Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību? 4

28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules hepatīta diena. Ik gadu vairāk nekā vienu miljonu nāves gadījumus pasaulē izraisa B un C hepatīta infekcija. Dati liecina arī to, ka dažādās iedzīvotāju grupās visā pasaulē aknu veselība pasliktinās, un hepatīts ne būt nav vienīgais drauds.

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni 91
Lasīt citas ziņas

Klusējošās aknas

Aknas ir spēcīgs orgāns ar spēju pašatjaunoties, tās strauji nesignalizē par negatīvām izmaiņām, nesāp, tādēļ nav brīnums, ka par kādu no aknu slimībām cilvēks uzzina nejauši vai arī tikai tad, kad stāvoklis ir vairāk nekā nopietns. Profilaktiski pārbaudīties un pievērst pastiprinātu uzmanību aknu veselībai būtu nepieciešams ikvienam, tomēr, jo īpaši, riska grupām. Lielāka iespēja saslimt, piemēram, ar taukaino hepatozi ir cilvēkiem ar izteiktu lieko svaru, cukura diabēta pacientiem un alkoholiķiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Profesore Indra Zeltiņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas nodaļas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asociētā profesore vīrusu ierosinātās slimībās, ka arī hepatoloģe, infektoloģe Veselības centru apvienībā (VCA) uzsver, ka aknu slimības pazīmes var neizpausties ilgi.

Taču, ja parādās dzelte, stipras sāpes, vemšana, caureja, apetītes zudums, svara, spēka zudums, ja ir vērojama asiņošana no deguna vai tīrot zobus, ko nevar apturēt, šādi simptomi var liecināt, ka aknu slimība jau ir vēlīnā stadijā. Speciāliste norāda, ka aknu slimības var izraisīt vīrusu infekcijas (hepatīts) vai ārējie faktori – darbs ar ķīmiskām vielām, neveselīgs uzturs, alkohola lietošana, dažkārt – medikamenti, ko pacients spiests lietot citu slimību ārstēšanai.

Aleksejs Derovs, Dr. med., RSU asociētais profesors, gastroenterologs, internists VCA poliklīnikā Aura, norāda, ka tipiski ir asimptomātiski pacienti bez sūdzībām, un daudzos gadījumos aknu slimību izdodas atklāt, tikai veicot analīzes vai ultrasonogrāfiju. “Taukainās hepatozes riska faktors ir aptaukošanās – jo tuklāks cilvēks, jo lielāka varbūtība, ka arī uz aknām būs sakrājušies tauku pilieni, jo īpaši, ja cilvēkam jau ir, piemēram, 2.tipa cukura diabēts. Tiesa, jāņem vērā, ka ceturtajai daļa pacientu, kam konstatē taukainās aknas slimību, ir normāls ķermeņa masas indekss,” vērš uzmanību Aleksejs Derovs.

Organisma laboratorija

Aknas ir cilvēka organisma lielākais iekšējais orgāns, un tās patiesi var uzskatīt par laboratoriju, jo tieši aknās notiek visi svarīgākie bioķīmiskie un vielmaiņas procesi: aknas attīra vai neitralizē asinīs esošās kaitīgās vielas, piedalās arī olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku un citu vielu sintēzē; tām ir būtiska loma, ražojot žulti, gremošanas funkciju nodrošināšanā. Veselām aknām ikdienā tiek nodarbināti tikai 30–40% procenti šūnu, pārējās gaida darbu – tik liels potenciāls un spēka rezerves ir aknām. Šo īpašību dēļ aknas no ierindas var izsist tikai milzīgs trieciens, savukārt, ja tas nav bijis būtisks, aknas pašas spēj atjaunoties.

Par ko aknas teiks paldies?

Kā vienu no galvenajiem apdraudējumiem aknu veselībai sertificētā uztura speciāliste Veselības centru apvienībā Anita Baumane min alkoholu: “Alkohols ir nevēlams ikvienam, neatkarīgi no dzimuma, un jebkādā devā. Pat, ja kaut kur izlasāt, ka, piemēram, sievietēm ir pieļaujams dienā izdzert vienu, divas glāzes vīna, nepieņemiet to par normu! Alkoholu nevajadzētu lietot – aknas par to būs pateicīgas. Vēl viens būtisks drauds aknu veselībai ir saldināti dzērieni un cukuroti ēdieni, piemēram, konfektes, kūkas, bulciņas. No tā visa būtu jāatsakās, turklāt arī tiem, kam ir laba vielmaiņa un normāls ķermeņa svars.”

