kāpumus, gan kritumus, un šādas tendences noteikti saglabāsies arī pēc tirgus atvēršanas. “Savukārt likt lielas cerības uz jaunu tirgotāju ienākšanu un konkurences ietekmi uz cenām tomēr nevajadzētu. Mājsaimniecībām ir jāapzinās, ka, piemēram, dabasgāzes tirdzniecība ēdiena pagatavošanas vajadzībām ir samērā mazā apjomā, kas nerada vērā ņemamu apgrozījumu tirgotājam, un attiecīgi ne visiem tirgotājiem tā var būt ienesīga, tāpēc šajā segmentā var prognozēt, ka turpinās dominēt līdzšinējie lielākie pakalpojuma sniedzēji “LG” un “Latvenergo”, savukārt lielāka konkurence gaidāma tieši apkures segmentā,” lēš eksperts, norādot, ka “LG” tirdzniecības apjomu lielāko daļu veido juridiskie klienti, tāpēc uzņēmuma saimnieciskās darbības veiksmi, visticamāk, mājsaimniecību tirgus regulējuma izmaiņas būtiski neskars.

Jauns spēlētājs mājsaimniecību segmentā

Foto: Mārtiņš Plūme/LETA

Dabasgāzes universālā pakalpojuma cena mājsaimniecībām pēc tirgus atvēršanas 1. maijā, visticamāk, būs zemāka nekā šā brīža tarifs, prognozē “LG” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis. Savukārt, ja cenas atkal pēkšņi strauji pieaugs, tad, iespējams, brīvajā tirgū cena būs augstāka.

Kā zināms, neilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā pagājušā gada februāra beigās dabasgāzes cena bija aptuveni 88 eiro par megavatstundu (MWh), bet augustā, kad Krievija būtiski samazināja gāzes piegādes Eiropai, cena pārsniedza 340 eiro par MWh. Šī gada 20. martā Nīderlandes biržā “Title Transfer Facility” dabasgāzes cena pirmo reizi kopš 2021. gada jūlija bija nokritusies zem 40 eiro. “Pašlaik mums ir pienākums apgādāt mājsaimniecības un mēs patiesībā ciešam zaudējumus no mājsaimniecību apgādes, bet pēc tirgus atvēršanas cīņa būs par maksātspējīgajiem klientiem. Tur jau parādās pavisam citi motivatori,” norāda A.  ­Kalvītis.

Taču pretēji “LG” citi tirgotāji mājsaimniecību segmentā saredz biznesa potenciālu. Līdz ar tirgus atvēršanu brīvai tirdzniecībai ir sarosījusies viena no lielākajām un visstraujāk augošajām privātajām enerģētikas grupām Baltijas reģionā – “Elenger”. “Uzņēmums jau piecus gadus darbojas Latvijas tirgus korporatīvajā segmentā, tāpēc nākamais solis – piedāvāt dabasgāzi arī Latvijas mājsaimniecībām – ir loģisks, izsvērts un atbilst uzņēmuma stratēģiskajiem mērķiem.

Uzskatām, ka jauna tirgus spēlētāja ienākšana noteikti nāks par labu gāzes patērētājiem Latvijā, nodrošinot viņiem iespēju izvēlēties sev piemērotāko piegādātāju,” saka “Elenger” grupas valdes loceklis un SIA “Elenger” vadītājs Dāvis Skulte. “Jau šobrīd esam kļuvuši par vienu no lielākajiem dabasgāzes piegādātājiem korporatīvo klientu segmentā Latvijā, piedāvājot alternatīvu esošajam gāzes monopolam,” teic D. Skulte. Šobrīd viņš atturas prognozēt, kāda būs uzņēmuma piedāvātā gāzes cena mājsaimniecībām. “Ņemot vērā šā brīža situāciju gāzes tirgū, pieļauju, ka no 1. maija iedzīvotājiem būs iespēja tikt pie gāzes par zemākām cenām un saņemt daudz mazākus rēķinus par apkuri un ūdens uzsildīšanu.

