
It kā jau visi zinām, kā rīkoties, ja piesūcas ērce, esam apguvuši pamata lietas, kā to izņemt mājas apstākļos, taču brīdī, kad tā patiešām mēdz notikt, nereti piezogas satraukums. Jo īpaši, ja ērce piesūkusies bērnam.
Kāda mamma LA.LV iesūtīja jautājumu, jo apjukusi, ka ērces izņemšana nav izdevusies kā cerēts: “Šorīt konstatēju, ka meitiņai piesūkusies ērce. Diemžēl šī nav pirmā reize, tāpēc jau labi zinu, kā to izņemt, kā rīkoties. Taču šoreiz kaut kā neveiksmīgi sanāca un, izņemot ērci, iekšā palika tās galva. Ko darīt? Vai šādā brīdī ir jādodas pie ārsta? (Mūsu apkaimē dežūrārsts nav pieejams, tāpēc droši vien jādodas kur tālāk.) Vai varbūt ir kāds paņēmiens, kā man to galvu izņemt mājas apstākļos? Dzirdēts par koduma vietas smērēšanu ar spirtu un/vai eļļu – vai tas ir vajadzīgi? Ļoti noderētu padoms.”
Sazinājāmies ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) mediķiem. Viņi sniedza vispārēju ieskatu, kā tad ērci droši izņemt mājas apstākļos. Mediķu ieteikumi turpinājumā.
Ja ērce ir piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk!
Ērces izvilkšanai var izmantot speciālu pinceti, ko iespējams iegādāties aptiekās.
Ar pinceti satver ērci pēc iespējas tuvāk ādai un lēni, cenšoties nesaspiest ērces ķermeni (tas var veicināt ērces iekšējā satura nokļūšanu brūcē un palielināt iespēju saslimt ar kādu no ērces pārnēsātajām slimībām), ar apļveida kustību (kā skrūvējot to pretēji pulksteņrādītāja virzienam) izvelc ērci.
Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti tieši pie ādas apsien diegu un, vienmērīgi velkot aiz diega galiem, izņemiet ērci.
Pēc ērces izņemšanas, brūci dezinficē, vēlams – ar nespirtotu šķīdrumu, bet rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
Ja neizdodas ērci noņemt pilnībā, tad pāris dienas piesūkšanās vietu var vērot, jo nereti atlikusī ērces daļa izkrīt pati. Ja dažu dienu laikā tā nenotiek, tad dodies pie ģimenes ārsta, lai māsa šo ērces atlikušo daļu ar medicīniskiem instrumentiem palīdzētu izņemt.
Ja 3-4 nedēļu laikā pēc ērces piesūkšanās novēro izmaiņas bērna veselībā – konsultējies ar ģimenes ārstu!
Ko nevajag darīt
Vietu, kur piesūkusies ērce, nekādā gadījumā nesmērē ar eļļu vai jebkādu citu eļļainu/taukainu šķidrumu, jo tas var palielināt risku saslimt ar ērču pārnēsātām infekcijām!
Neskatoties uz plaši pieejamo maksas ērču testēšanu uz dažādām infekcijām, to darīt nav jēgpilni, jo iegūtā atbilde neietekmēs tālāko taktiku. Ērču encefalīta gadījumā – terapijas nav, ja būs simptomi, tad stacionārā tiks veikta atbalstoša un simptomātiska terapija. Saņemt ērču encefalīta vakcīnu pēc ērces piesūkšanās var, tas ir droši, taču tikko uzsāktā vakcinācija nepaspēs nodrošināt aizsardzību pret tikko iegūto infekciju.
Laimas slimības gadījumā – profilaktisku antibiotiku profilaksi nedod, tā nav nepieciešama un nenovērsīs slimības attīstību, ja tāda vēlāk attīstīsies. (Lūdzu neattiecināt uz Latviju un Eiropu ASV rekomendācijas, jo Eiropā un ASV Laimas slimības izraisītāji atšķiras).
Pārējās infekcijas, pat ja ērce ar tām inficēta, Latvijā nav klīniski nozīmīgas.
Ja neesi pārliecināts, vai spēsi ērci noņemt pareizi, labāk tuvāko stundu laikā vērsties medicīnas iestādē.
Ja saistīti vai nesaistīti ar ērces piesūkšanos, cilvēkam attīstās kādi simptomi vai sūdzības, jāvēršas pie ārsta. Ir arī citas slimības.