Profilaksei un veselībai, īpaši, ja jau ir aptaukošanās pazīmes, Anita Baumane iesaka fiziskas aktivitātes – aktīvas pastaigas, kāpšanu pa kāpnēm, vienmērīgas aerobās slodzes. Piekopjot šādu dzīvesveidu, kusīs arī iekšējie tauki, tātad – aknai būs mazāki riski aptaukoties. Tāpat speciāliste uzsver miega nozīmi – organisma, tostarp aknu, normālai funkcionēšanai diennaktī ir nepieciešamas 6-8 stundas kvalitatīva miega.

“Nereti cilvēki, sekojot reklāmām par pārsteidzošu efektu, uzsāk lietot, piemēram detoksa jeb organismu attīrošas tējas, taču nemaina ēšanas paradumus un dzīvesveidu. Par aknu veselību ir jārūpējas ikdienā un visu laiku, nevis kampaņu veidā, dzerot detoksa tējas vai pulverus!” aicina Anita Baumane un atgādina, ka rūpējoties par aknu (un ne tikai) veselību, dienas laikā ieteicams izdzert vismaz divus litrus ūdens, vairāk kustēties un lietot sabalansētu uzturu, uzņemot gan olbaltumvielas un taukvielas, gan ogļhidrātus un šķiedrvielas – dārzeņus, augļus, ogas, riekstus un graudaugu produktus.

Pārbaudies un ārstējies!

Profesors Aleksejs Derovs norāda, ka aknu slimību ārstēšanā ir sperts milzīgs solis uz priekšu: “Galvenais, uz ko aicinu ikvienu – iet pie ārsta, veikt asins analīzes un izmeklējumus, lai slimības laikus diagnosticētu. Arī bērniem ir vērts pārbaudīt aknu rādītājus. Jāņem vērā, ka ir pārdzīvota pandēmija ar visām no mājsēdēs izrietošajām sekām, tostarp, mazkustīgumu un aptaukošanos, tādēļ ģimenes ārstiem un pediatriem būtu ieteicams pievērst pastiprinātu uzmanību arī iespējamām aknu veselības problēmām bērniem.

Pacientiem ir pieejama veiksmīga hepatīta ārstēšana, ir atklāti medikamenti, kas bremzē vīrusa dzīves ciklu un pārtrauc tā attīstības ķēdi, turklāt medikamenti ir valsts kompensēti.

Ko nedarīt? Nelietot apšaubāmus preparātus vai uztura bagātinātājus aknu darbības uzlabošanai bez ārsta ziņas. Ja vēlaties pie tiem ķerties, jākonsultējas ar speciālistu, kurš izvērtēs dzīvesveidu, citas slimības un saistītos faktorus. Nevajag krist galējībās un nepārtraukti censties uzfrišināt organismu ar uztura bagātinātājiem!

Ko darīt? Atteikties no alkohola lietošanas un noteikti paturēt prātā, ka nedrīkst lietot medikamentus un alkoholu, bet vislabāk – nelietot alkoholu nekādā kombinācijā, nemaz.

Tāpat kā katru gadu savam auto veicam tehnisko apskati, to pašu vajadzētu nodrošināt arī savam organismam.”

„Veselības centru apvienība” ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā ar filiālēm Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī, Talsos, Madonā un Saldū, Bauskā. Vairāk nekā 1500 VCA darbinieki nodrošina pakalpojumus 120 specialitātēs un pakalpojumu virzienos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vairāk informācijas – Līga Ribkinska, komunikācijas direktore; T. +371 22302996, [email protected]

AS „Veselības centru apvienība” ir viens no Latvijas uzņēmumu grupas „Repharm” uzņēmumiem, kas dažāda vecuma pacientiem nodrošina plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus. Īpaši plašu uz pacienta vajadzībām vērstu savstarpēji saistītu medicīnisko pakalpojumu klāstu uzņēmums var nodrošināt, pateicoties tam, ka grupā ietilpst arī akciju sabiedrība „Sentor Farm aptiekas” (zīmols „Mēness aptieka”), SIA „Centrālā laboratorija”, AS „Rīgas Farmaceitiskā fabrika”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
Kā sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Tulznas – vasaras staigātprieka nepatīkamās blakusparādības
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
STOPkadri: Daudzās jomās atpaliekam no citām Eiropas valstīm, bet digitālā notāra projektā varam sevi uzskatīt par paraugu citiem
Lielākais, kāds jebkad nogādāts uz Zemes! ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Veselam
stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Diabēta pacientu ārstēšanā ieguldītie līdzekļi vienmēr ekonomiski atmaksājas
Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
22:00
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
21:30
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
20:33