Par to, vai samazināsies izmaksas tiem, kuri izmanto gāzi ēdiena pagatavošanai, ir grūti spriest, jo patēriņš ir daudz mazāks un lielāks iespaids uz gala cenu ir citām komponentēm, kā, piemēram, piegādes tarifiem un apkalpošanas izmaksām,” teic D. Skulte. “Elenger” ir lielākais privātais enerģētikas uzņēmums Somijas un Baltijas reģionā. Uzņēmums piedāvā klientiem dabasgāzi cauruļvadu gāzes, saspiestās dabasgāzes (CNG) un sašķidrinātās dabasgāzes veidā, kā arī pārvalda Igaunijas lielāko dabasgāzes tīklu. “Elenger” grupai šobrīd kopumā ir 50 000 klientu. Igaunijas tirgū uzņēmums pazīstams ar nosaukumu “Eesti Gaas”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs?
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
TV24
Politologs: Putins sāk graut pats savu varu – pulkvežu masa paliek par lielu
Lasīt citas ziņas
Ukrainas bruņotie spēki diennaktī iznīcinājuši vismaz 1100 okupantu: Viņi neredzēs pavasara sauli
Veselam
Pirmā instance attaisno “Covid-19 vakcīnu skandālā” apsūdzēto Viņķeli: Paldies ģimenei, draugiem, atbalstītājiem un advokātei
Ne uz priekšu, ne atpakaļ tīruma malā – palīdzīgu roku “ātrajiem” sniedz izpalīdzīgi vietējie
TESTS. Vai atpazīsti šīs 10 agrās pavasara puķes? Uzzini, vai esi pavasara puķu ģēnijs!
Ne uz priekšu, ne atpakaļ tīruma malā – palīdzīgu roku “ātrajiem” sniedz izpalīdzīgi vietējie
14:03
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti
14:00
Latvijas IKP pērn samazinājies par 0,3%
13:44
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti
Kokteilis
FOTO. 29. februāra gaviļnieks, kuram dzimšanas diena ir reizi četros gados: “Šodien man ir 12 pilni gadi!”
FOTO. Krustpils pagastā no Zeļķu dzelzceļa tilta uz Jēkabpils pusi viss ir ūdenī – ūdens līmenis turpina celties
Veselam
“Ķirurgs pasauca pie galda. Ļāva paņemt rokā sirdi un plaušu.” Anestezioloģe pastāsta, kādas pēc taustes ir plaušas
TV24
Majors: Krievi noteikti gatavojas nākamajam sitienam. Tas nebūs vienkāršs, tas būs jaudīgs un spēcīgs
VIDEO. “Līkajiem arī nav ne vainas.” Vai Eiropa joprojām turpina izbrāķēt “nepareizās formas” banānus un gurķus?
Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā
Krimināls
FOTO. Policijai “ķēriens” reidā pa skolu. Trīs puišu tramīga uzvedība pievērš tiesībsargu uzmanību un viena mammu noved līdz kriminālprocesam
Kokteilis
FOTO. Nedēļas iedvesmojošākā reperu ballīte – Gustavo atklāj stāstus par radošo un personīgo dzīvi
TV24
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas laiks. Vai visi iedzīvotāji var to darīt?
Kokteilis
VIDEO. Magone turpina pieķert Toļiku vienos melos pēc otriem. Ko vēl viņas kavalieris noklusē?
VIDEO. “Es domāju, ka tikai krievi var uzvesties tik apkaunojoši.” Polijas ģenerālkonsule Ļvivā atvainojas par poļu rīcību uz robežas
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs?
Latvijas IKP pērn samazinājies par 0,3%
Jaunzēlande atceļ cigarešu aizliegumu nākamajām paaudzēm – kā tas jāsaprot?
Eiropā pērn bijis septiņos gados lielākais patvēruma meklētāju skaits, pārsniedzot 1,1 miljonu cilvēku. No kuras valsts visvairāk?
Mediķi aicina pret agresīviem pacientiem piemērot kriminālatbildību. Emocionāli ietekmēti tiek pat 80% ārstu
TV24
Politologs: Putins sāk graut pats savu varu – pulkvežu masa paliek par lielu
VIDEO. Daugavā pie Zeļķu tilta ūdens līmenis jau 9,53 m virs nulles punkta – jaunākie dati par plūdiem
Dārzs
Ja iepaticies kaimiņienes pūpoliņš, vai to var pavairot? Iesaka dārzniece
Mājas
Kā pareizi braukt ar auto, lai ietaupītu degvielas patēriņu?
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Grupa “Citi Zēni” laiduši klajā jaunu, bet ne mazāk lipīgu singlu: vai jau noklausījies?
Veselam
Saslimstība ar gripu saglabājas iepriekšējo nedēļu līmenī; šosezon ar gripu miruši 26 cilvēki